Informacje

Metro 2033 - recenzja

83 gram.pl

Zapraszamy do lektury jeszcze gorącej i prawdopodobnie pierwszej w Polsce recenzji postapokaliptycznej strzelanki Metro 2033, którą ignorując potrzebę snu i jedzenia, przygotował specjalnie dla Was Myszaty.

Metro 2033 - recenzja - obrazek 1

Ściągnij kompletny poradnik do Metro 2033 w PDF-ie

"Metro 2033, to zdecydowanie jedna z najciekawszych w ostatnich latach propozycji dla miłośników nietypowych strzelanek. Niezwykle klimatyczna i pełna ciekawych pomysłów, pozostawiła jednak we mnie pewien niedosyt. Niedosyt wynikający przede wszystkim z faktu, że po niezwykle obiecującej pierwszej połowie gry, ostatnie etapy (poza kilkoma wyjątkami) nieco mnie rozczarowały. To naprawdę dobra gra, jednak ewidentnie zabrakło jej mistrzowskiego szlifu." Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do zapoznania się z recenzją gry Metro 2033, napisaną przez Myszastego.

Metro 2033 - recenzja - obrazek 2

83 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Tom_pl

Fajna gra, ale mi jak narazie pozostaje Wrocławskie metro bo mam XP ;)

Odpowiedz
ilpalazzo

> Fajna gra, ale mi jak narazie pozostaje Wrocławskie metro bo mam XP ;)
przeciez ta gra chodzi na xp, sam gralem na winxp

Odpowiedz
G karolekx23x

Po tej recenzji odechciało mi się kupować , ja myślałem że na xp nie chodzi dziwne co nie ?

Odpowiedz
Waaazuuup

Mówisz Myszasty, że od połowy gra traci klimat? Może to wina wydawcy poganiającego twórców? Nie znam historii tego tytułu i nie chce mi się szukać za bardzo, ale nie zdziwiłbym się gdyby twórcy chcieli zrobić całą grę taką jak na początku ale wydawca kazał kończyć grę bo zakręci kurek. Ciekawym jak to jest naprawdę.

Odpowiedz
G 4ny4

Tak czy owak nie zmienia to tego, iż AI jest rzeczywiście tragiczne, wystarczy obejrzeć dla przykładu recenzje na GameTrailers. Jak mam być szczery lepsze AI znajdowało się w grach wydanych 5-8 lat temu więc coś jest nie halo. Czy ktoś grał na PC ? Jak w końcu z tymi wymaganiami ?

Odpowiedz
G TobiAlex

"Warto niekiedy zatrzymać się przy rozmawiających BN. To właśnie z tych konwersacji dowiadujemy się najwięcej o metrze i panujących w nim obyczajach. Miodne to niezwykle. "

Myszasty albo wybrałeś głosy angielskie albo znasz dobrze rosyjski... Zapomniałeś napisać, że w tym momencie nie pojawiają się napisy i tak naprawdę nie wiadomo o czym BNowie rozmawiają! Dlaczego o tym nie wspomniałeś? Uważam to za poważną wadę lokalizacji gry!

Odpowiedz
EmperorKaligula

nie moge sie powstrzymac:

@Myszasty

dlaczego 7.6/10 a nie 7.4 albo moze 7.9 ? Chcieliscie nowa skale to sie teraz tlumaczcie...

@4ny4

adekwatne do obrazu, D11+3D potrzebuje potwora, ale D9+wysokie juz bez problemu na 2 letniej a nawet starszej maszynie :)

Odpowiedz
G Lord-AdeQ

Gra tak jak S.T.A.L.K.E.R, nie jest kto wie jakim FPS-em, ale "ten" klimat wynagradza wszystko...

Odpowiedz
Ertai

Ja ponowie pytanie. Dlaczego 7,6 a nie 7,7 czy moze wrecz 7,5?

Odpowiedz
G Myszasty

Waaazuuup --> Klimat, to ona wciąż ma. Zmienia się tylko konwencja. Nie ma praktycznie nawet namiastki swobody, zero skradania się etc. Ot, idziesz lub biegniesz do przodu i walisz z kałasza z przerwami na wstawki fabularne i kilka QTE.

TobiAlex --> Wiesz co? Jakoś nie pomyślałem o tym, że nie każdy jest z mojego pokolenia, które musiało odbębnić swoje z językiem rosyjskim w szkole podstawowej. :) Tak, te wstawki BN nie są tłumaczone w postaci napisów. Nie wiem niestety, jak to wygląda w wersji PC PL. Może ktoś miał już przyjemność i nam powie?

EmperorKaligula --> Ponieważ uważam, że na taką ocenę ta gra zasługuje. Wot wsio. ;)

Odpowiedz
G TobiAlex

Myszasty akurat należę do Twojego pokolenia :) ale miałem ten język w głębokim poważaniu ;-) W Wersji PC PL nie ma napisów podczas tych niezależnych gadek BN'ów :(((( Dlatego trochę to psuje klimat.

Odpowiedz
G Myszasty

> Myszasty akurat należę do Twojego pokolenia :) ale miałem ten język w głębokim poważaniu
> ;-) W Wersji PC PL nie ma napisów podczas tych niezależnych gadek BN'ów :(((( Dlatego
> trochę to psuje klimat.
Ja też go wtedy miałem... właśnie tam. Ale coś zostało. Na tyle dużo, by sobie z nim radzić i go rozumieć. ;)No i szkoda, bo smakowite one są (teksty dzieciaków, czy mąż-pijak), a po rosyjsku brzmią niesamowicie klimatycznie.

Odpowiedz
G ODIN85

W CDA była szybciej recenzja:)

Odpowiedz
G Tom_pl

> > Fajna gra, ale mi jak narazie pozostaje Wrocławskie metro bo mam XP ;)
> przeciez ta gra chodzi na xp, sam gralem na winxp
A bo gdzieś czytałem że pod Viste i W7.

Odpowiedz
G Lucas_the_Great

> W CDA była szybciej recenzja:)
Orly? Na pewno wersji na X360?

Odpowiedz
Ertai

@myszasty

My wiemy ze uwazasz, ze gra zasluguje na taka ocene jak wystawiles. Z prostego faktu, wystawiles ja.

Glowne pytanie jakie zadajemy to jaki macie ustalony skok skali, czyli czym sie rozni 0,1 od 0,2.

A ze robimy to zlosiliwie i ironicznie pytajac dlaczego nie 7,7 czy 7,5... coz, widac, ze nie macie na to madrej odpowiedzi a to nie najlepiej swiadczy o wprowadzonym przez was podziale na oceny. Naprawde nie mozna bylo zrobic skali 10 stopniowej + polowki albo +/-?

Odpowiedz
G Lucas_the_Great

>
> A ze robimy to zlosiliwie i ironicznie pytajac dlaczego nie 7,7 czy 7,5...
Widząc grę, która dostanie ciut mnie lub więcej od innej, w którą grałeś (zwłaszcza ocenioną przez tę samą osobę) masz możliwość spodziewać się ciut mniej lub ciut więcej. To ciut może przeważyć przy decyzji zakupu.

Odpowiedz
Ertai

Rozumiem, i przez ciut mniej ja uwazam + albo - (bo popatrz, idealnie to pasuje pod defniicje, ciut wiecej i ciut mniej prawda?).

Ale czy widzisz roznice pomiedzy 7,6 a 7,7?

Ogolnie uwazam, ze najlepszy system oceniania ma Famitsu, zdaje sobie sprawe ze tutaj to nie ma szans realizacji niestety.

Zeby tez nie bylo, uwazam, ze krok w dobra strone (bo skala 6 stopniowa byla tragiczna), tylko jak dla mnie troche zeszliscie po skosie zamiast isc pelna para do przodu.

Odpowiedz
G Kaucz

Do dupy jednym słowem. Poczekam jeszcze na inne recenzje, bo ten tytuł mnie strasznie kręcił od początku.

Odpowiedz
G TobiAlex

Kaucz ja nie narzekam, ale gram w pierwszego Stalkera z modem Stalker Compete 2009. REWELACJA!!! Takiego klimatu nie ma żadna inna gra w historii!

Odpowiedz
Garett

Niestety kolejne rozczarowanie. Ta gra jest po prostu slaba jako strzelanka. Oczywiscie posiada dosc oryginalny klimat itd itp - ale jak napisal TobiAlex - lepiej zagrac w stalkera z modami (lub bez).

Swoja droga, doczekam sie wreszcie strzelanki, w ktorej efekty trafien beda odwzorowane jak trzeba? Mamy TAKA moc obliczeniowa a fpsy ani na krok nie posuwaja sie w tym wzgledzie do przodu :(

ps. wersja PC cierpi na przypadlosc wersji klockowej - tzn male etapy i system checkpointow - kolejny krok wstecz

Odpowiedz
G Marco_Polo

> Do dupy jednym słowem. Poczekam jeszcze na inne recenzje, bo ten tytuł mnie strasznie kręcił od początku.
Obejrzyj w międzyczasie gamplaye na gametrailers.com tam też mówią i co najważniejsze pokazują "w akcji" minusy, o których pisze Myszasty. Bardzo liczyłem na ten tytuł i mocno jestem rozczarowany tym co przedstawiono w finalnym produkcie (wnioski na podstawie recenzji i filmów dostępnych w sieci). Klimatu grze odmówić nie można, zakładam też, że fabularnie trzyma poziom ale AI przeciwników okazuje się nie istnieć wśród ludzi, a potwory próbują zamaskować ten brak swoją liczebnością. Póki co wstrzymuję się z zakupem, a jeśli nie wydadzą jakiejś łaty naprawiającej ten, przecież dość istotny, element strzelanki z grą przyjdzie mi się zupełnie pożegnać. Porażka na całej linii pod tym względem, do tego jeszcze zepsuta fizyka ciał, która daje o sobie bardzo mocno znać.

Odpowiedz
G TobiAlex

Gra ma niestety poważny błąd (w wersji PC) - nie zawsze chce się uruchomić :( Na forach już jest głośnio. Niestety przekonałem się na własnej skórze. O ile na Win7 odpaliła bez problemu o tyle na XP po prostu się nie uruchamia :( A chciałem porównać wydajność. Lipa. Ciekawe jakbym zareagował gdybym nie miał Win7 :/

Odpowiedz
G kotlecik5

A ja tak się nakręciłem na tą grę :< więc mówisz Myszasty, że tą grę można nawet w 6 godzin przejść a od połowy to tylko zwykła rzeźnia z mutantami w roli głównej? Jak oni mogli tak dobrą grę zepsuć... Może powstanie kiedyś jakiś dobry mod do tej gry, ale narazie jest jeszcze za wcześnie. Ale grę i tak chyba kupię.

Odpowiedz
EmperorKaligula

> Gra ma niestety poważny błąd (w wersji PC) - nie zawsze chce się uruchomić :( Na forach
> już jest głośnio. Niestety przekonałem się na własnej skórze. O ile na Win7 odpaliła
> bez problemu o tyle na XP po prostu się nie uruchamia :( A chciałem porównać wydajność.
> Lipa. Ciekawe jakbym zareagował gdybym nie miał Win7 :/
gram na XP sp3, instalka bez problemow, mialem tylko errora na poczatku (zaraz po pierwszej reklamie) ale wrzucenie physX'a rozwiazalo sprawe

Odpowiedz
EmperorKaligula

> EmperorKaligula --> Ponieważ uważam, że na taką ocenę ta gra zasługuje. Wot wsio.
> ;)
spytam inaczej :) Czego w metrze 2033 zabraklo na note 7.7 ? :]

Odpowiedz
Korbhegn

Myszasty napisal:

> W CDA była szybciej recenzja:)


Orly? Na pewno wersji na X360?


A czym sie wyroznia wersja na X360? Tym ze steruje sie padem? Inna troche grafa? Ok. A fabula jest inna? Sa w wersji na X360 jakies specjalne rzeczy ktorych nie ma na pc? Czym sie rozni ta wersja ze tak waznym jest nadmienienie ze to recenzja gry na konsole i odroznia ja od recki w CDA?
Lubie Myszasty twoje artykuly (szczegolnie o historii gier itp), ale bede sie czepial strzelania farmazonow...

Odpowiedz
G 4ny4

> spytam inaczej :) Czego w metrze 2033 zabraklo na note 7.7 ? :]
Nie przesadzasz trochę ? Równie dobrze, możesz czepiać się każdej innej noty zawartej w każdym innym serwisie. Jest taka nota bo taką autor wystawił, a zapewne różnica pomiędzy 7.4 a 7.9 jest żadna.

Odpowiedz
G Lucas_the_Great

> Myszasty napisal:
>
> > W CDA była szybciej recenzja:)
>
>
> Orly? Na pewno wersji na X360?
>
Myszasty nie napisał. Ja napisałem. :DPrzy okazji - rożni się grafiką (na PC jest lepsza), problemami (na X360 jest ich mniej) i jeszcze paroma sprawami na pewno. Do tego wiem, kiedy był finalny, grywalny build gry. Pisma drukowane często nazywają recenzjami to co my "beta-testem" lub "pierwszymi wrażeniami" czyli działają na okrojonych, wczesnych wersjach, by recenzja była w piśmie przed premierą, nim zdąży konkurencja (pamiętaj o cyklu wydawniczym, jeśli kupujesz miesięcznik, to znaczy, że ostatni z artykułów w nim skończono pisać PONAD dwa tygodnie wcześniej.

Odpowiedz
Grey_Wolf

>Dodatkowo nie ma tu taryfy ulgowej - strażnicy są niezwykle pamiętliwi i jeden błąd oznacza zwiększenie ich czujności do końca etapu. Jeden z największych plusów tej produkcji.
Jakich plusów? Raz wywołasz alarm i równie dobrze możesz sobie przyczepić na głowie syrenę, bo przestaje dla ciebie istnieć możliwość ukrycia się w ciemności, przeciwnicy widzą cię z każdej odległości nawet bez latarek.

Odpowiedz
EmperorKaligula

> Nie przesadzasz trochę ? Równie dobrze, możesz czepiać się każdej innej noty zawartej
> w każdym innym serwisie. Jest taka nota bo taką autor wystawił, a zapewne różnica pomiędzy
> 7.4 a 7.9 jest żadna.
nie przesadzam, jak przedtem tutaj gra miala 4,5 to wiedzialem ze jest to dobra gra, ktorej niewiele brakuje do gry bardzo dobrej (5,0) i tak analogicznie z innymi notami. A teraz to jest g**** a nie system oceniania. Idzmy dalej, aki jest sens oceniac gry, gdy pomiedzy poszczegolnymi notami nie ma roznicy ? Czyzby system oceniania byl do pupy?i ja juz nie pytam dlaczego jest taka nota (bo tutaj recenzent ma dowolnosc) tylko pytam czego grze brakuje na 0,1 wiecej.

Odpowiedz
G cky666

Powiem tak, Ruscy się popisali, takiego klimatu nie miała jeszcze żadna Gra.
A grafika mhm nie mam słów CUDO z tym że postacie mają taki głupawy wzrok.

Odpowiedz
G TobiAlex

EmperorKaligula ale może patrz trochę dalej niż czubek własnego nosa tak? Ja mam wszystko przeinstalowane i g... dało. Nie jestem jedyny. Sprawdź sobie fora.

Odpowiedz
EmperorKaligula

> EmperorKaligula ale może patrz trochę dalej niż czubek własnego nosa tak? Ja mam wszystko
> przeinstalowane i g... dało. Nie jestem jedyny. Sprawdź sobie fora.
ale może patrz trochę dalej niż czubek własnego nosa tak? Ja mam wszystko przeinstalowane i zajebiscie wszystko dziala. Popytaj sobie graczy jak nie wierzysz ze innym dziala.

Odpowiedz
G TobiAlex

EmperorKaligula skoro u Ciebie wszystko jest ok no to pewnie u mnie problem... i setki innych graczy z całego świata. No ale warto powiadomić THQ, że u EmperorKaligula jest ok więc to nie problem gry!

Odpowiedz
xArtoXx

tekstury może i są ładne ale z tego co widziałem tekstury podłoża wołają o pomstę do nieba :(

Odpowiedz
kacperlezajsk

Średnia ocena na MEtaCritic to 82% więc gra nieco zawodzi w moich oczach... na pewno produkt bardzo dobry ale nie czarny koń roku( ALien Just Cause 2 też zawiodło)... szkoda ... w minusach zapomnieliście dodać WYMAGANIA SPRZĘTOWE!! ...

Odpowiedz
G TobiAlex

kacperlezajsk nie przesadzaj z tymi wymaganiami:

GeForce 8800GT 1GB
4GB RAM
Intel Core 2 Quad 2.40GHz

W 1600x900, High, fps 30-60 więc jest dobrze. Just Cause 2 zawiodło? Gdzie? Jeszcze premiery nie było a Ty już piszesz, że zawiodło? No i 82% na Metricu to wynik bardzo dobry.

Odpowiedz
G sirufok1987

Spoko recka:) A gierkę będę miał w niedzielę lub poniedziałek, więc wtedy przekonam się na własne oczy:)

Odpowiedz
G prior1

Z oceną w recenzji w pełni się zgadzam, gra po prostu nie zachwyca. A jako strzelanka, do pięt nie dorasta MW2 czy BC2 . Klimat jest spoko, ale ja wolałem FEAR lub Cryostasis. A pod względem grafiki ta gra mnie nie powala. Już lepiej Stalker z modami się prezentuje. Grałem na very high, więc wiem co mówię. Jak dla mnie 7,5 - 8/10, chociaż jeszcze jej nie skończyłem.

Odpowiedz
metalfan

Może na ocenę końcową składa się kilka ocen w skali 1-10 (stopniowanie co 1 lub 0,5) i końcowa ocena jest średnią i stąd 7.6, hmm?

Chyba nie myślicie, że autor recenzji stawia ocenę z dokładnością do 0,1 :)

PS. A nawet jeśli tak, to sobie pomnóżcie x10% i macie tak popularne oceny w procentach. Skąd się bierze taka upierdliwość? :P

Odpowiedz
Grey_Wolf

> Średnia ocena na MEtaCritic to 82% więc gra nieco zawodzi w moich oczach
Bo oceny idą od 80, nie?

Odpowiedz
EmperorKaligula

> Chyba nie myślicie, że autor recenzji stawia ocenę z dokładnością do 0,1 :)
to po co mozliwosc wystawienia oceny z dokladnoscia do 0,1 ? I recenzent wystawil ocene z dokladnoscia do 0,1 - to fakt, a nie przypuszczenie.> PS. A nawet jeśli tak, to sobie pomnóżcie x10% i macie tak popularne oceny w procentach.
> Skąd się bierze taka upierdliwość? :P
Ktore rowniez nie maja za duzo logiki, jak cos jest u innych nie znaczy, ze jest to dobre. Upierdliwosc, hmm... chyba tesknie za poprzednim bardzo przejrzystym systemem. No i jeszcze nie nazwalbym tego upierdliowscia - upierdliwy to ja bede piszac to samo w nastepnych recenzjach :]

Odpowiedz
G Kaucz

Jak patrze na filmiki to mnie krew zalewa. Gra jest fenomenalna, ale jak autorzy STALKERA mogli stworzyć takie AL? Przecież to padaka na skale światową, nawet pewne polskie studio niskobudżetowe robi lepsze AL. Od razu odechciewa sie grać.
PS. Moze zrobią port na PS3 z poprawionym AL ;>

Odpowiedz
G L33T

AL czy AI ?

Odpowiedz
G Marco_Polo

Beznadziejnie tragiczne AI przeciwników i naprawienie błędów, o których już w niejednej recenzji pisano bądź mówiono, powinno pójść na starcie do naprawy. Tymczasem pracują podobno nad poprawą wyświetlania gry na panoramicznych monitorach i nowymi rozszerzeniami (przygodami)...kutwa (jak mawiał pewien krasnolud).

Odpowiedz
G Kaucz

> AL czy AI ?
AL czy AI, tego i tego używam jak i wiele osób.

Odpowiedz
metalfan

> to po co mozliwosc wystawienia oceny z dokladnoscia do 0,1 ? I recenzent wystawil ocene
> z dokladnoscia do 0,1 - to fakt, a nie przypuszczenie.
Bo miał np. 5 ocen składowych, podzielił sumę przez 5 i mu wyszło 7,6... ? ;PCzemu w innych serwisach gra ma np. 83%, a nie 84%? :)

Odpowiedz
G Quandor

Coś tam nie wypaliło, ale gra bardzo dobra.

Odpowiedz