Informacje

Rozczarowująca sprzedaż Metro 2033. THQ: Nie dopuścimy do powtórki przy Metro: Last Light

26

THQ podało wyniki sprzedaży Metro 2033, zapowiadając jednocześnie, że w kampanię marketingową Metro: Last Light zainwestuje znacznie bardziej niż w przypadku poprzedniej odsłony.

Metro: Last Light - obrazek 1
Metro: Last Light

Od premiery w marcu 2010 roku Metro 2033 sprzedało się w liczbie przekraczającej nieco 1,5 miliona egzemplarzy. Rich Williams z THQ stwierdza na łamach serwisu Joystiq, że jest to rozczarowujący wynik, zwłaszcza z uwagi na ciepłe przyjęcie, jakie produkcji 4A Games zgotowały media i sami gracze.

Starszy wiceprezes ds. globalnego marketingu w THQ nie szuka jednak winnych takiej sytuacji, tylko wrzuca kamyczek do własnego ogródka. I obiecuje poprawę. - Prawda jest taka, że wtedy firma nie rozreklamowała tej gry. Jesteśmy tego w pełni świadomi. Teraz całkowicie skupiamy się na właściwym wypromowaniu Metro: Last Light - mówi Williams.

Premiera gry zaplanowana jest wstępnie na przyszły rok. 4A Games pracuje nad wersjami na pecety, Xboksa 360 i PlayStation 3, pod znakiem zapytania stanęło z kolei wydanie na Wii U.

26 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
FlankerD

'Od premiery w marcu ubiegłego roku'. Metro nie miało premiery w marcu 2010 ?

Odpowiedz
G pepsi

> 'Od premiery w marcu ubiegłego roku'. Metro nie miało premiery w marcu 2010 ?
Oczywiście, już poprawione. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Odpowiedz
thiefi

Gra była totalnie nie zoptymalizowana na PC i nie wyszła na PS3 więc czemu się dziwić?
Pierwsza gra, która odważyła sie sławnego GF 8800GT wrzucić do wymagań minimalnych, a było to już 2 lata temu...

Wymagania nie przełożyły się na efekty graficzne. Po prostu koszmarek optymalizacyjny (obok GTA 4 na PC)

Odpowiedz
G Sanders-sama

Tylko żeby nie wywalili więcej kasy na marketing a nie na samą grę tak jak robi to EA...

Odpowiedz
G dariuszp

Z optymalizacją nie widziałem problemu. Poprzednie Metro chodziło mi na 3-letnim wtedy komputerze. A trzeba dodać że nawet w chwili kupienia nie był to potwór tylko prosta maszynka za 2000zł. Chyba ktoś musiał odpalać Metro na prawdziwym trupie że narzeka na optymalizację.

Dziwie się że sprzedaż była tak niska. Metro to świetna gra. Liczę że kolejna część będzie się lepiej sprzedawać.

Odpowiedz
G Muradin_07

Rich Williams z THQ stwierdza na łamach serwisu Joystiq, że jest to rozczarowujący wynik, zwłaszcza z uwagi na ciepłe przyjęcie, jakie produkcji 4A Games zgotowały media i sami gracze

A może to inaczej jest... odstawmy na bok optymalizację i cofnijmy się do 2010 roku: wychodzi nowa gra Metro 2033, recenzentom podoba się tytuł i stawiają wysokie oceny. Gracze niektórzy kupują, niektórzy piracą. I wtedy "ciepłe przyjęcie" graczy jest dość ciekawe, bo jednak pudełek zeszło bardzo mało, ale jednak gra jest cudowna i super ekstra klimat. Pomijam tą optymalizację, którą widziałem na własne oczy u kolegi, który sprzęt miał naprawdę dobry, a gra szła mu jak po grudzie.

Odpowiedz
thiefi

@dariuszp

Chyba żyjemy w innych rzeczywistościach. Metro 2033 do dziś zażyna nowe karty graficzne w benchmarkach pod Dx10 przy rozdzialce full HD zwłaszcza z teselacją.

Wejdź sobie na jakiekolwiek testy, wszedzie Metro 2033 będzie miało najmniej fps sposród wszystkich testowanych grach.

Prosta maszynka za 2000 zł w 2010 roku nie miała szans pociągnąć Metro 2033 na full. Dziś także miałaby problem, chyba że sprzęt używany.

Odpowiedz
G ArtifexEt

Na moim GF 9600 GT gra była całkowicie nie grywalna. Wyjście z podziemi i klatkownie...

Odpowiedz
Tomitechnodrome

GF 9600 GT to kibel jak bys miał 480GTX to byś grał alei taka 480 to tez kibel liczy sie tylko 690GTX ale do ukazania sie 790GTX

Odpowiedz
Tomitechnodrome

Metro 2033 był grą minimalistyczną opartą na skrajnym klimacie więc taka gra nie bedzie dla mas a tylko dla ludzi co cenią sobie awangardę czy nawet underground

Odpowiedz
G Lailonn

9600gt to miała moja babcia. Litości...

Odpowiedz
soundaddict

Ja mam 9600GT, grać się dało ale to i owo trzeba było wyłączyć, tym niemniej gra była całkiem fajna, szczegónie że grałem po przeczytaniu książek. Tym niemniej stosunek wymagań do efektu na ekranie jest kiepski. Mam nadzieję, ze w nowe Metro też dam radę zagrać na moim wysłużonym sprzęcie :)

Odpowiedz
G ArtifexEt

9600 to dobra karta :) Jak nowe gry przestaną mi działać to kupie nową :)

Odpowiedz
G Bambusek

> I wtedy "ciepłe przyjęcie" graczy jest dość
> ciekawe, bo jednak pudełek zeszło bardzo mało, ale jednak gra jest cudowna i super ekstra
> klimat.
Przecież to nie pierwsza gra, która tak ma. Beyond Good&Evil, Psychonauts, Mirror's Edge, Enslaved - prasa chwaliła, gracze się prześcigali w pochwałach a sprzedaż była niska. Obecnie bez głośnej reklamy sprzedać można tylko indyki i gry niszowe.

Odpowiedz
G Muradin_07

Nawet z głośną reklamą może być średnio. Diabolo III się dobrze sprzedało, bo jest "grą legendą". Mała liczba gier nowych sprzedaje się w dużych liczbach tylko i wyłącznie dlatego, że to co nowe trzeba "przetestować" niekupując tego co trzeba kupić. A potem? Po co kupować skoro ma się to nielegalnie. Ale fajnie się gra? Ano fajnie, bardzo dobra gra- polecam.

Odpowiedz
G Bambusek

> Nawet z głośną reklamą może być średnio.
Prawda, po prostu mainstream wszedł w fazę, gdzie kokosy zbija kilka marek, a reszta jakoś tam stara sie coś jeszcze wyrwać z paszczy gigantów. Raz się uda, raz nie (ostatnio cześciej jednak to drugie)

Odpowiedz
JaskozLukowa

Wie ktoś może czy produkty THQ w Polsce dalej będzie dystrybuował CD Projekt?

Odpowiedz
G kaczek93

Odnośnie tej rozmowy o wydajności kart w Metro. Ja mam słabego Radeona HD 4670 i grałem na wysokich (warto zaznaczyć że są też bardzo wysokie) w rozdziałce 1280x1024 bez większych problemów.

Odpowiedz
G ErykG

Jeśli się już kłócicie o karty to ja was zagnę. Mam GF9500 i ukończyłem, metro. TAK! Przez całą grę 20fps.

Odpowiedz
detreth

z pewnoscia rozczarowujaca, male ukrainskie (tanie) studio stworzylo niszowego fpsa bez multiplayera, ktory i tak sprzedal sie w 1.5mln egzemplarzy, a oninarzekaja, hahahahahahaha, z takimi tekstami to nie ma sie co dziwic ze sa bankrutami

Odpowiedz
G Revan91

Fajna pierwsza część. zobaczymy co dalej

Odpowiedz
G kotlecik5

> z pewnoscia rozczarowujaca, male ukrainskie (tanie) studio stworzylo niszowego fpsa bez
> multiplayera, ktory i tak sprzedal sie w 1.5mln egzemplarzy, a oninarzekaja, hahahahahahaha,
> z takimi tekstami to nie ma sie co dziwic ze sa bankrutami
Może idź już pograj w tego CoDa...Gra była (jest) bardzo dobra i z pewnością zasługiwała na więcej sprzedanych kopii, więc mogą winić siebie za słaby hype, jaki zrobili.

Odpowiedz
G bobobo

Dla mnie ta firma i tak nie istnieje. Dostatecznie mnie dobiła swoimi rozwiązaniami w kwestii tej gry wyścigowej (kurde,se nazwy przypomnieć nie moge,te motory i quady).

Odpowiedz
detreth

> > z pewnoscia rozczarowujaca, male ukrainskie (tanie) studio stworzylo niszowego fpsa
> bez
> > multiplayera, ktory i tak sprzedal sie w 1.5mln egzemplarzy, a oninarzekaja, hahahahahahaha,
>
> > z takimi tekstami to nie ma sie co dziwic ze sa bankrutami
>
> Może idź już pograj w tego CoDa...
>
> Gra była (jest) bardzo dobra i z pewnością zasługiwała na więcej sprzedanych kopii, więc
> mogą winić siebie za słaby hype, jaki zrobili.
nic nie zrozumiales, przeczytaj jeszcze raz

Odpowiedz
EmperorKaligula

Mniej grafiki (kosmiczne wymagania odstraszają posiadaczy sredniego sprzetu), a więcej pracy nad gameplayem - bo klimat i story zrobili świetne, ale już combat ssał i potwory kompletnie nie zwracały uwagi na ostrzał.

Odpowiedz
G Pitej

Ja też stwierdzę, że chyba pitolisz. Na Phenomie II X2 2 GB ramu i Radeonie 4890 grałem na maksymalnych ustawieniach DX10 i tylko czasem liczba klatek spadała do granicy płynności. Wymagania nie odzwierciedlały efektów graficznych? Gra wyglądała rewelacyjnie (Imo Metro 2033 był najlepiej wyglądająca grą) to i wymagania względem sprzętu były.Naprawdę, uważam, że czepiacie się tej optymalizacji i porównanie np do GTA IV jest zdecydowanie nie na miejscu. Upgrade do konfiguracji którą podałem na początku kosztował mnie niecałe 2000 zł właśnie. A było to w lutym/marcu 2010.

Odpowiedz