Informacje

Czy Risen 3 zmieni nazwę na Gothic 5?

114

Na portalu Eurogamer znaleźć można kilka bardzo ciekawych wypowiedzi gości z ekipy Piranha Bytes. Poznamy kulisy rozstania studia z JoWooD oraz przypuszczenia na temat przyszłości marek Risen i Gothic.

Czy Risen 3 zmieni nazwę na Gothic 5?  - obrazek 1
Na dobry początek kilka wypowiedzi Michaela Hoge, jednego ze współzałożycieli Piranha Bytes, który dość jednoznacznie wyjaśnia przyczyny rozstania z JoWooD:

Problemem było - tak w skrócie - całe mnóstwo różnic w naszym podejściu do pewnych tematów. Coś pękło, gdy wydawca zmusił nas do wypuszczenia na rynek wciąż nieukończonego Gothica 3.

Żeby być szczerym, gdybyśmy ukończyli prace w obiecanym terminie, wszystko zapewne skończyłoby się dobrze. Stało się jednak tak, że prace nad grą zajęły nam więcej czasu, niż zakładaliśmy. Jednak zamiast znaleźć wraz z nami jakieś rozwiązanie - by wszystko było w porządku - oni chcieli jedynie wydać grę. Myślę, że przyczyną były kwestie związane z ich polityką giełdową. Tak więc postanowiliśmy się rozejść.

Dalsze losy serii Gothic znamy doskonale. JoWooD zleca prace nad czwartą częścią gry studiu Spellbound Software, które ponosi spektakularną porażkę. Piranie tymczasem wprowadzają nową markę i na półki sklepowe trafia Risen, zbierający zdecydowanie lepsze noty, niż ArcaniA. Dla nas było to podwójne zwycięstwo, ponieważ wiedzieliśmy, że dzięki temu marka wróci do naszych rąk. - podsumowuje to Hoge.

Czy Risen 3 zmieni nazwę na Gothic 5?  - obrazek 2

Tyle o przeszłości. Najważniejsze, bo dotyczące przyszłości informacje pojawiają się później:

Aktualnie JoWooD nie ma już żadnych praw do tworzenia kolejnych gier z serii Gothic, więc prawa te wrócą do nas - myślę, że nastąpi to w przyszłym roku. Nie akurat mam przy sobie kontraktu. Ale już wkrótce straci on ważność i odzyskamy prawa do marki. I wiedzieliśmy o tym od początku. Myśleliśmy sobie, OK, scenariusz pierwszy: zrobią dobrą grę i rozwiną markę. Scenariusz drugi: schrzanią to i wszyscy wiedzą dlaczego.

Do głosu dochodzi też menedżer marki Risen, Daniel Oberlerchner: Nie jestem pewien, czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że marka Gothic jest własnością Piranha Bytes - nie JoWooD. Piranha Bytes jedynie użyczyła jej JoWooD na kilka tytułów.

Ekipa Eurogamera nie mogła się oczywiście powstrzymać przed zadaniem najważniejszego pytania: Czy marka "powróci do domu", a Risen stanie się Gothikiem? To niebezpieczne pytanie! - odpowiedział, śmiejąc się, Oberlerchner - To wielka tajemnica! Poważnie, nie możemy o tym rozmawiać.

Czy Risen 3 zmieni nazwę na Gothic 5?  - obrazek 3

To, że po układzie z JoWooD nie pozostanie niedługo już żaden ślad poza nieszczęsna Arcanią, wcale mnie nie martwi. A Wy? Czy wolelibyście powrotu Piranii do starej marki, czy jednak kontynuowania przygód kolejnych Bezimiennych w nowym świecie, stworzonym na potrzeby Risen?

114 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G kapselz

Saga gothic skończyła się na 3 części jak dla mnie, jak nie na 2. . Risen to skok na kasę. Dziękuje dobranoc

Odpowiedz
G LESZ3u

Niech Risen będzie Risenem. Nowego Gothica przywitam z otwartymi ramionami, ale najpierw niech dokończą to, co zaczęli.

Odpowiedz
Sebek20

jak mi dadzą nowego Gothica w czasach takich jak Risen 2 (pistolety itd.)... to był by FAIL
ale narazie można się tylko cieszyć :)

Odpowiedz
evilemot

> Saga gothic skończyła się na 3 części jak dla mnie, jak nie na 2. . Risen to skok na
> kasę. Dziękuje dobranoc
Risen to skok na kasę? Sorry, ale możesz wytłumaczyć dlaczego?A samego Gothica chciałbym. Nie...bardzo chciałbym!

Odpowiedz
G Bajuj

Risen trzyma poziom, jest dla mnie lepszy od trzeciej części Gothica. Jednak pierwszej i drugiej części nie przebił.
Gothic 3 i ArcaniA pozwalają mile spędzić czas, ale to już nie ta sama magia co poprzedniczki. Przy Risenie piranie wróciły trochę do tego co było super w Gothicach 1 i 2, wywalając gorsze pomysły zawarte w trójce. Ja zamawiam każdą grę piranii w ciemno, ja stawiam ich na równi z Rockstar Games i BioWare. Wystarczy ich logo na pudełku, a już wiem, że będę się dobrze bawił.

Odpowiedz
Feflar

Najpierw niech zdecydują czy Gothic zamyka się jako trylogia, czy robią kontynuację.
Najbardziej bym się ucieszył gdyby przekreślili Zmierzch Bugów i Arcanię grubą kreską i zaczęli kontynuację po swojemu. W klimatach Gothicowych, tak jak napisał Sebek20, bez broni palnej. Po prostu zdrowe, sympatyczne średniowiecze pełnym ryjem plus, oczywiście potwory i magia.
Drugim tytułem powinna być kontynuacja Risena który odbiegł trochę od kanonu fantasy przez broń palną. Tam Piranie mogłyby poeksperymentować. Risen 2 zapowiada się świetnie więc pozostaje mi tylko na niego czekać.
Tym sposobem Risen będzie Risenem. Gothic będzie Gothicem.

Pytanie tylko czy Piranie mają dostateczną ilość środków żeby tworzyć dwie duże gry. W końcu to nie bajowary.

@kapselz
Nie ma za co. Branoc.

@evilemot
Nie może bo trzyma kredens.

@up
"Ja zamawiam każdą grę piranii w ciemno, ja stawiam ich na równi z (...) BioWare"
DA2. Mówi to panu coś?

Odpowiedz
G Adikarius

Bezimienny zostanie usunięty z tronu przez orki i ponownie wrócimy do gry ukochanym bohaterem:)

Odpowiedz
zbyglu

Mam nadzieje że zrobią kolejnego Gothica ale już po swojemu i na spokojnie :)

Odpowiedz
G Jsatrzab

kapselz'owi chyba chodziło o Arcanie, z tym skokiem na kasę

Dla mnie także, Gothic skończył się na 3 części, choć nie ukrywam że chętnie wróciłbym do tego świata. Piranie mają spore pole do popisu, zawsze mogą zrobić nową sagę o nowym bohaterze i umieścić ją w "uniwersum" Gothica. Na mapie świata z Gothica jest jeszcze wiele czarnych plam, no i zawsze można przenieść akcje np o 100 lat w przód by wszyscy bohaterowie poprzedniej części umarli śmiercią naturalną...

Co do Risena to pójście w klimat piracki nie specjalnie mi odpowiada, choć wieże, że Risen 2 będzie dobrą grą i zapewne od wyników jej sprzedaży zależeć będzie czy Piranie wsadzą Risena 3 do lodówki i zabiorą się za Gothica czy może to Gothica zamrożą na kość aż wszyscy zapomną o Arcanii(w sumie długo czekać by nie musieli...) a zabiorą się za Risena. Jest jeszcze opcja, że dozbierają ludzi i będą tworzyć obie serie jednocześnie (czego bym raczej nie chciał) no i Risen zawsze może skończyć się na Dark Waters.

Odpowiedz
G Gumisiek2

Na Gothic 5? Przecież nie było jeszcze czwórki. Chyba nie macie zamiaru mi wmówić, że ten crap zwany Arcanią będzie traktowany jako część serii?

Odpowiedz
khorinis38

Powinni rozbudować studio, zatrudnić więcej osób co pozwoliło by im robić kilka produkcji jednocześnie.
W moim osobistym odczuciu piranie zrobią następnego Gothica.

Odpowiedz
tomani

Ja bardzo poproszę Risena 3 i oczywiście nowego Gothica. Tak się akurat składa, że właśnie przypominam sobie tą serię grając od początku, aż do Arcanii (którą zamierzam mimo wszystko zakupić, gdy tylko w me ręcę trafi nowy laptop). Spiszcie się Piranie!

Odpowiedz
G karolekx23x

Kontynuacje Gothic powinni zakończyć, trzeba wiedzieć kiedy skończyć i nie robić gry na siłe.

Odpowiedz
dyeka

Risen jest znakomity, zdecydowanie lepszy niz G3 i Arcania. Teraz tylko czekac na preminie 2 czesci.

Odpowiedz
G Khasim

Risen to tak wiadomość dla JoWood, mówiąca "tak, do diabła, wygląda gra, której nikt nie zmuszał do wydania przed ukończeniem".
Ja bym chciał, żeby uznali, że G3 albo nie miało miejsca i kontynuowali grę w inny sposób, albo żeby wydali remake'a G3 bliższego duchem poprzedniczkom, tzn. podzielonego na rozdziały i spójnego fabularnie, a nie 2-3 główne questy, które można zrobić kiedy się chce plus masa fedeksów.

Odpowiedz
Creed007

Było bu super gdubu Phyrania Bytes znowu robili gothica ;)

Odpowiedz
G juke

Cóż, mogliby dokończyć kolejnego Risena i zająć się kolejnym, klimatycznym Gothikiem.

Odpowiedz
kris090

Gothic to już kultowa marka, na pewno powinni robić pełnokrwistą kontynuację trzeciej części (olewając historię zaprezentowaną w Arcanii). Na pewno kiepskim rozwiązaniem jest zrobienie hybrydy Githic-Risen. Studio powinno dokończyć Risena 2 i zabrać się za Gothica 4 i np. wydawać kolejne części na zmiane lub jeśli mają wystarczające nakłady obydwie naraz (jednak wiadomo - lepiej na zmiane niż gdyby oba produkty były robione jednocześnie i miały ucierpieć na jakości). To tyle mojego zdania w tej kwestii. Myśle że jest to racjonalne podejście ale co zrobi Piranha to już zależy tylko od nich. Myśle że każdy faj serii znowu chciałby skopać tyłek orkom z prawdziwego zdarzenia (1 i 2 część serii) :D

Odpowiedz
G knopfler

Chciałbym zobaczyć jeszcze pełnoprawnego Gothica i kontynuację historii z trójki. Może znowu PB udałoby się stworzyć coś klimatycznego jak jedynka i dwójka? To by było piękne.

Odpowiedz
G Konrad512

Może zrobią jakieś połączenie obu światów w jakimś zaskakującym zakończeniu jednej z gier :D

Odpowiedz
G Sonny555

Wg. mnie Risen osobno, Gothic - olać Arcanie i zrobić 4. część wg. Piranhy

Odpowiedz
K0j0t

Nie znam fabuły Gothica IV jakoś dobrze, ale z tego co się orientuje w świata Gothica w 1,2 i 3 części nie zabardzo wiadomo co tam można by robić - trzeba by wrócić do już zrobionych lokacji co jest bezsensem.

Więc jak dla mnie lepiej już utrzymać markę Risen czerpiąc z Gothica to co było najlepsze (może w końcu wyjdzie defacto połączenie fabularne tych 2 serii, może okaże się że tajemnicza wyspa to była gdzieś w świecie Gothica? Któż to wie :P ).

No ale zobaczymy ;)

Odpowiedz
G Arkhaor

"Nie akurat mam przy sobie kontraktu". Inwersja jako zabieg językowy tutaj się zdecydowanie nie sprawdziła :P.

Odpowiedz
Hitmaniak17

gothic to gothic a risen to piraci i niech tak pozostanie

Odpowiedz
G Headbangerr

Nie jest ważne, jak się gra nazywa, tylko kto ją robi. Ja łykam wszystko, co wypuści Piranha Bytes. A JoWood i Spellbound mogą sobie te swoje miernoty kaszaniaste, za przeproszeniem, schować głęboko.

Fajnie by było, gdyby PB zdecydowało się kontynuować obie serie. Przy czym jestem za tym, żeby Piranha zrobiła swojego Gothic 4, ignorując tą badziewną historyjkę opowiedzianą w Arcanii. Jednak, jeśli zdecydują się kontynuować tylko jedną z tych serii, lub jakoś je połączyć, to też nie będę płakał. W końcu PB, to PB.

Odpowiedz
vegost

"Czy marka "powróci do domu", a Risen stanie się Gothikiem?" to bardzo niebezpieczne pytanie ! Nigdy bym nie chciał żeby Risen wygryzł Gothica z łask Pirani... Risen to całkiem inna historia i naprawdę nie chcę ich ze sobą łączyć w żadnym stopniu. Marzę o powrocie mocnego Gothica tak jak to było w 2001 i 2002 roku :) Także nie chciałbym żeby było coś takiego jak Gothic V, wolałbym żeby Piranie kontynuowali przygody beziego z trzeciej serii a Aracanie nie brali w ogóle pod uwagę. To odrębna gra i tak niech ja traktują.

Odpowiedz
G Krzycho

Gothic w starym dobrym stylu, to by było coś.

Risen był fajny, ale pod koniec strasznie monotonny i miał za słoneczny klimat. Ciemne lasy i brudne Khorinis, to lubię. ;3

Odpowiedz
vegost

> Gothic w starym dobrym stylu, to by było coś.
>
> Risen był fajny, ale pod koniec strasznie monotonny i miał za słoneczny klimat. Ciemne
> lasy i brudne Khorinis, to lubię. ;3
I burdele w porcie xd

Odpowiedz
G vikingwasdead

Osobiście uważam, że jak mają kolejnego Gothic'a to mogliby zrobić prequel'a
i wyjaśnić historię Bezimiennego, dlaczego trafił do więzienia?

To było by coś, nie sądzicie i można by zamknąć sagę na części 3, kiedy to Xardas i Bezi wyruszają w niezbadane krainy...

Odpowiedz
G 1096

Zły pomysł, risen to ma być risen, a gothic to ma być GOTHIC (tzn. nie może być podobny do IV)

Odpowiedz
G Doomann

Arcania faktycznie była crapem i nie miałem nerwów, żeby ją skończyć... ale z drugiej strony Risena przeszedłem tylko z jednego powodu - dużego sentymentu do Gothicków i ich topornego uroku. Bo Risen to strasznie toporna gra, zwłaszcza biorąc pod uwagę datę wydania, ma dziwną fabułę, a finalna walka... ledwo podniosłem się z podłogi ze śmiechu, jak zobaczyłem swojego "przeciwnika"... Ogólnie to cieszę się, że Piranie zrobią kolejną część i w sumie nie ma dla mnie znaczenia, czy będzie to Gothic, czy Risen, grunt, żeby zachowali klimat, ale zrobili coś z tym sterowaniem i grafiką!

Odpowiedz
G dark_master

> Dla mnie także, Gothic skończył się na 3 części, choć nie ukrywam że chętnie wróciłbym
> do tego świata. Piranie mają spore pole do popisu, zawsze mogą zrobić nową sagę o nowym
> bohaterze i umieścić ją w "uniwersum" Gothica. Na mapie świata z Gothica jest jeszcze
> wiele czarnych plam, no i zawsze można przenieść akcje np o 100 lat w przód by wszyscy
> bohaterowie poprzedniej części umarli śmiercią naturalną...
więc teraz pomyśl - gothic II to takie nasze późne średniowiecze, są już armaty i tak dalej. Dwa, w Risenie jest mowa o jakimś magu który wraz z wielkim wojownikiem wygnał trzech bogów-braci, wyspa była pod władzą tajemniczego króla z kontynentu oraz mniejsze nawiązania (latarnik jack, kobieta z burdelu ma na imię tak samo jak dziewczyna, która rzekomo uciekła z czerwonej latarnii w khorinis). Trzy, do sieci swego czasu jeden z członków piranii wrzucił szkice scen z intra risena, w tym takie, które ostatecznie do gry nie weszły, z pewnym charakterystycznym magiem i wojownikiem na początku, którzy 'podglądają' za pomocą magii co się dzieje gdzieś hen, daleko..a teraz pomyśl sobie że sto lat po grunwaldzie (gdzie też były armaty i kilka pierwszych 'strzelb' - hakownic) normą były starcia z muszkietami, bohater jest nowy, akcja toczy się na jakiś wyspach których w poprzednich gothicach nie było choć były wspominane (wyspy południowe? inny kontynent?) i można z tego wszystkiego ułożyć jedną, całkiem zgrabną całość, która ZB i Arcanię oleje sikiem prostym kontynuując wątki bezpośrednio po g3.ofc mogą kombinować jeszcze inaczej, wiele wskazuje na powyższy tok myślenia. Nie zdziwiłbym się, gdyby z R2 poczekali specjalnie do początku 2012 roku (kiedy to niby mają odzyskać prawa), by móc już wprowadzić bardziej bezpośrednie nawiązania, np. nadać bogom imiona

Odpowiedz
bzion

MOIM osobistym zdaniem Piranha bytes ma ogromne szanse by stać się marką na poziomie BioWere, a to dlatego że pracują tam ambitni ludzie z pasją której dowodem jest Gothic i Risen. Dla BioWare zajeło sporo czasu by zaistniec, poza tym ich największe hity to PLAGIATY znanych produkcji np "Baldurs Gate" to komputerowy odpowiednik D&D, a ich pierwsze gry to kaszanki ;] z Piranhą jest inaczej ich gry to pomysły czerpane z własnej wyobrażni, wrzystko stwożono od zera mam nadzieję że jeszcze usłyszymy o wielu grach z pod znaku "DRAPIEŻNEJ RYBKI"

Odpowiedz
G LESZ3u

A od czego, jak nie właśnie od Baldur's Gate BioWare zaczynało? Poza tym radzę się zaopatrzyć w dwa słowniki - jeden, żeby sprawdzić, co oznacza słowo plagiat, drugi, aby poprawić byki, bo w Twoim poście to istna korrida jest.

Odpowiedz
rtyrtyrty

Trochę nie w temacie jestem, to Risen 2 już 'był' ?

Odpowiedz
G Adjatha

> poza tym ich największe hity to PLAGIATY znanych produkcji np "Baldurs Gate" to komputerowy odpowiednik >D&D
Noooo ,taki plagiat, że nawet prawa autorskie i logo Dungeons & Dragons ukradli.:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD(gothicowi gratulujemy 'fanuff' część kolejna)

Odpowiedz
G KannX

> dlaczego trafił do więzienia? [...] Xardas i Bezi
> wyruszają w niezbadane krainy...
Dobrze prawisz i z prequelem i z trzecią częścią. Też tak bym to widział. Pozdrawiam.

Odpowiedz
G Mercuror

Szczerze mówiąc Gothic, szczególnie dwie jego pierwsze części, to genialne RPGi, ale PB powinno już mu odpuścić i zrobić nowego RPGa, właśnie takiego jak Risen. Tylko Risenowi zabrakło tego czegoś co było w Gothicu, niestety...

Odpowiedz
G castlerock

> Risen jest znakomity, zdecydowanie lepszy niz G3 i Arcania. Teraz tylko czekac na preminie
> 2 czesci.
Risen lepszy od Gothic 3?! W życiu się z tym nie zgodzę. mikroskopijna wysepka, bohater rybak który nie umie pływać, dwa ostatnie rozdziały to jeden wielki quest z koszmarnie nudnym i schematycznym włóczeniem się po podziemiach, walka z finałowym bossem zręcznosciowo-idiotyczna.

Odpowiedz
doflamingo

Może jeszcze nazwy bohaterów w Risen 3 pozmieniają na te z Gothica? LOL! Przecież to dwie zupełnie inne przygody, inne nazwy bohaterów, nie widzę takiego powiązania.

Odpowiedz
G DambialkoX

Ja bym chciał pograć w Gothica, w których grało by się Bezimiennym z serii od 1 do 3, ale w czasach jak był skazańcem, albo jeszcze wcześniej :D. Risen niech pozostanie Risenem.

Odpowiedz
G vikingwasdead

> > dlaczego trafił do więzienia? [...] Xardas i Bezi
> > wyruszają w niezbadane krainy...
>
> Dobrze prawisz i z prequelem i z trzecią częścią. Też tak bym to widział. Pozdrawiam.
Może i prawię dobrze, ale kolego KannX. Płonne te nasze nadzieje, bo:po pierwsze taniej wyjdzie napisać scenariusz do kolejnej części serialu,po drugie, toż bezimienny imienia zyskać nie może...No chyba że będę mile zaskoczony, ale na to się raczej nie zanosi,kiedy już bełkoczą o połączeniu dwóch różnych marek...Pozdrawiam

Odpowiedz
FanGothica

Fajnie by było gdyby w gothicu 5 było można popłynąć statkiem do khorinis no i gdyby ludzie odkryli nowy egzotyczny kontynent coś takiego jak dżungla amazońska i jakby bezi mógł pośadać nieruchomość i oczywiście jak w innych grach rpg można by przemieszczć sie na wierzchowcu

Odpowiedz
G DambialkoX

Gothic inna bajka, Risen inna. Nie da się zmienić Risena na Gothica. Może jakieś tam podobieństwo gra ma, ale już wolałbym trylogię (prawdopodobnie) dobrej gry, a nie ciągnąć jeszcze Gothica. Nie chcę znowu jakiegoś gó*** jak Arcania. Dziękuję :)

Odpowiedz
FanGothica

takiego gó... jak arcania już nie będzie

Odpowiedz
FanGothica

Piranie mam dla was podpowiedź skoro bezi został królem Rhobarem III to np. opęta ko zły duch przez co zrobi się okrutnym i bezwzględnym królem którego ludność myrtany obali z tronu i wtrąci do koloni górniczej na wyspie khorinis gre można zacząć od ucieczki z koloni póżniej zrobieniu kilku questów na wyspie póżniej bezimienny może zakraść się na statek handlowy płynący na kontynent najlepiej do warantu gdzie assasyni złapią beziego i będą chcieli go sprzedać i wtedy diego by go wykupił i dalej rozpoczeła by się nowa przygoda bezimiennego

Odpowiedz
Hell_Knight

To to już piątka?? Gdzie ja byłem przez ostatnie lata...

EDIT. Pragnę powrotu do terenów z G2 ;)

Odpowiedz
Thomas_Wind

Myślę, że skokiem na kasę był zdecydowanie Gothic 4. Wszystko układało się w porządku, gdy prawa do marki miała Pirahnia Bytes. Risen to odpowiedź na Gothica 4, przewyższająca go czterokrotnie ;)

Odpowiedz
lis_23

Dla mnie Gothic to Gothic a Risen to Risen,nie łączyłbym tych dwóch gier,dwóch światów - Gothic z bronią palną byłby / moim zdaniem / strzałem w stopę.
Pierwszy Risen nie specjalnie mi podszedł ale zamierzam dać mu drugą szansę,myślę że jeżeli dwójka odniesie sukces to powrotu do serii Gothic nie będzie,lub doczekamy się jej w bardzo odległej przyszłości.

Osobiście nie miałbym nic przeciwko kontynuacji Arcanii / choć bez podtytułu Gothic / bo gra bardzo mi się podobała.

Odpowiedz
Shinigami

Gothic to seria która lata świetności ma już za sobą. Zarówno trzecia jak i czwarta cześć zostały okrzyknięte jednymi z większych niewypałów w historii gier tego gatunku.

Pierwszy Risen potrafił przypomnieć to jak wyglądały poprzednie części serii. Z tego co wiadomo na temat drugiej części można wywnioskować, że seria zmierza w inną stronę. I bardzo dobrze. Pirackie cRPG to coś czego brakuje, a panowie chyba o tym wiedzą ;]

Odpowiedz
Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
Najnowsze
Lubisz nas?