Polski wątek w Assassin's Creed III - co przeskrobał u nas pewien kapitan, że za karę zesłano go do opuszczonego fortu?

Krzysiek Wiśniewski
2012/11/07 13:13

Fort Wolcott to jedna z lepszych misji w Assassin's Creed III – jest co prawda krótka, ale różnorodna, efektowna, no i nie zapominajmy, że zawiera polski wątek.

Jeśli nie chcecie oglądać całości (a warto!) to przeskoczcie do 3:49, by wysłuchać płomiennej przemowy kapitana do swoich podwładnych. Dowódca wyraźnie wspomina w nim o „tym, co zdarzyło się w Polsce” - wojacy twierdzą, że właśnie za to wydarzenie zostali zesłani do obrony fortu.

Niestety kodeks zawarty w grze nie dostarcza żadnych dodatkowych informacji na temat wspomnianego wydarzenia, ani osoby dowodzącej w tym czasie fortem. O co więc może chodzić?

Zaczęliśmy grzebać w sieci za podstawę obierając miejsce (Fort Wolcott) i rok (1773 – jest na początku nagrania), niestety bez większych rezultatów rezultatów – fortyfikacja miała zbyt małe znaczenie, by jej historia była szeroko opisywana w popularnych źródłach, a do zakurzonych roczników spoczywających w amerykańskich bibliotekach dostępu nie mamy.

Kombinowaliśmy jednak dalej. Mamy rok 1773, lato, a fort jest świeżo zasiedlony, więc zakładamy, że wojsko dopiero do niego dotarło. Podróż przez ocean zabierała w tamtym czasie około trzech miesięcy, więc wydarzenie, o którym mowa, musiało wydarzyć się w Polsce na samym początku 1773 roku (wersja bardzo, nazwijmy to, „optymistyczna”) albo w drugiej połowie 1772 roku. Co wtedy działo się w Polsce w czym palce mogli maczać Brytyjczycy?

Przede wszystkim lata poprzedzające datę misji to bardzo burzliwy okres w dziejach Polski. Na tronie zasiada Stanisław August Poniatowski, król znajdujący się pod silnym wpływem Rosji. Zostaje zawiązana konfederacja barska, buntownicy toczą walki od 1768 do 1772 roku. To jednak zmagania z Rosją, a Wielka Brytania nie sprzyja temu imperium, jest mu wręcz wroga, choć bynajmniej nie wspiera też Polski. Po porwaniu Króla Stasia przez konfederatów (3 listopada 1771) Polska staje się łatwym celem dla politycznych knowań sąsiadów. 5 sierpnia 1772 w Petersburgu władcy Rosji, Austrii i Prus podpisują traktat umożliwiający przeprowadzenie I rozbioru.

GramTV przedstawia:

Warto wiedzieć, że Prusy są w tym okresie sprzymierzeńcem Wielkiej Brytanii. Nieco wcześniej walki w Europie przeciwko Austrii, wspartej między innymi przez Francję, zaowocowały wojną między koloniami w Ameryce - te wydarzenia też mają swe znaczenie w Assassin's Creed III. Co mogło się wydarzyć w Polsce w momencie I rozbioru - czyli zajęcia przez prusaków Prusów Wschodnich - i co robił tam kontyngent brytyjski? Tu trzeba by chyba wiedzy specjalistycznej z tego konkretnego okresu, wykraczającej poza zwyczajne wykształcenie...

Chcąc wyjaśnić sprawę wysłaliśmy zapytanie do studia z prośbą o doprecyzowanie wątku, aktualnie czekamy na odpowiedź, choć nie ma gwarancji, że kiedykolwiek ją dostaniemy.

Na zakończenie, w ramach ciekawostki, zaznaczmy, że Charles Lee, jedna z ważniejszych postaci w Assassin's Creed III, miał epizod związany z Polakami. Jak zgrabnie podaje wikipedia: „W lutym 1765 roku przybył do Warszawy i zaoferował swe usługi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Od końca 1768 roku był nieoficjalnym agentem króla w Londynie. Miał wyjaśnić Brytyjczykom polskie stanowisko w sprawie dysydenckiej”.

Polski wątek w Assassin's Creed III - co przeskrobał u nas pewien kapitan, że za karę zesłano go do opuszczonego fortu?

Komentarze
25
Usunięty
Usunięty
08/11/2012 17:40

Może chodzi to o Kazimierza Pułaskiego i o samo porwanie króla za które został wygnany z kraju i uciekł do ameryki :Da propo innych komentarzy. jak wam się news nie podoba to po co wchodzicie i piszecie takie pierdoły. Ludzie ogarnijcie się

Dared00
Gramowicz
08/11/2012 10:29
Dnia 07.11.2012 o 17:55, Aule napisał:

Jak widać niektórzy mają straszne kompleksy na temat swojej narodowości. Wystarczy wzmianka o easter eggu a dostają alergicznej wysypki.

Z drugiej strony, inni dostają patriotycznego wzwodu od tej samej drobnej wzmianki. To dopiero kompleksy.

Usunięty
Usunięty
08/11/2012 10:18

Nie wiem czy ktoś o tym wspomniał, ale w ACIII jest jeszcze inny polski wątek, mianowicie w pierwszej misji w 9-tej sekwencji w obozie patriotów na Pograniczu. Gdy zagada się do Waszyngtona po raz drugi po otrzymaniu misji, jest wtedy interaktywna sekwencja, gdzie wspomina on o Kazimierzu Pułaskim, mówi o tym, że jest z Polski i znany jest z nietypowego, przynajmniej dla niego stylu walki konnej oraz zamierza wcielić go do swojej armii :)Ot, taka ciekawostka, choć dziwi mnie trochę, że nie wspomniano o tym w tym newsie.




Trwa Wczytywanie