Informacje

Grasz w darmowego Team Fortress 2? Uważaj na bana od innych graczy

162

Nie wszyscy świętują przejście Team Fortress 2 w formułę free-to-play. Decyzja Valve spotkała się z wielkim niezadowoleniem osób, które dotychczas płaciły za grę w tę sieciową strzelankę.

Grasz w darmowego Team Fortress 2? Uważaj na bana od innych graczy - obrazek 1

Darmowy Team Fortress 2 przyciągnął wielu nowych graczy, jednak nie mogą oni cieszyć się w pełni rozgrywką. Sfrustrowani decyzją Valve użytkownicy, którzy wcześniej płacili za możliwość gry, banują za pomocą modu "Free2BeKicked" nowy narybek. Ci, którzy chcą grać w Team Fortress 2 za darmo, już zwrócili się do Valve z prośbą o zaprowadzenie porządku.

Twórcy gry mają jednak związane ręce, bowiem bany rozdawane są na prywatnych serwerach, a od tych Valve trzyma swe ręce z daleka. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem gra na oficjalnych serwerach, gdzie wzajemne wykopywanie się przez użytkowników nie ma racji bytu.

Team Fortress 2 na darmową stronę mocy przeszedł pod koniec ubiegłego tygodnia.

162 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G EpicznaImmersja

...i bardzo dobrze!

Odpowiedz
bananowiec2

To aż taki problem kupić przedmiot za 0,39 euro żeby mieć premium ?

Odpowiedz
G Reffanov

Skrajny idiotyzm.

Odpowiedz
G daragon

"Żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary."

Odpowiedz
G Henrar

Z niereformowalną "elytą" (czy raczej betonem) Valve nie ma szans.

To dobitnie pokazuje, jak dojrzała jest społeczność TF2.

Odpowiedz
G Revan91

Psy ogrodnika. Bo sam płacił, to teraz drugiemu nie da.

Odpowiedz
G luzac

Wstyd. Po prostu wstyd.

Odpowiedz
G buggeer

I? Tam jest ponad tysiąc serwerów, a max 100 ma w tagach Free2BeKicked. Tak naprawdę jest to żaden problem, tym bardziej, że Valve wprowadziło opcję automatycznego dołączenia do najlepszej gry.

Odpowiedz
G byverter

> ...i bardzo dobrze!
Dlaczego? Sory, ale nie rozumiem, bo ja zapłaciłem 3€ i ktoś dostał grę za darmo to mam uprzykrzać życie?! WTF?!

Odpowiedz
G Radekl2

Ja tego wcale nie rozumiem i nawet już nie próbuję. Grałem kilka razy i przyznaję bez bicia- nie umiem się tam odnaleźć. Nie należę do ludzi, którzy polecą gdzieś przed siebie i będą strzelać do wszystkiego, raczej szukam drużyny. No, ale rzeczywiście trudno znaleźć ogarniętych graczy. Poczekam jakiś tydzień i znów spróbuję, ale nie śni mi się spotkanie z jakimiś komentarzami co do mojego skorzystania z darmowej rozgrywki. Nie będę czuł się gorzej, bo pobrałem LEGALNIE grę za darmo.
Szkoda, że większość tego nie rozumie, ale trudno...

Odpowiedz
Growin

Stare toto jak węgiel...

Odpowiedz
G damlon

Nie rozumiem dlaczego Ci którzy kupili grę tak się burzą. Conan, Arma2 i kilka innych gier też ostatnio przeszły w free2play, ogólnie wysyp takich zmian formuły w ostatnim czasie i tylko gracze TF2 się burzą. Sam dawno bym kupił grę, ale Orange Box'a już od dłuższego czasu nie ma w sprzedaży, a nie mam możliwości zakupów elektronicznych. Gram w TF2 za free i nie widzę w tym nic złego. Gdyby jakaś z gier, które posiadam stała się darmowa nie psioczyłbym, bo ja już przecież od dawna się nagrałem, a "darmowi" np. dopiero po 4 latach.

Odpowiedz
G Alehor

od kiedy TF2 przeszedł na F2P zapewne wielu nikczemników zakłada kilka/kilkanaście kont jedynie w celu scamu, haxów i uprzykrzenia życia innym graczom, nawet jeśli dostanie bana na steam zaraz założy kolejne konto i kontynuuje swe nikczemne postępki - nie ma się co dziwić że niektóre (bo tylko niektóre) servery są graczom F2P przeciwne - imho nie ma co sprawy roztrząsać

Odpowiedz
G Czaroxxx

Na prywatnych serverach zawsze admin mógł banować. Co w tym dziwnego?

Odpowiedz
G Muradin_07

To niech zrobią tak w CoD'a... przecież "najwspanialsza społeczność" musi się trzymać razem i nie dopuszczać tych, którzy grają nie płacąc za farbowane na granatowo włosy wojaka... ;)

Odpowiedz
G damlon

> od kiedy TF2 przeszedł na F2P zapewne wielu nikczemników zakłada kilka/kilkanaście kont
> jedynie w celu scamu, haxów i uprzykrzenia życia innym graczom
Tak myślisz? Jeżeli tak jest, to chamsko postępują, ale przypuszczam, że to margines. Ja osobiście nigdy w żadnych grach nie oszukuję, poza tym mam tyle gier na koncie Steam, że ban byłby mi wybitnie nie na rękę :P Póki banowanie darmowych graczy nie przybierze jakiś patologicznych rozmiarów pewnie nie będzie nikomu przeszkadzać.

Odpowiedz
G Alehor

> Ja osobiście nigdy w żadnych grach nie oszukuję, poza tym mam tyle gier na koncie Steam,
> że ban byłby mi wybitnie nie na rękę :P

To tak, ale jak już wspominałem - co za problem założyć drugie, trzecie czwarte konto nie narażając tego na którym mamy gry, i robić to czego nikt normalny robić nie powinien? :(

Odpowiedz
G metronom

TF2 to gra zespołowa, a w całym tym zamieszaniu chodzi o wzmożony napływ dzieciarni i/lub graczy bez umiejętności gry zespołowej "wychowanych" na fragowaniu w grach pokroju COD czy ludzi chcących sobie tylko sprawdzić czym TF2 jest, bo w końcu dają za darmo.
Kiedyś gdy na serwerze pojawiał się świeżak nie było to tak odczuwalne, po jakimś czasie nabierał on wprawy i dociągał umiejętnościami do reszty. Teraz nagle stosunek starzy/młodzi znacznie wzrósł przez co gra nieraz staje się frustrująca dla tych pierwszych którzy chcą grać, a ci drudzy albo nie chcą się nauczyć albo nie wiedzą jak więc robią z gry kolejną strzelankę dla fragów.

Odpowiedz
Numenpl

A moim zdaniem dobrze że ta modyfikacja istnieje - bo grałem na serwerach z tym a powód prosty:
Jak nie chcesz grać zespołowo tylko na fragi jak w COD i obrażasz wszystkich to wypierdalaj z serwera!!

Odpowiedz
neonek90

Jestem za taką praktyką. 1$ to nie majątek, żeby wejść na premium wersję. Nie płacą? Niech się spodziewają różnych dodatkowych utrudnień.

Odpowiedz
G B1SH0P

Powiem tylko tyle, TF2 nie mam na dysku od około 6 miesięcy.. I jak byłem ostatnio u kolegi i widziałem co się dzieję na serwerach gdzie grają ludzi z F2P.. aż żal za dusze ściska..

Odpowiedz
G Madoc

> To dobitnie pokazuje, jak dojrzała jest społeczność TF2.
Raczej część społeczności.

Odpowiedz
Numenpl

> TF2 to gra zespołowa, a w całym tym zamieszaniu chodzi o wzmożony napływ dzieciarni i/lub
> graczy bez umiejętności gry zespołowej "wychowanych" na fragowaniu w grach pokroju COD
> czy ludzi chcących sobie tylko sprawdzić czym TF2 jest, bo w końcu dają za darmo.
> Kiedyś gdy na serwerze pojawiał się świeżak nie było to tak odczuwalne, po jakimś czasie
> nabierał on wprawy i dociągał umiejętnościami do reszty. Teraz nagle stosunek starzy/młodzi
> znacznie wzrósł przez co gra nieraz staje się frustrująca dla tych pierwszych którzy
> chcą grać, a ci drudzy albo nie chcą się nauczyć albo nie wiedzą jak więc robią z gry
> kolejną strzelankę dla fragów.
Dokładnie poza tym tu nie chodzi o to że to jest F2P raczej chodzi o tą zasraną dzieciarnię co obraża wszystkich i leci jedynie na fragi - czyli zero gry zespołowej 5 snajperów a jak 2 typa med+heavy robi im ownage to od razu hackerzy i cheaterzy - jeśli o mnie chodzi to tylko BANOWAĆ TAKICH .

Odpowiedz
G UthersonL

Aż dziw bierze. Dotąd miałem większość graczy TF2 za bardziej wyluzowanych od sfrustrowanych 12-latków z MW2 (przegra: "noob team"; zginie: "lag!!11" etc.)

Odpowiedz
G NBlast

Ja czuje się nieco obrażony. Ten news generalizuje całą społeczność weteranów TF2. Ja mam już nabite 700 godzin w TF2 i osobiście uważam, że takie kick dla darmowców są bardzo złym pomysłem. Sam wątek dotyczący tej modyfikacji na forum steama zebrał dużą ilość osób z premiumem, którym nie podoba się blokowanie gry na nowych.

Odpowiedz
G Tenebrael

Kompletnie nie rozumiem, o co to oburzenie. Przecież bany dawane są na prywatnych serwerach. Zakładasz serwer? Wkładasz w to swoją kasę/siły? To masz prawo decydować, kto na nim zagra, a kto nie. Jeśli długoterminowi gracze czują, że nowicjusze popsują rozgrywkę (a, patrząc po tym, co się dzieje na serwerach ogólnodostępnych od czasu "darmowości", mają do tego podstawy), i chcą temu zapobiec, w dodatku jedynie na własnych, prywatnych serwerach - to w czym problem? Kiedy wykupuję własny serwer, to mam przecież prawo decydować, jakie panują na nim zasady. Nie podoba się? To na ten serwer nie wchodź, nikt cię przecież nie zmusza...

Odpowiedz
G Mercuror

Ostatnio nawet ja się zacząłem drzeć "noob team", bo to przerażające jak szybko może skończyć się gra jeśli w teamie są sami nowi gracze... Nie zdążysz trzy razy zginąć i już punkty poprzejmowane/wagonik dopchnięty do końca trasy.

Odpowiedz
G Tenebrael

> Dokładnie poza tym tu nie chodzi o to że to jest F2P raczej chodzi o tą zasraną dzieciarnię
> co obraża wszystkich i leci jedynie na fragi - czyli zero gry zespołowej 5 snajperów
> a jak 2 typa med+heavy robi im ownage to od razu hackerzy i cheaterzy - jeśli o mnie
> chodzi to tylko BANOWAĆ TAKICH .
Dokładnie. Tym bardziej, że robią to na SWOICH, przez siebie wykupionych/założonych serwerach, więc nie widzę powodów do oburzenia. I fakt, nie o F2P chodzi, a o to, że zlazło się grono dzieciaków, którzy nie rozumieją, na czym ta gra polega, i wyzywają na prawo i lewo.

Odpowiedz
G metronom

Dokładnie, idąc za ciosem niech się jeszcze oburzą o to, że na prywatnych serwerach stosowane są hasła dostępu ;-]

Odpowiedz
G Mateusz1030

Ci co piszą komenty typu: Wstyd, że tak siezachowują, to pewnie nigdy nie grali w teefa. Spróbujcie zrozumieć graczy "premium". Oni za 50 zł dostali w ramach f2p żałosną czapkę, a teraz za darmo ci nowi dostają całą grę. Po za tym zebrało się pełno hakerów i pro graczy, którzy nie wiedzą jak się skacze i nie znaja podstawowych zasad.

Odpowiedz
G Tenebrael

> Ci co piszą komenty typu: Wstyd, że tak siezachowują, to pewnie nigdy nie grali w teefa.
> Spróbujcie zrozumieć graczy "premium". Oni za 50 zł dostali w ramach f2p żałosną czapkę,
> a teraz za darmo ci nowi dostają całą grę. Po za tym zebrało się pełno hakerów i pro
> graczy, którzy nie wiedzą jak się skacze.
Tu nawet nie chodzi o to, że jedni zapłacili, a inni nie. Chodzi o to, że jak jest zalew gówniarzerii, to cała przyjemność z gry pryska.

Odpowiedz
G LESZ3u

Sam gram jedynie na dwóch serwerach - polskiej Neostradzie i Stajni Ogarów (kiedyś jeszcze na Headcrabie ) i całe szczęście nie ma tam takiego buractwa. O ile czasem się można wkurzyć na grę nowych graczy, to trzeba pamiętać o tym, że każdy z nas zaczynał tak jak oni. Sam posiadam Orange Boxa niemal od jego premiery, ale jakoś nie czuję frustracji, że ktoś dostał TF2 za darmo. Wręcz przeciwnie - niech ludzie dowiedzą się, jak świetna gra to jest. A Valve tylko na plus na tym wyjdzie, bo ich sklepik pewnie już dawno stał się głównym źródłem dochodu.

Z drugiej strony - jeśli ktoś zakłada prywatne serwery, to może robić to, co mu się podoba.

Odpowiedz
G Henrar

> Oni za 50 zł dostali w ramach f2p żałosną czapkę,
Kupłem ORange Boxa już dawno (zaraz po premierze) i nie narzekam, że dostałem czapkę. Gry tanieją.> a teraz za darmo ci nowi dostają całą grę.
I dobrze, to dorby sposób na zwiększenie społeczności. > Po za tym zebrało się pełno hakerówRozumiem, że instytucja admina na serwerze dedykowanym nie istnieje>> i pro graczy, którzy nie wiedzą jak się skacze i nie znaja podstawowych zasad.
A stara gwardia, zamiast pomóc noobkom, oburza się i banuje wszystkimTo nie poprawia wizerunku ani ich, ani Team Fortress 2.

Odpowiedz
G damlon

Ja mimo, że zacząłem grać w TF2 dopiero gdy stało się darmowe, chyba nie sprawiam problemów. Wychowałem się na ET, a gdy kupiłem swojego pierwszego CoD (był to CoD4), byłem zaskoczony jak to możliwe, że w multi nie ma żadnych celów mapy. Potem okazało się, że większość FPSów ma taką formę. W TF2 można dosyć łatwo się połapać, cele map są proste, a jedyna trudność jest takla, że gdy się rozgrywa jakąś mapę po raz pierwszy można się zgubić. Z tego wniosek, że trzeba bardzo chcieć żeby "nie nauczyć" się grać.

Odpowiedz
G Valium

Tu nie chodzi o pieniadze, tu chodzi o to ze to jest gra zespolowa i to nie jest powiedzmy 1 noob/newbie na 10 osob na serwerze, to jest 10 strasznych graczy i 1 ogarniajacy.

Odpowiedz
G Dared00

> Oni za 50 zł dostali w ramach f2p żałosną czapkę, a teraz za darmo ci nowi dostają całą grę.
A wiesz, za co TY zapłaciłeś te 50 zł? Za 6 map oraz jedną broń dla każdej klasy.

Odpowiedz
G Toomasi

Numenpl, Twój tok rozumowania jest bez sensu. To co napisałeś nie ma żadnego związku z tym o czym jest tutaj mowa. Jeżeli sugerujesz, że gracze, którzy nabyli grę za darmo przychodzą tam się tylko zabawić, czy może nawet po to, żeby komuś zepsuć rozgrywkę to srogo się mylisz. Może nie bierzesz pod uwagę faktu, że większość z nich, w tym np. ja, musi nauczyć się grać, więc się nie dziw, że częściej na pałę idą atakować, a nie używają umiejętności czy czegoś. Swoją drogą to moim zdaniem jest największy minus tej gry, kompletny brak intuicyjności przy graniu danymi klasami. Rzucony w wir rozgrywki nie miałem pojęcia co powinienem robić, a to moim zdaniem jest smutne, bo jeżeli odpalę chociaż BF czy COD'a, to od razu wiadomo jak grać.

Odpowiedz
G Alehor

>
Ty i nieliczni chcecie się nauczyć grać ale zdecydowana większość nowych graczy to zwykła dzieciarnia leci na fragi po całej mapie nie wykonując celów owej mapy to nie ma mu się co dziwić że się irytuje...nie rozumiem całego oburzenia i haseł typu "wstyd - widać jaką TF2 ma społeczność" skoro ta społeczność poszerzyła się o kilku nowych gracz i kilkadziesiąt tysięcy oszołomów którzy grę uprzykrzają - cały ten news jest trochę przegięty - robić aferę z tego że ludzie dostają bana na priv servach... istna komediaEdit: jak ktoś chce się nauczyć to się nauczy - a jak ktoś chce być pro z wejścia myśląc że mechanika rozgrywki jest taka jak w każdym innym FPSie i mieć pretensje do ludzi że sam nie umie grać no to sory :PEdit2: TF2 jest easy to learn, hard to master :P (musialem)

Odpowiedz
G Budo


Logika neonka mnie rozbija xD
To twórcy decydują jak wyglądają zasady, a nie smarki, które wydały parę euro i myślą, że są właścicielami valve lol. Gra jest f2p, pogódźcie się z tym, nie ma potrzeby trollowania, chyba, że ktoś się już trollem urodził, ale wtedy nie możemy mu pomóc :/

Odpowiedz
G gogiell

Gdzie tu afera?
Aktualnie na większości serwerów nie da się grać, bo spora część przyjezdnych, to nie newbie, tylko typowe nooby z CoDa. Poradzisz coś takiemu to się zaraz obrazi...
A to, że "ja się uczę więc lecę na pałę" - nie wiem, jak ja chce się nauczyć grać w jakąś grę, to pytam się doświadczonych graczy o rady i studiuję wiki, a nie, że wbijam na serwer i róbta co chceta bom nowy.

Odpowiedz
G Aer

> Jestem za taką praktyką. 1$ to nie majątek, żeby wejść na premium wersję. Nie płacą?
> Niech się spodziewają różnych dodatkowych utrudnień.
A co to zmieni, jeśli taki gówniarz, który psuje grę, kupi sobie premium? Jak wyda to 1 euro, to już będzie spoko?

Odpowiedz
G Ostrowiak

inb4 czemu nie ma assault rifle, czemu tylko SZPIEK ma noża

Odpowiedz
G Fang

Powiem uczciwe że też należę do osób którym nie podoba się w którą stronę zmierza TF2 ale karanie graczy którzy chcą po prostu pograć uważam za kompletną bzdurne.

Odpowiedz
G Alehor

> Powiem uczciwe że też należę do osób którym nie podoba się w którą stronę zmierza TF2
> ale karanie graczy którzy chcą po prostu pograć uważam za kompletną bzdurne
oj tam, oj tam, odrazu karanie... jak hcce pograć - grać się nauczy - uzna że warto to wyda te durne 0,99€ i będzie bez problemów z graniem na prywatnych serwerach na których obowiązku grać przecież nie ma :P

Odpowiedz
G luzac

Nie wiem jak wy, ale ja przez czas jaki grałem w TF2 znalazłem 20+ serwerów na których mogę spokojnie grać i nie mam problemów z noobami, bo zwykle trafiają tam dwa, góra trzy osobniki które dopiero się uczą jak się w tego TF2 gra. Jak ktoś klika na wyszukiwarkę serwerów, po czym ląduje na przypadkowym serwerze, jego sprawa. Podobnież tymi wszystkimi "hakierami" etc. Już dawno żadnego nie widziałem.

Nowych graczy powinno się filtrować a nie zamknąć przed wszystkimi drzwi, bo tak wygodniej.

Odpowiedz
KMyL

W sumie : jeżeli gracze, którzy "zaprzyjaźnili się z danym serwerem" zostali ostatnio zalani falą "unskilled kids", które uczą się w grze i psują im grę - nie widzę w tym niczego złego. Szczerze to po części tekst Numenpl'a jest trafny.

Jeżeli jednak to działanie jest tylko ze względu na zawiść- to śmiszni są ci ludzie xD Aczkolwiek stawiam na to pierwsze. W sumie to chyba kiedyś były jakieś badania, gdzie okazało się, że lwia cześć graczy po zakupie FPS'a od razu idzie na żywioł w multi dopiero tam się ucząc wszystkiego - z ustawieniami konfigu włącznie... Więc w sumie to się im chyba nie dziwię... I nieśmiało i niepewnie, ale akcję popieram !)

Odpowiedz
G nerwoman

Dla wszystkich hejterów nowych graczy stare przysłowie:

"Nie pamięta wół jak cielęciem był"

Prawdą jest, że nowi gracze nie mają takich umiejętności jak "elyta" i starzy wyjadacze i że nie wszyscy się czegoś nauczą, tylko wciąż będą lecieć za fragiem.
Ale czy tylko przez to, że ktoś gra pierwszy raz w TFa, bo jest za free, to od razu musi zostać wyklęty?

Odpowiedz
G Zgreed66

Idiotyzm, jak jest new playa to wiadomo, ze nie bedzie ogarnial, a tym bardziej latał za teamem, jak mam nie zna oO.

Odpowiedz
G Tenebrael

> Swoją drogą to moim zdaniem jest największy minus tej gry, kompletny
> brak intuicyjności przy graniu danymi klasami. Rzucony w wir rozgrywki nie miałem pojęcia
> co powinienem robić, a to moim zdaniem jest smutne, bo jeżeli odpalę chociaż BF czy COD'a,
> to od razu wiadomo jak grać.
I właśnie doszedłeś do sedna problemu. To NIE JEST CoD, w którym nawet jak lecisz na pałę to możesz wymiatać. To nie jest festiwal samotnych wilków polujących na fragi. Tu liczy się korzystanie z mechanizmów gry, a nade wszystko - teamplay. A problemem jest to, że, jak sam piszesz, nowi gracze wchodzą do gry, i grają w nią tak, jakby pocinali w kolejnego CoD'a, kompletnie niszcząc rozgrywkę. I O TO właśnie wkurzają się starzy fani - że z gry taktycznej robi się bezmózga nawalanka, a gra zupełnie zatraca swój sens. Gdyby to był jeszcze 1 noob na 5 hardkorów - ok, ujdzie w tłumie. Ale że gra się stałą darmowa, i całe MASY rzuciły się na nią, to dochodzi do sytuacji, że na 1 "pro" przypada 5 noobów. I tutaj nie ma rady - gracze pro po prostu MUSZĄ wydzielić sobie własne poletko, na którym będą mogli spokojnie, teamplay'owo grać. Nie rozumiem, o co takie święte oburzenie.

Odpowiedz
G TobiAlex

Jak czytam niektóre komentarze to normalnie aż się boje vide metronom. Co gry mogą zrobić z ludźmi. Jezu chłopie widzę, że dla Ciebie granie to już nie przyjemność a mania - zawód.

Odpowiedz