Informacje

TVP: gra to nie jest prawdziwe życie, o czym zazwyczaj się nie pamięta

82 Małgorzata Trzyna

Reportaż o Europejskim Festiwalu Gier Digital Dragons w Krakowie, wyemitowany przez TVP Kraków 24 maja, wzbudził sporo kontrowersji. Jednak to nie koniec absurdów.

TVP: gra to nie jest prawdziwe życie, o czym zazwyczaj się nie pamięta - obrazek 1
Fotografia: Tadeusz Kluba

Rzeczony reportaż miał dotyczyć przebiegu Europejskiego Festiwalu Gier Digital Dragons, tymczasem próżno byłoby w nim szukać informacji na temat samej imprezy. Było za to dużo o szkodliwości gier i o tym, do czego mogą prowadzić uzależnienia. Do TVP wysłano wiele listów z wyrazami oburzenia.

Na stronie natemat.pl pani Anna Ficek-Madej przedstawia swoją korespondencję z TVP, w której zwraca uwagę na to, że materiał wyemitowany 24 maja w "Kronice" nie miał wiele wspólnego z festiwalem, chociaż powinien na nim się opierać. Niestety, TVP nie dostrzega w tym żadnego problemu i ciągle traktuje gry tak, jakby stanowiły one definicję wszelkiego zła, a o żadnych innych aspektach nie warto było nawet wspominać.

Wygląda na to, że dla TVP Europejski Festiwal Gier Komputerowych był jedynie okazją do spotkania ludzi, którzy żyją w zupełnie innym świecie. Cytując fragment listu: "Pewne jest jedno - gra to nie jest prawdziwe życie, o czym zazwyczaj się nie pamięta..."

Zapraszam do zapoznania się z pełną treścią artykułu Tendencyjnie o grach, czyli korespondencja z TVP.

Jeśli i Was boli podejście TVP do tematu gier, możecie wziąć udział w zbiorowej skardze, która za miesiąc zostanie skierowana do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Akcję organizuje Marcin Drews, wieloletni dziennikarz i członek Polskiego Towarzystwa Badania Gier.

82 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
Boro666

TVP tez juz praktycznie nie istnieje, o czym oni czasem zapominaja

Odpowiedz
G wojcio102

Nie dość, że nie mają nic ciekawego na swoich kanałach (w mojej opinii), to jeszcze na każdym kroku podupadają w oczach dość młodych widzów. Jedno jest pewne - internet podbije telewizję (już zaczyna), a TVP pierwsze odpadnie ;)

Gry nas jednoczą i osoby, które nigdy nie miały z nimi kontaktu nie mają prawa się wypowiadać w jakiejkolwiek growej kwestii.

Odpowiedz
maniekk

Czyżby zaczął się sezon ogórkowy? Trzeba czymś przecież zapchać antenę. Zobaczycie, za parę dni top tematem będzie Euro, a potem wrócimy do czegoś innego np. do ofiar brzozy czy coś.

Odpowiedz
Phobos_s

Jak dobrze, że już od kilkunastu lat nie oglądam telewizji. Czuję, że moje nerwy są dzięki temu o wiele zdrowsze :)

Odpowiedz
G Moooras

Powinni do tego reportażu dorzucić reklamę PS Vita "Świat jest w grze", dopiero by jaja były. W sumie jak dla mnie właściwa nazwa tej reklamy powinna brzmieć "Zostań nołlajfem tak jak my"

Odpowiedz
G gmx

Abonament rtv? o tym też już się zazwyczaj nie pamięta... :P

Odpowiedz
G Muradin_07

Najzabawniejszy był koniec tego listu: "TVP SA Oficjalny Nadawca UEFA EURO 2012 Poland-Ukraine". Powiem szczerze walnąłem ze śmiechu i myślałem że nie wstanę jak to zobaczyłem. Szkoda że jeszcze nie napisali "wyłączność na rozgraniczanie dobra od zła". Fakt, gra nie jest prawdziwym życiem. Ale jednak osoby, które grają razem już w tym prawdziwym życiu są. Sport łączy ludzi to dlatego gry nie mogą?

Odpowiedz
Kajmal

To mam nadzieję, że możemy już powoli żegnać się z TVP?!

Odpowiedz
G luzac

Gracze nie dość, że poza grami świata nie widzą, to jeszcze nie korzystają z dobrodziejstw jakie oferuje im jaśnie oświecona TVP.

Odpowiedz
G StNimrod

Nie zapominajmy też że powiedziała to pani która w żadną grę nie grała... no może pasjans.

Odpowiedz
thiefi

Problem mają ci, co tego głupoty zwane telewizją oglądają.
Ja już od trzech lat nie oglądam ten bandy niekompetentnych darmozjadów z telewizji i jest mi bardzo dobrze z tym i z każdym razem jak widzę TV u znajomych/rodziny to tylko się upewniam w swojej decyzji.

Zagraniczne vivy i mtv nie lepsze. Sam lans murzynów i prostytucji plus horoskopy na sms z losowaniem ile bedziesz miał dzieci czy lat życia. Tragedia, bieda i nędza.
Współczuję każdemy, kto traci czas, wzrok i zdrowie psychiczne oglądając telewizję.

Odpowiedz
G Panor

Co to jest TVP???

Odpowiedz
G Zgreed66

> a TVP pierwsze odpadnie ;)
o TVP to sie nie martw. Te akurat jest bezpieczne.

Odpowiedz
vegost

TVP robi co może, żeby przeżyć. Nikt nie płaci na ten syf i muszą uciekać się do zastraszania oglądających, żeby bezprawnie wycisnąć kasę od odbiorców. A ten materiał tylko pokazuje poziom państwowej telewizji i to jeszcze upolitycznionej. Serio ? Ktoś jeszcze ich ogląda ? Niech bankrutuje, na prawdę mam to gdzieś. Skro uważają nas graczy jako uzależnionych od gier czyli wszelakiego zła na tym świecie to chyba nic nie trzeba więcej dodawać.

Odpowiedz
G Furusu

Szkoda tylko, że ta skarga to na facebook. :|

Odpowiedz
G dariuszp

Po co skargi ? TVP to jakieś siedlisko ludzi na publicznym garnku którzy w normalnym biznesie nie dali by sobie rady. Mają swoje pozamykane horyzonty sterowane aktualnie rządzącą partią i na tym się sprawa kończy. Ktoś jeszcze pamięta jakie cuda stare pryki na świecie pisały przy takich premierach jak Wolfenstein 3D, Doom, Carmageddon, Diablo itp ?

Mówi się że statystyczny gracz ma 33 lata. Więc jak by na to nie patrzeć, nie mają już kogo przekonywać.

Odpowiedz
G 1096

TVP jeszcze na tym straci. Nie zapominajmy, że za jakiś czas pokolenia się wymienią. Jak my, młodzi jesteśmy graczami tak i będziemy, a jeśli nam się znudzi to będziemy wiedzieć, że takie podejście jakie do gier ma telewizja jest niedorzeczne. TVP straci odbiorców. W tej chwili to niemożliwe, bo jest wiele ludzi, którzy mają "wyprany mózg" przez telewizję.

Odpowiedz
vegost

" bo jest wiele ludzi, którzy mają "wyprany mózg" przez telewizję."Nie przez telewizję, ale przez radio i to jeszcze przywiązane do jednej partii politycznej, która co miesiąc pokazuje swoją głupotę przy pałacu prezydenckim :)

Odpowiedz
G zadymek

TVP, TVP...TVP Kraków? Coś mi się o uszy obiło...
Nie no, jeśli w mediach publicznych takie rzeczy lecą to mi to wisi, nie oglądam nie płacę, nie stresuję się. Co innego jakby w CD-Action albo (bosze uchowaj) na gram.pl ... ;)

PS Rozumiem, że TVP walczy o życie, ale dlaczego konkuruje o rynek akurat z Super Express'em i panem Natankiem?

Odpowiedz
G Dadziol20

Cóż, obrazek w tym newsie mówi chyba wszystko. Dobrze, że tego typu wiadomość nie pojawiła się w ogólno polskim kanale, dopiero by jaja były.

Odpowiedz
G Zgreed66

> PS Rozumiem, że TVP walczy o życie, ale dlaczego konkuruje o rynek akurat z Super Express'em
> i panem Natankiem?
Bo internet to zuo i klientele odbiera ;)

Odpowiedz
KaPe

> PS Rozumiem, że TVP walczy o życie, ale dlaczego konkuruje o rynek akurat z Super Express'em
> i panem Natankiem?
Bo temat mimo wszystko nośny. Oryginalnego materiału nie widziałem, ale myślę, że część mojej rodziny - i zapewne niejeden przedstawiciel "starszego pokolenia" - oglądając takie rzeczy przytakiwałaby głową, pewna że to kolejny dowód spaczenia młodzieży i następna prawda o grach. A że miało być o jakimś tam festiwalu gier? Szczegóły, szczegóły.

Odpowiedz
dr_dred2

TVP przesadza, ale nadmierne granie w gry może prowadzić do nałogu. Taki fakt udowodniony naukowo. Wszystko dla ludzi, ale z umiarem.

Odpowiedz
ZubenPL

> Nie przez telewizję, ale przez radio i to jeszcze przywiązane do jednej partii politycznej,
> która co miesiąc pokazuje swoją głupotę przy pałacu prezydenckim :)
A telewizja trwam :)

Odpowiedz
NemoTheEight

Yyy... dawno nie oglądałem telewizji. Co to jest TvP? Program o kabaretach?

A tak na serio:w rzeczywistości trochę inaczej wyglądam, mam gorszą kondycję, rany nie goją się same, nie potrafię unieść bazook, ani spowalniać czasu (nie mówiąc o rzucaniu papugami z rękawa, czarach, itp.)i i muszę chodzić do toalety. Tak skrótem.. Chyba jednak potrafię rozróżnić.

Odpowiedz
G kodi24

A mnie to wyglada na sklecony na kolanie reportaz, ktory powstal z braku obeznanych w temacie pracownikow TVP ;) Po co silic sie na rzeczowa relacje, skoro mozna zrobic to co sie w tym kraju najlepiej udaje, czyli prawic zdechle moraly- do tego nie trzeba sie specjalnie przygotowywac a czesc ludu i tak to kupi. Na tym przykladzie widac to bardziej niz rzekome odrealnienie graczy, wiec generalnie nie ma sie czym przejmowac. TVP znowu zeszlo do sredniowiecza i samo sobie strzela w kolano, a jesli to zagrywka eventowa to tym bardziej jest mi ich zal;

Odpowiedz
NemoTheEight

> TVP przesadza, ale nadmierne granie w gry może prowadzić do nałogu. Taki fakt udowodniony
> naukowo. Wszystko dla ludzi, ale z umiarem.
Możliwe. Ale nawet osoba uzależniona, jeśli ma dobrze (poza tym) z głową potrafi odróżnić życie od gry.

Odpowiedz
Dariusvictour

TVP: gra to nie jest prawdziwe życie, o czym zazwyczaj się nie pamięta.
Tu mieli racje.Prawdziwe życie jest o wiele brutalniejsze.

Odpowiedz
G SarenkaB

E tam. Raz na jakiś czas media(nie tylko nasze) mają takie odpały w stronę gier właśnie. Tak było, jest i będzie. Przynajmniej przez dłuższy czas.

Odpowiedz
G Patrolpl

się narobili bigosu robimy BOJKOT nie oglądamy kanału TVP ! aż do kiedy nasz przeproszą ... o grach to mówicie o a drogach ile osób ginie ... ile osobom humor powraca po zagrani bf3 :) ile osób wyobrażnia rośnie w minecrafcie , lub współpraca , stosunek do graczy . kultura ja dzięki grom (nie wiem jak się to pisze xD ) poznałem dużo fajnych osób

PS.Bardziej mogli mówić o użalznieniu . gra sama sobie nie jest zła ( no jaka ;)

Odpowiedz
G Vojtas

To, co wyrabia TVP jest dla mnie przykładem czystej schizofrenii. Nie dość, że 8 lat temu mieli własny program tego typu (ktoś pamięta jeszcze "Gamebox"?), to zaczęli je tworzyć jako pierwsi w Polsce na początku lat 90. - a więc są pionierami, za sprawą Joysticka.

RTL w tamtym roku wyemitowało podobny materiał z okazji targów Gamescom, tylko w nim po prostu pokazali uczestników jako niedomytych no-life'ów żyjących w alternatywnym wymiarze:
http://www.youtube.com/watch?v=yBBSldTsqwY

Wskutek miażdżącej krytyki ze strony widzów i internautów, stacja wyemitowała tydzień później oficjalne przeprosiny w tym samym programie. :)
http://www.youtube.com/watch?v=eE4Z1BU3jyg

Odpowiedz
vegost

> To, co wyrabia TVP jest dla mnie przykładem czystej schizofrenii. Nie dość, że 8 lat temu mieli własny program tego typu (ktoś pamięta jeszcze "Gamebox"?)
Pamiętam. Swojego czasu wstawałem specjalnie o 8:00 czy 9:00 rano, żeby obejrzeć Gamebox`a. Tym bardziej się dziwię, że robią takie reportaże z koziej pały. Ale nie można winić za to "całej" redakcji TVP. Bo jak dowiadujemy się z newsa, to tylko pan z TVP Kraków relacjonował i zrobił reportaż na temat czegoś o czym nie ma zielonego pojęcia. To też nie dziwię się, że wyszło jak wyszło. A Gamebox emitowany był na ogólnopolskiej telewizji czyli TVP. Także, jeśli w Krakowie nie mają oddelegowanych specjalnych dziennikarzy, którzy znali by realia gier i by w tym temacie siedzieli to chyba nie ma o czym mówić. Widać jak się tam zatrudnia ludzi :)Poza tym, tak samo było z Kaczyńskim. Jak odwiedził bibliotekę i widział ludzi, którzy korzystają z internetu to nazwał ich niedomytymi brudasami. Czy jakoś tak heh :)

Odpowiedz
G khizbu

Czekam aż TVP oficjalnie przeprosi za emisję filmu Twierdza w niedzielny wieczór. W końcu nikt nie rozróżnia tego od prawdziwego życia a film zawierał przemoc. Niech jeszcze zdejmą wszystkie filmy sensacyjne i zapchają ramówkę swoimi sielankowymi serialami. TYLKO BROŃ BOŻE NIE KLANEM! Tam ostatnio ktoś umarł.

Odpowiedz
sofik88

cóż jakies 10 lat temu TVN zrobił reportaż, w którym ukazał wszystkich pracowników JPF'u(wydawcy mang) jako pedofilów - TVP najwyraźniej dopiero nadgania konkurencje.
mimo, że od dobrych 3-4 lat nie oglądam telewizji(jako, że nic tam nie ma, a telewizor służy mi jako monitor) mi to trochę wisi choć szkoda, że medium, które w innych krajach stało się czymś normalnym u nas wciąż traktowane jest jak źródło taniej sensacji. mam sporo znajomych na całym świecie i nikt nie ma problemu z 30+ czy nawet 40latkiem grającym w gry - znam całe rodziny(rodzice, dzieci i niejednokrotnie dziadkowie), którzy grają w gry komputerowe, tradycyjne gry planszowe, rpg itd. bo jest to uznawane w cywilizowanych krajach jak każda inna forma rozrywki.
w polsce, mając ponad 20 lat kiedy mówiłem, że moim hobby są gry(i tradycyjne i komputerowe) to uznawano mnie za dziwaka, bo przecież to są rzeczy dla dzieci "i jak będąc dorosłym człowiekiem można grać w chinczyka"(bo oczywiście wszystkie gry planszowe i rpg to "chinczyk", facepalm).

na szczęście "szara masa" wymiera więc tego typu "reportaże" nie będą miały prawa istnieć, bo nie będzie dla nich prawa bytu jako, że większość obecnych 20-30latków wychowała się na grach.

Odpowiedz
G Outlander-pro

Przyznam, że ten jadowity, przesiąknięty najgorszymi stereotypami atak na graczy po prostu we łbie się nie mieści. Obejrzałem ten reportaż i przyznam, że czuję się osobiście obrażony. Przyrównanie graczy do psychopatów i alkoholików oraz najgorszego ścierwa jakie nosi ludzkość jest karygodny. To nie przejdzie bez echa, popieram akcję z oficjalną skargą do KRRiT, albo innych instancji - to jest po prostu jawne fałszowanie i szkalowanie dobrego imienia wielu normalnych ludzi. Oburzające.

Odpowiedz
Jeffero

> " bo jest wiele ludzi, którzy mają "wyprany mózg" przez telewizję."
>
> Nie przez telewizję, ale przez radio i to jeszcze przywiązane do jednej partii politycznej,
> która co miesiąc pokazuje swoją głupotę przy pałacu prezydenckim :)
>
Myślę, że to nie jest miejsce na takie "przekazy" polityczne.Tym bardziej, że to nie udany komentarz bo to właśnie PO robi ludziom papkę z mózgu, dzięki czemu dalej na nich głosują :] . Jeśli tego nie dostrzegasz to... Sam "pokazujesz swoją głupotę".

Odpowiedz
G Vojtas

> Pamiętam. Swojego czasu wstawałem specjalnie o 8:00 czy 9:00 rano, żeby obejrzeć Gamebox`a.
> Tym bardziej się dziwię, że robią takie reportaże z koziej pały. Ale nie można winić
> za to "całej" redakcji TVP. Bo jak dowiadujemy się z newsa, to tylko pan z TVP Kraków
> relacjonował i zrobił reportaż na temat czegoś o czym nie ma zielonego pojęcia.
Zasadniczą odpowiedzialność ponosi redaktor prowadzący, który zezwolił na emisję materiału, który jest tendencyjny i nie ma żadnego związku z tematem, jakim był Europejski Festiwal Gier.

Odpowiedz
G Alehor

Szczerze mówiąc w dupie mam to że gracze jak zwykle stawiani są w złym świetle ale oglądając Reportaż z festiwalu NAPRAWDĘ chciałem zobaczyć reportaż z festiwalu a nie jakiś żałosny materiał demonizujący gry

Odpowiedz
Sir_Xan

Co za absurd! Ja też jestem graczem, ale mimo to, też chodziłem na studia, zwiedziłem parku, spędziłem normalnie życie z rodzicami, modliłem się w kościoła itd. Krótko mówiąc, jestem normalny gracz jak większości. A nie takich nałogowi gracze-psychopaci, którzy umiar nie znają.
P.S. Do niektórych komentarze. Telewizja raczej nie upadnie, bo posiada niezastąpiona urok i mają tam dobre programy (i filmy, i klasyki). Wiem to, bo oglądałem czasem. Po prostu telewizja czasem ma złe programy i niedobrze ludzie. Tak jak Internet, gdzie ma dobre i złe strony (i użytkownicy).

Odpowiedz
G Henrar

> P.S. Do niektórych komentarze. Telewizja raczej nie upadnie, bo posiada niezastąpiona
> urok i mają tam dobre programy (i filmy, i klasyki).
Upadnie i wszystko raczej na to wskazuje. Wpływy z abonamentu RTV maleją a to jest główny sposób finansowania telewizji publicznej. Ostatnia kampania uświadamiająca nie pomogła. Ludzie od TVP się odwracają - oglądają ją głównie dlatego, że nie mają innej alternatywy. A to się zmieni wraz z wyłączeniem sygnału analogowego.

Odpowiedz
G Graffis

Wykorzystywanie takich obrazków w odniesieniu do takiej pierdoły jak gry to zwykla bezczelność. Oczywiście, materiał w TVP uderza w wolność cżłowieka na poziomie takim samym jak totalitarny aparat władzy - brawo gram.pl. Po raz kolejny robicie z siebie błaznów. Co następne - porównanie krytyki gier do holocaustu? A może stalinowskie czystki?

Zastanawia mnie też ciągłe oburzenie graczy, że materiał w TVP był tendencyjny i przedstawiał tylko złe skutki grania. To jakie dobre efekty grania istnieją? Oprócz rozrywki ofc i głupoty na poziomie 'gry leczą Alzheimera' też zostawmy wśród bajek gdzie ich miejsce.

Odpowiedz
G Undertaker

TVP... Coś mi to przypomina. Hm... Jak sobie przypomnę co to jest to dam znać.

Odpowiedz
Sir_Xan

Do Henrar.A co z piękne i interesujące filmy (i seriale), które puścili w telewizje. Komedia, romantycznie, akcji. A co z mecz? Miło jest siedzieć przed telewizorem i nie oglądać zbędne nadmiar informacji oraz elementy, które znajdują się w Internecie. A gry i seriale to nie samo co filmy.Nie życzę upadek telewizja, a raczej ludzie z TVP Kraków życzę ich porażki za bezczelności i głupoty.A spadek wpływy RTV, pewnie z powodu konkurencji. Ja korzystam z usługi Orange, który daje dostęp Internet i kanały telewizje.

Odpowiedz
G Henrar

> Zastanawia mnie też ciągłe oburzenie graczy, że materiał w TVP był tendencyjny i przedstawiał
> tylko złe skutki grania
Dobra, dobra, ale materiał miał przedstawić festiwal Digital Dragons, skupić się na gamedevie w Polsce, a tymczasem reporter olał to kompletnie i skupił się na samych negatywnych aspektach. Jak chciał to opisać, to mógł zrobić specjalny dokument.> o jakie dobre efekty grania istnieją?
Pierwszy z brzegu, z Google'a:http://www.today.colostate.edu/story.aspx?id=5526Tak trudno znaleźć?

Odpowiedz
G Henrar

> Do Henrar.
> A co z piękne i interesujące filmy (i seriale), które puścili w telewizje. Komedia, romantycznie,
> akcji. A co z mecz?
Oj tam - produkcji TVP na wysokim poziomie już praktycznie nie ma. Na zagraniczne produkcje i mecze są odpowiednie licencje, które mogą odkupić stacje komercyjne.

Odpowiedz
G Demagol

> Zastanawia mnie też ciągłe oburzenie graczy, że materiał w TVP był tendencyjny i przedstawiał
> tylko złe skutki grania. To jakie dobre efekty grania istnieją? Oprócz rozrywki ofc i
> głupoty na poziomie 'gry leczą Alzheimera' też zostawmy wśród bajek gdzie ich miejsce.
No wiesz, trochę jednak jest dobrych efektów. Polepszanie orientacji przestrzennej to jedna sprawa, ważne jest to, że dzięki grom naprawdę można nauczyć się języków. I nie pisz czasem, że nie, bo akurat u mnie tak to wyglądało :D (inna sprawa, że przede wszystkim bardzo chciałem nauczyć się angielskiego i to w przedszkolu jeszcze).

Odpowiedz
Sir_Xan

Do Henrar.
Nie mówię o TVP Kraków i inne kiepskie kanały. Mówię o dobre kanały takie jak Polsat, TVN Wisła.
Masz rację. TVP Kraków nie jest dobry kanał, bo ma kiepskie ekipa.

Odpowiedz
G Graffis

> Jak chciał to opisać, to mógł zrobić specjalny dokument.
Ale tendencyjny nie jest - raczej nie na temat. Wydźwięk wielu obrońców gier oburzających się na ten reportaż jest taki jakoby pomminieto w nim celowo jakiś wielce fantastyczny wpływ gier na odbiorców. Nie sposób chya tez pominąć, że we wstepie do reportażu nie ma ani slowa o tym, że będzie to relacja z targów - skąd założenie, że ma to byc taki własnie reportaż? Bo gracze się tego spodziewają? W wielu wypadkach jakieś wydarzenie jest jedynie pretekstem do zupełnie innego tematu. Już podałem tu jako przykład targi samochodowe i reportaż np na temat tego jak kryzys dotyka branży, jak rozwija się eko-rynek hybryd, a może o tym dlaczego nasze prawo podatkowe jest mniej atrakcyjne dla producentów samochodów.Imho nie ma problemu.> Tak trudno znaleźć?
Super, ale przytoczony artykuł dotyczy pozytywnych efektów wynikających z rozrywki jako takiej, nie jest to materiał dotyczący zastosowania gier w konkretnym celu - jedynie konsekwencja tego, że gry są sposobem spedzania wolnego czasu.

Odpowiedz
G Graffis

> Polepszanie orientacji przestrzennej to
> jedna sprawa, ważne jest to, że dzięki grom naprawdę można nauczyć się języków.
Podobnie jest z polepszeniem zdolności manualnych (chociażby w chirurgii laparoskopowej). Ale! Te wszystkie wspaniałe skuki korzystania z gier sa dość nieznaczne. O wiele lepszy efekty na tych polach można osiągnąć innymi środkami, nie obarczonymi takim ryzykiem uzależnienia chociażby lub kosztami jak granie na komputerze. Kartka papieru i kredka wystarczą do chirurgii, a podręcznik/powieść do nauki języka - dadzą nawet lepsze efekty.Spoleczne korzyści związane z graniem online, jak powszechnie wiadomo, a podkreśla to jeszcze artykuł podlinkowany przez Henrara, to broń obosieczna.

Odpowiedz
kris090

Ja TV praktycznie nie oglądam. Tak jak pokazuje zdjęcie telewizja kłamie! Wszystkie kanały w Polsce (może wyłączając TRWAM :D) to tylko manipulacja i element propagandowy rządu.

Odpowiedz