Razer tworzy inteligentną opaskę na rękę

Paweł Pochowski
2014/01/09 13:50

Informuje o mailach i telefonach, śledzi aktywność znajomych, ale także jest przydatna przy treningach sportowych - a to jedynie kilka z zastosowań inteligentnej opaski Razer Nabu.

Razer tworzy inteligentną opaskę na rękę

Razer to firma kojarzona przede wszystkim z tworzenia sprzętu komputerowego dedykowanego graczom, jednak zaprezentowany podczas targów CES w Las Vegas smartband Nabu to ciekawostka, która odbiega od tego skojarzenia. Działanie inteligentnej opaski na rękę opiera się na natychmiastowym przesyłaniu powiadomień ze smartfona, ponadto sprzęt umożliwia śledzenie aktywności i analizowanie danych. Nabu wyposażony został w dwa ekrany OLED - pierwszy z nich, Public Icon Screen, informuje o przychodzących połączeniach, mailach czy powiadomieniach od aplikacji. Drugi to Private Message Screen, który ulokowany jest na dole nadgarstka, dzięki czemu pozostaje mniej widoczny dla osób postronnych i wyświetla informacje bardziej prywatne, chociażby o odebranych wiadomościach.

Co do analizowania danych - opaska dzięki wbudowanym czujnikom śledzi to co dzieje się z jej posiadaczem. Dla przykładu może liczyć ilość przebytych kroków czy monitorować fazy snu lub aktywność fizyczną. Nie jest to nic, czego nie znamy już z nowoczesnych telefonów, ale opaska wydaje się być bardziej dyskretna i bardziej komfortowa do tego typu zastosowań niż telefon - szczególnie, że niektóre nowe smartfony są całkiem spore. Co ważne, nie musicie się bać o "permanentną inwigilację", gdyż opaska będzie pobierać jedynie te dane, na które wyrazicie zgodę w specjalnej aplikacji do zarządzania pobieranymi danymi.

Oczywiście sprzęt to tylko jedno, dużo ważniejsze są aplikacje potrafiące go obsłużyć. Tutaj na szczęście Razor zapowiada bardzo rozsądną politykę - pełnej otwartości. Oznacza to, że zewnętrzni deweloperzy mogą w łatwy sposób tworzyć własne aplikacje, które wykorzystają możliwości Razer Nabu na wiele sposobów. - Razer Nabu likwiduje lukę pomiędzy najlepszymi produktami typu smartwatch i fitness band. Prezentuje tylko te informacje, których sobie życzysz, zbiera wyłącznie te dane, które chcesz śledzić, a co więcej wspiera Twoje interakcje towarzyskie. Co jednak najlepsze, Nabu stanowi otwartą platformę, a deweloperzy z całego świata mogą łatwo tworzyć nowe aplikacje i realizować swoje rewolucyjne pomysły na analizę danych w służbie zdrowia, ciekawszej eksploracji otoczenia czy po prostu zwiększenia komfortu życia - powiedział Min-Liang Tan, współzałożyciel, CEO i dyrektor kreatywny Razer.

Razer Nabu ma współpracować z iOS oraz Androidem. Sprzęt do sprzedaży trafi pod koniec kwietnia. Póki co nie ujawniono jeszcze sklepowej ceny, ale wiadomo, że egzemplarze deweloperskie wyceniono na 49 dolarów. Mi osobiście podoba się także fakt, że sprzęt ma wymagać ładowania tylko raz na tydzień. Osobiście korzystam z Endomondo Sports Tracker, ale smartfon z działającym GPS-em zgłasza takie zapotrzebowanie na energię, że muszę ładować go przed każdym treningiem. Poniżej więcej danych o Razer Nabu oraz zdjęcia.

Wyświetlacze i czujniki:

  • Public Icon Screen: 32x32 pikseli OLED
  • Private Message Screen: 128x32 pikseli OLED
  • Akcelerometr
  • Wysokościomierz
  • Silnik wibracji (cylindryczny)

GramTV przedstawia:

Software:

  • Kompatybilność z iOS i Android
  • Aplikacja Nabu Utility służąca do konfiguracji

Zasilanie i bateria:

  • Bateria Litowo-Polimerowa
  • 7 dni bez ładowania
  • Kabel ładowania USB w zestawie

Odporność na wodę i warunki atmosferyczne:

  • Odporna na deszcz i zachlapanie
  • Zalecana temperatura otoczenia: - 20 stopni Celsjusza to 45 stopni Celsjusza

Komentarze
31
Usunięty
Usunięty
10/01/2014 13:44
Dnia 10.01.2014 o 13:19, QST07 napisał:

Ale mi nei chodzi o Razera, tylko o ogolny kierunek w ktorym idzie ludzkosc sektor prywatny > sektor badawczy.

Za mało masz innowacji? :D Mam wrażenie, że postęp tylko przyspiesza, a nie zwalnia. Różne firmy pracują nad różnymi rozwiązaniami - część ułatwia życie, część zapewnie rozrywkę, jeszcze inne pracują nad lekarstwami itd.Nie do końca rozumiem w czym widzisz problem ;)

Usunięty
Usunięty
10/01/2014 13:19

Ale mi nei chodzi o Razera, tylko o ogolny kierunek w ktorym idzie ludzkosc sektor prywatny > sektor badawczy.

Usunięty
Usunięty
10/01/2014 13:11
Dnia 10.01.2014 o 12:28, QST07 napisał:

Ale nie o to mi chodzilo, chodzi mi o nastawienie na zysk zamiast na rozwój, zamiast włożyć te zasoby na kreowanie opasek czy innych takich to możnaby wpompować tą kasę w naukę, dofinansować badania itd.

Przecież Razer jest prywatną firmą, a nie placowką badawczą, czy uniwersytetem :D Znają się na elektronice użytkowej, więc to robią.Nie wiem do końca o co Tobie chodzi - jakie badania mieliby dofinansowywać?




Trwa Wczytywanie