Informacje

Origin zaatakowany przez hakerów? EA zaprzecza

61

Wielu graczy otrzymało niespodziewanie mailowe powiadomienia o pomyślnej zmianie hasła na Originie. Właściciel platformy, Electronic Arts, zapewnia, że żadnego ataku hakerów nie było.

Origin zaatakowany przez hakerów? EA zaprzecza - obrazek 1

W sieci pojawiły się doniesienia o tym, że hakerzy zaatakowali platformę Origin. Ich źródłem są sami poszkodowani użytkownicy, którzy najpierw otrzymali wiadomość dotyczącą udanej zmiany hasła do swojego konta (choć żadnej nie robili), a następnie utracili możliwość logowania. Gracze skarżą się, że nie otrzymali od pracowników Electronic Arts odpowiedniego wsparcia.

Po upływie dłuższego czasu, który został zapewne przeznaczony na zbadanie sprawy, właściciel platformy Origin wydał krótkie oświadczenie. - W tym momencie nie mamy żadnych podstaw by twierdzić, że nastąpiło jakiekolwiek wtargnięcie do bazy danych Originu - przekazali serwisowi Eurogamer przedstawiciele EA.

61 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Lordpilot

Wielu graczy otrzymało niespodziewanie mailowe powiadomienia o pomyślnej zmianie hasła na Originie. Właściciel platformy, Electronic Arts, zapewnia, że żadnego ataku hakerów nie było.

^^ Tutaj 100% zgadzam się z EA - IMO, to nie hakerzy.... te hasła pozamieniały krasnoludki ;)

Odpowiedz
Pan_Herbatka

Niestety jestem jednym z tych "szczęśliwców" których to spotkało. Od dwoch tygodni próbuje bezskutecznie skontaktowac się z pomocą techniczną EA. Zaczynam powoli tracic nadzieje na odzyskanie konta i gier...

Odpowiedz
G kodi24

No dobra, ale co z właścicielami kont? Czy to stanowisko EA oznacza, że tyle są w stanie zrobić- ogłosić, że to nie hakerzy i...i już? Jak @Lordpilot napisał to chyba były krasnoludki- tak małe, że pochowały się za ramkę przeglądarki i nikt ich nie wykrył;

Odpowiedz
j4cko

Tylko czekac az wprowadza autentykator... ;D Tak mi sie skojarzylo odnosnie rantu na zabezpieczenia Blizza ;)

Odpowiedz
Piotrek54321

Może po prostu niektórzy gracze mieli spyware na swoich komputerach? Oh, wait...

Odpowiedz
G MrEvilRobot

@Pan_Herbatka

Zadzwoń do serwisu EA i przygotuj sobie klucze gier które miałeś na koncie. Powinni ci raz dwa odblokować konto.

Osobiście miałem przypadek, że nagle nie mogłem się zalogować do aplikacji origin, za to mogłem na stronę ea.
Wystarczyło zmienić hasło i podać nowe w aplikacji.

Odpowiedz
Xeoo

Zasadniczo to wlam mogl dotyczyc skrzynek mailowych a nie Origina...i hmm czy poszkodowani nie moga poprostu skorzystac z odzyskiwania hasla? Niby mam Origina ale nigdy jakos nie bylo okazji sprawdzic jak to dziala :/

Odpowiedz
G Fang

Kolega w sobotę stracił konto i dziś dosłownie 10 minut temu udało się je odzyskać. Okazało się, że zostało skradzione przez kogoś z Ukrainy. Odzyskanie konta było bardzo problematyczne i jedna rzecz mnie bardzo przeraziła. Kolegę wypytali o imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, klucze do gier, nick-i jakie używa w grach i jakie maile używa… Strasznie dużo danych wymagają :(

Odpowiedz
Pan_Herbatka

> @Pan_Herbatka
>
> Zadzwoń do serwisu EA i przygotuj sobie klucze gier które miałeś na koncie. Powinni ci
> raz dwa odblokować konto.
>
> Osobiście miałem przypadek, że nagle nie mogłem się zalogować do aplikacji origin, za
> to mogłem na stronę ea.
> Wystarczyło zmienić hasło i podać nowe w aplikacji.
Niestety problem leży w tym, że nikt nie raczy podnieść słuchawki, wisze na telefonie po kilkanascie minut i słucham jakiejś debilnej muzyczki.Mam nauczke, już nigdy żadnej gry od EA nie kupie.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Niestety problem leży w tym, że nikt nie raczy podnieść słuchawki, wisze
> na telefonie po kilkanascie minut i słucham jakiejś debilnej muzyczki.
> Mam nauczke, już nigdy żadnej gry od EA nie kupie.
Dzwoniłeś pod ten numer?+48 22 397 08 40 ???Spróbuj. Życzę powodzenia. :)

Odpowiedz
vegost

Takie same maile dostaje od Blizzarda rzekomo. I jakoś nikt mi hasła nie zmienił. Oczywiście w mailu piszę, żebym kliknął na odnośnik :) Wszystkie takie maile, trzeba traktować jako spam i w nic nie klikać. Dziwię się, że hasła się zmieniło bez naszej ingerencji i w ogóle. Powinno założyć dodatkowe zabezpieczenia.

Odpowiedz
Sir_Xan

Oto dowód, że nie można polegać na serwis Origin i konto z cyfrowe gry i DRM. Ja ufam serwis GOG.com i CDP.pl, a kolejny ich plus to brak DRM (u CDP.PL większości gier). Ja skopiowałem gry z GOG.com i CDP.pl na moje zapasowe dyski. W ten sposób, gdyby jakim cudem padło mój konto w CDP.pl i GOG.com, to nie stracę moje gry. A jeśli chodzi o STEAM, to kupię gry od tego tylko w ostateczności.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> A jeśli chodzi o STEAM, to kupię gry od tego tylko w ostateczności.
Więc w nowości i hity z najwyższej półki pograsz tylko na konsoli, bo w większości wymagają Steam lub Origin.

Odpowiedz
G Sanders-sama

> > A jeśli chodzi o STEAM, to kupię gry od tego tylko w ostateczności.
> Więc w nowości i hity z najwyższej półki pograsz tylko na konsoli, bo w większości wymagają
> Steam lub Origin.
>
Że się tak wtrącę i zaofftopuję... Mam przeczucie że Hitman Absolution też będzie wymagał Pary, nie orientujesz się może?

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Że się tak wtrącę... Pewnie Hitman Absolution też będzie wymagał Pary, nie
> orientujesz się?
Jasne, że będzie wymagał Steam. Tak samo jak "Sniper Challenge" wymaga. :)Pary? A co to takiego? :)

Odpowiedz
Xeoo

Akurat konto Steamowskie mozna znacznie lepiej zabezpieczyc od originowskiego (sprawdzanie z jakiego kompa sie logujesz i wymaganie wtedy potwierdzenia itp itp) Ja osobiscie mialem tylko jeden wlam na konto i..Bnet i to zeby bylo smiesniej wlasnie przez email..(nic nie klinalem poprostu hackneli mi konto):p Od tamtego czasu mam podwojna autentykacje wlaczona i nic zlego sie juz nie przytrafilo:)

Odpowiedz
G Sanders-sama

> Pary? A co to takiego? :)
Para to po naszemu Steam.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> > Pary? A co to takiego? :)
>
> Para to po naszemu Steam.
Sorki, co za @#$% ze mnie, że nie zajarzyłem. ;D Dziś najwyraźnie gorzej u mnie z kojarzeniem. Chyba potrzebuję kolejnej dawki kofeiny. ;)

Odpowiedz
G Sanders-sama

> > > Pary? A co to takiego? :)
> >
> > Para to po naszemu Steam.
>
> Sorki, dziś najwyraźnie gorzej u mnie z kojarzeniem. Chyba potrzebuję kolejnej dawki
> kofeiny. ;)
>
Ty już swój egzemplarz zaklepałeś? ;)

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Ty już swój egzemplarz zaklepałeś? ;)
Yeah. Muve.pl + 40% zniżki w Kompanii Graczy... I wszystko jasne. :)A Ty kupujesz? :)IMHO warto wypróbować ten nowy sieciowy tryb - "Kontrakty". :)

Odpowiedz
G EddekFZ

Problem Origina, jak i calej platformy EA (bo login i haslo do EA jest jednoczesnie kontem Origin i Bioware Social Network i co jeszcze tylko jest powiazane z EA), ze adres mailowy nie jest na stale przypisany do konta. Po wbiciu sie na profil kogos na EA mozna zmienic i OriginID, email i haslo, a wtedy przywracanie hasla nie dziala, bo link leci na innego maila. Lepsza opcja byloby, gdyby przynajmniej adresu mailowego nie dalo sie zmienic ze swojej strony, a jedynie przez support EA (no bo jak czesto zmienia sie adresy mailowe?). Wtedy ostatnim bastionem byloby haslo do skrzynki pocztowej powiazanej z kontem EA.

Odpowiedz
G Sanders-sama

> > Ty już swój egzemplarz zaklepałeś? ;)
> Yeah. Muve.pl + 40% zniżki w Kompanii Graczy... I wszystko jasne. :)
>
Też będę zamawiał na Muve.pl ze zniżką ale nie wiem czy od razu czy po premierze... Myszasty swoimi wrażeniami trochę mnie nastraszył więc czekam na recki.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Też będę zamawiał na Muve.pl ze zniżką ale nie wiem czy od razu czy po
> premierze... Myszasty swoimi wrażeniami trochę mnie nastraszył więc czekam na recki.
Akurat tę produkcję IMHO warto brać w ciemno na premierę. :)

Odpowiedz
Janek_Izdebski

Proponuję dyskusję przy wątku o nowym "Hitmanie". Co Ty na to? :)

Odpowiedz
Boro666

> Niestety jestem jednym z tych "szczęśliwców" których to spotkało. Od dwoch tygodni próbuje
> bezskutecznie skontaktowac się z pomocą techniczną EA. Zaczynam powoli tracic nadzieje
> na odzyskanie konta i gier...
>
Kumplowi ukradli konto. Nigdy go nie odzyskal i musial kupic nowa kopie BF3. EA go totalnie olalo. A pozniej to sprzedaje na Allegro niejaki -ruslantamerlan-

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Kumplowi ukradli konto. Nigdy go nie odzyskal i musial kupic nowa kopie BF3.
> EA go totalnie olalo. A pozniej to sprzedaje na Allegro niejaki -ruslantamerlan-
A telefon do polskiej pomocy nie pomógł?Ja kupując gry Origin/Steam zawsze trzymam cd-keye i faktury za zakup. Innym radzę to samo.

Odpowiedz
takticalpl

To ruscy hakują konta. Mój znajomy został ofiarą w takim ataku (miał BF3 limited i premium) i rusek po prostu zmienił jego narodowość i nick na swój na nim gra.

Odpowiedz
G TobiAlex

> Takie same maile dostaje od Blizzarda rzekomo. I jakoś nikt mi hasła nie zmienił. Oczywiście
> w mailu piszę, żebym kliknął na odnośnik :) Wszystkie takie maile, trzeba traktować jako
> spam i w nic nie klikać. Dziwię się, że hasła się zmieniło bez naszej ingerencji i w
> ogóle. Powinno założyć dodatkowe zabezpieczenia.
Masz w tym dużo racji. Ludzie nie czytają maila, nie patrzą co kilkają, a potem mają pishing (czy jak to się tam fachowo nazywa).

Odpowiedz
G TobiAlex

Mnie zastanawia co innego. Otóż po przeczytaniu tego artykułu, dla bezpieczeństwa zmieniłem hasła na obu moich kontach Origin. I ja się pytam - skąd Ci inni ludzie dostali maila o pomyślnej zmianie hasła skoro ja takowego maila nie dostałem? Ktoś tu ściemnia.

Odpowiedz
Sir_Xan

@Janek_Izdebski
A Alan Wake i Wiedźmin? Ukazali się późno na GOG.com. CDP.pl może pojawią się gry bez DRM. Jest takie powiedziane: "Lepiej jest kupić późno niż wcale". Np. Fallout będzie wydany razem z DLC. Kupię gry od Steam tylko wtedy, jeśli przez długi czas nie będzie poza Steam. Steam nie będzie nam kontrolował, co się żywe podoba np. wykasowanie konto razem z gry DRM.

Odpowiedz
Pan_Herbatka

> Mnie zastanawia co innego. Otóż po przeczytaniu tego artykułu, dla bezpieczeństwa zmieniłem
> hasła na obu moich kontach Origin. I ja się pytam - skąd Ci inni ludzie dostali maila
> o pomyślnej zmianie hasła skoro ja takowego maila nie dostałem? Ktoś tu ściemnia.
Nie hasła tylko maila, przynajmniej ja otrzymałem informacje o zmianie maila.

Odpowiedz
G Kadaj

> Kupię gry od Steam tylko wtedy, jeśli przez długi czas nie będzie
> poza Steam.
Hyhy, a u mnie odwrotnie - jak czegoś nie ma na Steamie to zwykle czekam aż będzie albo nie kupuję. xD

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Hyhy, a u mnie odwrotnie - jak czegoś nie ma na Steamie to zwykle czekam aż
> będzie albo nie kupuję. xD
A Origin?

Odpowiedz
G Kadaj

> A Origin?
Magiczne słówko "zwykle" (zamiast "zawsze"), załatwia jeden, jedyny wyjątek (ME3). ;p

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> > A Origin?
> Magiczne słówko "zwykle" (zamiast "zawsze"), załatwia jeden, jedyny wyjątek (ME3). ;p
A serie "BF", "MOH", "NFS", "Fifa", "Crysis", ostatni "Syndicate", oba "Shanki" itd.?

Odpowiedz
G Kadaj

> A serie "BF", "MOH", ostatni "Syndicate", oba "Shanki" itd.?
Nigdy nie grałem.> "NFS",
Ostatni, jakiego kupiłem to HP (mam go zgadnij na jakiej platformie).> "Crysis"
Wszystkie dotychczas wydane na PC części są na Steamie. : )

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> > A serie "BF", "MOH", ostatni "Syndicate", oba "Shanki"
> itd.?
> Nigdy nie grałem.
Żałuj - a teraz kupuj, bo "cena czyni cuda." :D > > "NFS",
> Ostatni, jakiego kupiłem to HP (mam go zgadnij na jakiej platformie).
Battle.net? :D> > "Crysis"
> Wszystkie dotychczas wydane na PC części są na Steamie. : )
Na początku były na EA Download Manager/Origin. :)

Odpowiedz
G Kadaj

> Żałuj - a teraz kupuj, bo "cena czyni cuda." :D
Niedawno twierdziłeś, ze CoDa dla singla nie warto, a teraz zachęcasz do zakupów BF o MoH. :D > Na początku były na EA Download Manager/Origin. :)
Tak czy inaczej - "jedynkę" kupiłem na Steamie, z "dwójką" czekam na Winter Sale. ;p

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> > Żałuj - a teraz kupuj, bo "cena czyni cuda." :D
> Niedawno twierdziłeś, ze CoDa dla singla nie warto, a teraz zachęcasz do zakupów BF o
> MoH. :D
Akurat "BF" to gra jedyna w swoim rodzaju, dlatego warto. Jesli chodzi o nowy "MoH" to kwestia gustu - ja kupiłem, ale zainstaluję jak go odbugują. :)Co do "Black Ops 2" to nie twierdziłem, że nie warto - stawiałem wątpliwości. Czekam aż aope, lordpilot, czy TobiAlex zrecenzują nowego "CoD'a". Aktualnie się zastanawiam (decyzji jeszcze nie podjąłem), czy nie zakupić podstawki "Starcraft 2". Wiem, 2,5 roku po premierze, ale ponoć "lepiej późno niż wcale." :D Może ktoś coś doradzi? > > Na początku były na EA Download Manager/Origin. :)
> Tak czy inaczej - "jedynkę" kupiłem na Steamie, z "dwójką" czekam na Winter Sale. ;p
Na Origin podczas grudniowej wyprzedaży "Crysis 2" może byc taniej - na dodatek płacisz w złotówkach. Tak było podczas "Halloween Sale". :)

Odpowiedz
G doctorwho

Teraz chwila prawdy odpalam Origin...

Odpowiedz
Karanthir666

Jakie to szczęście, że nie mam tego originowego syfu i żadnej gry od ea. Oczywiście poza DA: O. Bo o dziwo, ta gra im wyszła.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Jakie to szczęście, że nie mam tego originowego syfu i żadnej gry od ea.
> Oczywiście poza DA: O. Bo o dziwo, ta gra im wyszła.
Origin to nie jest taki syf jak go malują. Po prostu trzeba zachować środki ostrożności logując się do niego. No i stała ochrona antywirusowa, antytrojanowa, antyphisingowa jest konieczna. :)

Odpowiedz
G Mercuror

> > Jakie to szczęście, że nie mam tego originowego syfu i żadnej gry od ea.
> > Oczywiście poza DA: O. Bo o dziwo, ta gra im wyszła.
> Origin to nie jest taki syf jak go malują. Po prostu trzeba zachować środki ostrożności
> logując się do niego. No i stała ochrona antywirusowa, antytrojanowa, antyphisingowa
> jest konieczna. :)
Brzmi jak podchodzenie do miny, która też w sumie nie musi być groźna. Wystarczy nie nadepnąć :D

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Brzmi jak podchodzenie do miny, która też w sumie nie musi być groźna.
> Wystarczy nie nadepnąć :D
Oczywiście zachowanie środków bezpieczeństwa nie zwalnia EA z dbania o swoją platformę. Być może powinni stosować dwustopniową weryfikację przy logowaniu, a w dalszej perspektywie wyprodukować własny token podobny do tego od Blizzarda. :)

Odpowiedz
lis_23

> Origin to nie jest taki syf jak go malują. Po prostu trzeba zachować środki ostrożności
> logując się do niego. No i stała ochrona antywirusowa, antytrojanowa, antyphisingowa
> jest konieczna. :)
>
Czyli, co?, bo ja używam tylko AVG Freez Orgin mam taki problem, że regularnie raz na dzień / ostatnio ustało / mam komunikat o rozłączeniu z usługą Orgin a gdy włączam usługę to nie mogę bardzo często wejść w tryb online a do tego procesor jest pod dużym obciążeniem, gdy Orgin jest w trybie offline, do tego po zalogowaniu program często pobiera mi, np. ME3 CE, nie wiem po co.

Odpowiedz
Karanthir666

> Origin to nie jest taki syf jak go malują. Po prostu trzeba zachować środki ostrożności
> logując się do niego. No i stała ochrona antywirusowa, antytrojanowa, antyphisingowa
> jest konieczna. :)
Mi tam niesmak pozostał po jego początkach i nic raczej już tego nie zmieni.

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Czyli, co?, bo ja używam tylko AVG Free
> z Orgin mam taki problem, że regularnie raz na dzień / ostatnio ustało / mam komunikat
> o rozłączeniu z usługą Orgin a gdy włączam usługę to nie mogę bardzo często wejść w tryb
> online a do tego procesor jest pod dużym obciążeniem, gdy Orgin jest w trybie offline,
> do tego po zalogowaniu program często pobiera mi, np. ME3 CE, nie wiem po co.
Znajomy informatyk poleca Wise Care - usuwa różne syfy i optymalizuje kompa. Oprócz tego warto się postarać o dobry antywirus lub pakiet typu "Internet Security".Ja używam Nortona 360 - teraz można go kupić w pełnej wersji licencji na 3 stanowiska w cenie 100-130 zł w zależności od sklepu.Co do problemów z Origin, to Ci nie pomogę za bardzo - może go przeinstalujesz i zobaczysz jak działa po reinstalacji? No i sprawdź komputer pod kątem różnych syfów.Co do bezpieczeństwa, najlepszym ekspertem na tym forum jest aope. :)Pozdrawiam. :)

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> Mi tam niesmak pozostał po jego początkach i nic raczej już tego nie zmieni.
Jak nie zaryzykujesz i nie dasz mu choć małego kredytu zaufania, to się nie przekonasz czy warto do niego powrócić. :)

Odpowiedz
G Kadaj

> Akurat "BF" to gra jedyna w swoim rodzaju, dlatego warto.
Tu już "esencją" nie jest multi i można kupić dla singla? ;p> Na Origin podczas grudniowej wyprzedaży "Crysis 2" może byc taniej - na
> dodatek płacisz w złotówkach. Tak było podczas "Halloween Sale". :)
Kupić taniej na osobnego klienta czy drożej i mieć wszystko w jednym miejscu, wraz z poprzednią częścią... Kwestia priorytetów. ;p

Odpowiedz
Janek_Izdebski

> > Akurat "BF" to gra jedyna w swoim rodzaju, dlatego warto.
> Tu już "esencją" nie jest multi i można kupić dla singla? ;p
Oczywiście, że dla multi. Ale historia z singla komuś może się podobać, bardzo podobna do tych z "CoD'ów". :) > > Na Origin podczas grudniowej wyprzedaży "Crysis 2" może byc taniej
> > - na dodatek płacisz w złotówkach. Tak było podczas "Halloween Sale". :)
> Kupić taniej na osobnego klienta czy drożej i mieć wszystko w jednym miejscu, wraz z
> poprzednią częścią... Kwestia priorytetów. ;p
Ale możesz mieć dwa klienty i stopniowo Origin uzupełniac o nowe pozycje - szczególnie na cyklicznych wyprzedażach. Trzeba jeszcze doać, że mimo początkowych niedostatków EA stale usprawnia Origina. :)

Odpowiedz