Informacje

Metro 2033 - wymagania sprzętowe

73

Znamy szczegółowe i bardzo wysokie wymagania sprzętowe Metro 2033 – aby zagrać na najwyższych ustawieniach i w trójwymiarze, należy posiadać komputer z komponentami, których jeszcze nie ma w sprzedaży.

THQ podało oficjalne wymagania sprzętowe Metro 2033. Co ciekawe, tym razem nie podzielono ich jedynie na minimalne i zalecane, lecz zaprezentowano także optymalną konfigurację oraz podano szczegółowe informacje na temat możliwości uruchomienia gry w trójwymiarze.

Wizualizacja polskiej edycji kolekcjonerskiej Metro 2033 - obrazek 1
Wizualizacja polskiej edycji kolekcjonerskiej Metro 2033

Ściągnij kompletny poradnik do Metro 2033 w PDF-ie Minimalne:

  • dwurdzeniowy procesor Core 2 Duo lub lepszy;
  • karta graficzna GeForce 8800, GeForce GT 220 lub nowsza kompatybilna z DirectX 9 i Shader Model 3;
  • 1 GB RAM;

Zalecane:

  • czterordzeniowy procesor lub dwurdzeniowy taktowany zegarem powyżej 3 GHz;
  • karta graficzna GeForce GTX 260 lub nowsza kompatybilna z DirectX 10;
  • 2 GB RAM;

Optymalne:

  • procesor Core i7;
  • karta graficzna GeForce GTX 480 lub GTX 470 kompatybilna z DirectX 11;
  • jak najwięcej pamięci RAM (8 GB+);
  • szybki HDD lub SDD;

Uruchomienie gry w 3D wymaga posiadania:

  • karty graficznej GeForce GTX 275 lub nowszej;
  • co najmniej 120-Hz monitora;
  • zestawu nVidia 3D Vision;
  • systemu operacyjnego Windows Vista lub Windows 7;

Warto dodać, że dzisiaj poinformowano również, iż grę Metro 2033 będzie można ukończyć na kilka różnych sposobów. Co ciekawe, w edycji pecetowej duet klawiatura – mysz będzie wyłącznie opcją – nic nie stanie na przeszkodzie temu, by grać na padzie.

Metro 2033 ukaże się w marcu na PC (rosyjskie dialogi – polskie napisy) i Xboksie 360 (angielska wersja językowa). Pierwsze z wymienionych wydań doczeka się wyjątkowo bogatej edycji kolekcjonerskiej, którą można już zamawiać w sklepie gram.pl. Wczoraj natomiast do polskich księgarń trafiła książka Dymitrija Głuhowskiego zatytułowana Metro 2033. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą relacją z prezentacji gry.

73 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G xxAPOSTELxx

Nie wiem czy się śmiać czy płakać. Grafika ma screenach nie wyglądała na taką wymagającą...

Odpowiedz
G Slappy

Optymalne karta graficzna GF GTX 480??
To te same które nVidia ogłosiła kilka dni temu że w marcu będą wydane??
O lol to jestem ciekaw gdyby nVidia nie ogłosiła wydania tych kart to nikt by nie odpalił na optymalnych.

Widać jak ta gra zarąbiście zoptymalizowana jest.

Odpowiedz
G Czarek188

Yyy... No, chyba ich łep boli. Takie wymagania? i7? GTX 480?! Niech się schowają z tą grą i nie pokazują więcej. Ble. Już nie chce nic o tym słyszeć. Grafika nie jest na te czasy nawet bardzo dobra a oni z i7 wyjeżdżają? Najlepiej jakby tej gry w ogóle nie wydawali. Idę grać w STALKERA.......

Odpowiedz
ilpalazzo

optymalne są wg mnie zaniżone, jak ktoś włączy: tesselacje, physx'a na gpu, nvidia 3d vision to z tym sprzętem będzie miał pewnie z 20-30fps

Odpowiedz
G sylwasss

Najbardziej rozbawiła mnie konfiguracja optymalna. Nie ma to jak napychać kasę deweloperom kart graficznych poprzez zawyżenie wymagań i braku optymalizacji gry.

Odpowiedz
pustelnik21

Ach jak dobrze że mam Xboxa 360 .Nie martwie sie wymaganiami.Wkładam płytkje i grampełny komfort.
A co dogry to wątpie żeby przebiło fallout new vegas ale zobaczymy

Odpowiedz
G Pomidor

Hmmm, wydaje mi się że producenci mają potajemny konkurs na grę o jak największych wymaganiach.
Jeszcze nie dawno ledwie parę gier wspierało czterordzeniowce (o ile MSFS X można nazwać grą), a tu w optymalnych walną Core I7 :/
I co to do cholery znaczy "jak najwięcej pamięci RAM"!
To co, proces gry będzie się w nieskończoność zwiększać czy jak!
Ech, bracia pecetowcy zaprawdę powiadam wam, że ciężkie dla nas czasy nastały.

Odpowiedz
Waaazuuup

Patałachy biorą się za robienie gry, a optymalizacji niet. Wymagania 3d niskie(ofc tylko karta), ale pewnie dlatego że ustawienia graficzne, poza trójwymiarem, też będą niskie. O ile Core i7 mnie nie dziwi zbytnio w optymalnych(choć nie wiem czy nie powinny się one nazywać na odwrót) bo wiadomo najnowszy i w ogóle, to 8+ GB ramu to przeginka. Jak do tej pory jedyną grą której nie wystarczały moje 4 gigsy jest GTA IV, ergo optymalizacja będzie w Metro na podobnym poziomie zapewne. Naprawdę przesadzili, wstyd.

Odpowiedz
ilpalazzo

> Ach jak dobrze że mam Xboxa 360 .Nie martwie sie wymaganiami.Wkładam płytkje i grampełny
> komfort.
> A co dogry to wątpie żeby przebiło fallout new vegas ale zobaczymy
super, my na pc tez mamy komfort, jak mamy slabszy sprzet to odpalamy gre na 4letnim kompie z ustawieniami z xboxa360 czyli odpowiednik pctowych ustawien low-medium i smiga w 60fps

Odpowiedz
aliien

Czy mi się wydaje czy w dniu premiery nie będzie można odpalić tej gry na optymalnym konfigu? 8GB RAM+ (!) i karta graficzna której jeszcze nie ma (!!!). To nie jest nawet śmieszne, to już jest żałosne.

Odpowiedz
Juri_gag

Hmmm mam rozumieć iż oni testowali na fermi już swoją grę? Na karcie której nie ma ? To ciekaw jestem jak zrobili wymagania NIE ZNAJAĆ OSIĄGÓW KARTY....

Odpowiedz
G kiczka116

o w morde, wymagania wysokie ale jak już wymaga ta gra grafiki której jeszcze nie ma to będzie krucho z pograniem na v. high.:) Ale ciekawe ile ta grafika będzie kosztwać? jak mniej niż 800zł to kupie, i na dodatek tyle pamięci ram, a umnie mam 3Gb a płyta główna obsuguje 4Gb ram MAX.:)

Odpowiedz
Juri_gag

No Geforce GTX 470 około 2-2,5k a 480 to coś koło 2,5-3k ;)

Odpowiedz
G Czarek188

A i jeszcze jedno dodam. Możecie to uznać za ciekawostkę. Gra na PC będzie się sprzedawać chyba najgorzej w historii przemysłu gier na PC. Na konsolę to co innego. Ja miałem kupować - nie kupuję. Dziękuję postoję. Pewnie będzie ogrom bugów ciągłe problemy, a w najlepszym przypadku gra w ogóle nie zadziała. Nie wiem który to już produkt tak źle zoptymalizowany, który wydaje THQ. Saint Row 2 też wliczajmy.

Odpowiedz
G BaRt3k

Dlatego konczy się era komputerów jako maszna do gier.
Nie wiem jak wy ale ja w modernizowanie komputera aby poszlo mi wszystko przestalem bawic sie jakies 2 lata temu. Konsola only.

Odpowiedz
G Lord-Tyrranoos

Powiem jedno: buahahahahha. Powodzenia życzę z takimi wymaganiami i takim poziomem graficznym...

Odpowiedz
G mateuszbanach0

to jest chyba jakis CHORY ŻART!!! Jak tak dalej pójdzie, to producenci gier będą walili takie wymagania z komponentami, które dopiero co mają lu będą mieć premierę.
to jest jawne chcamstwo w stosunku do graczy.

Odpowiedz
G dark_master

..Ale bierzecie pod uwagę, że w przypadku tych GFów, to chodzi o tryb DX11?

A jeśli nie, znaczy ze ktoś dostał w łapę, ale jak nie chcą moich pieniędzy, to wciskał im ich nie będę.

Odpowiedz
leukocyt_model

> > Ach jak dobrze że mam Xboxa 360 .Nie martwie sie wymaganiami.Wkładam płytkje i grampełny
>
> > komfort.
> > A co dogry to wątpie żeby przebiło fallout new vegas ale zobaczymy
>
> super, my na pc tez mamy komfort, jak mamy slabszy sprzet to odpalamy gre na 4letnim
> kompie z ustawieniami z xboxa360 czyli odpowiednik pctowych ustawien low-medium i smiga
> w 60fps
Trzy bzdury w jednym zdaniu. To chyba jakiś rekord.

Odpowiedz
G Marco_Polo

Wymagania z kosmosu i żeby jeszcze było do czego.
nVidia nie ma pewnie selera dla swoich nowych kart, a programiści z 4A Games zamiast optymalizacją zajmowali się chyba w tym czasie opróżnianiem kolejnej flaszki.

BaRt3k
[15]
Tak, tak, wiemy o tym od dawna.

Odpowiedz
G kotlecik5

Żal, podali 4 rodzaje wymagań sprzętowych, tylko, że te 2 ostatnie wymagania chyba nie są dla polaków (i dla większości ludzi) :P z optymalnych nie spełniam żadnego wymagania, a żeby uruchomić w 3D to musiałbym bym mieć lepszą grafę, monitor i okulary 3D bo Windowsa 7 już mam :D Optymalizacja dobra jak ch**, ale fajnie by było zagrać w 3D

Odpowiedz
G Damianuss1

Nie za bardzo pocieszne te wymagania :(. Nie ma mowy, że uruchomię to u siebie. Lipa.

Odpowiedz
G KapiX

Jak się czyta niektóre komentarze to po prostu ręce opadają.
Po pierwsze: kto wam każe odpalać grę na najwyższych, razem z PhysXem, tesselacją i innymi bajerami? Bez tych rzeczy gra na pewno ruszy, a nie będzie wyglądać o wiele gorzej.
Po drugie: jak ktoś zauważył wymagania optymalne mogą być zaniżone. Odpalanie PhysXa na karcie, która jednocześnie przetwarza grafikę to spadek FPS do 10-15. Stąd pewnie w optymalnych Fermi. Jeśli ktoś ma dwa GFy, np. GTX260 do grafiki i 9500 do PhysXa to gra powinna spokojnie wyciągnąć 30 FPS (na wysokich, bez tesselacji oczywiście).

@Juri_gag
> To ciekaw jestem jak zrobili wymagania NIE ZNAJAĆ OSIĄGÓW KARTY....
Wiesz co oznacza to "nVidia - the way it's meant to be played"? Nie, to nie jest znaczek wstawiony tak dla jaj. Oznacza on, że gra jest robiona we współpracy z nVidią, co oznacza że deweloperzy mają dostęp do kart, które jeszcze nie wyszły.
EDIT:
> Tylko zauważ że nie całe 2 tygodnie temu nvidia dopiero ujawniła zdjęcia geforce.
Właśnie: zdjęcia. Nie szkice.

Odpowiedz
Juri_gag

Tylko zauważ że nie całe 2 tygodnie temu nvidia dopiero ujawniła zdjęcia geforce. Gdyby juz istnialy to raz najpierw by zaprezentowali je, tak jak bylo np z 8800 seria itp, rzeklabym nawet ze nvidia ma pierwsze sztuki swojego fermi znajac zycie a pelna produkcja ruszy pewnie w wakacje :D

Odpowiedz
Juri_gag

A i jeszcze jedno.... prawdopodobnie ten Geforce nie wyjdzie w marcu ;) Najmniej możliwy termin to kwiecien/maj :)

Odpowiedz
G Luk4s

wymagania nie dziwia - w końcu metro 2033 to launch-title dla GTX480/470.

Odpowiedz
alibi100

Gdy czytałem wymagania optymalne myslalem że to żart , jeszcze takie bezczelnosci nie widzialem , podawac karte ktora nie wiadomo za bardzo , kiedy bedzie na rynku (tyle razy przekladano premiere) . Nvidia chyba musiala dac cos w łape , bo nawet nie ma odpowiednikow w Radeonach .
Dwoma słowami mozna podsumowac te wymagania DO ROBOTY . Bo optymalizacja chyba na poziomie GTA 4 , czyli żadna.

Odpowiedz
G HiddenNick

Masakra... A się zastanawiałem czy może warto by wybrać wersję na PC(ze względu na grafikę), ale z tego wynika, że spełniam tylko minimalne wymagania(czyli będzie chodziło nędznie), więc zagram na konsoli.

Odpowiedz
G Mikex

Dla mnie to jest żenada. Graficznie nie powala (wygląda wręcz normalnie), ale wymagania ma jak z kosmosu. Potem się cioty dziwią, że sprzedaż na PC jest niższa niż na konsolach. Faktycznie, to dziwne, że gracze nie są kretynami i nie kupują gry, która graficznie prezentuje ten sam poziom, co gry 2 lata temu, ale że jest rok 2010, to wymagania muszą być adekwatne - w końcu Nvidia musi zarobić na nowych kartach. Dlatego właśnie kupiłem Xboxa - nie muszę się martwić o takie rzeczy, a grafikę mam praktycznie taką samą - jedynie nie ma 3D. Współczuje PC'twocom.

PS Teraz, to tylko czekam na porównanie wersji pc i konsolowej.

Odpowiedz
G Luk4s

> Nvidia chyba musiala dac cos w łape
stad w grze jednocześnie dx11 i physx. a dlaczego w optymalnych wymaganiach jest GTX480/470? proste - tylko te dwie karty obsluza obie technologie naraz.

Odpowiedz
G SpecShadow

Umiejętność logicznego myślenia bezpowrotnie "zginęła" wśród obecnego pokolenia graczy. Czyż nie zawsze tak było, że aby grać w nowe gry (niekoniecznie FPSy) na pełnym gwizdku trzeba było posiadać najlepszy możliwy sprzęt? I kto wam każe grać na Optymalnych?

Na optymalizację gry nie narzekam, jest zwyczajna.

Odpowiedz
Macoh

Myślałem że nowo zakupiony komputer wystarczy mi na długi czas bawienia się na najwyższych detalach, a tu okazuje się że będzie trzeba zmieniać nie jedno...

Trochę przesadzili z wymaganiami.

Odpowiedz
G Econochrist

A jeszcze jakiś czas temu pisali w CDA że grę uruchomili na laptopie, wyglądała świetnie i działała równie dobrze.
Mnie też nie martwią wymagania, ale po jaką ciężką cholerę windować je do tak chorego poziomu?

Odpowiedz
G Tom_pl

To na minimum sie załapuje ;) na max detale to poczekam na nowy sprzęt.

Odpowiedz
Farien

No nareszczie jakieś wysokie wymagania :) Ale i tak się nie będzie mi cięło :D

Odpowiedz
G Lordpilot

Ocho, coś czuję że Rosjanie z 4A Games chcą dorównać pod względem spieprzonej optymalizacji "mistrzom kodu" z Piranha Bytes. Mają duże szanse, szykuje się detronizacja dotychczasowego "króla" ;-)

Odpowiedz
G Econochrist

Z drugiej strony, to myślicie, że gdyby nie THQ i nVidia
które wpompowały w tę grę masę pieniędzy
to gra by wyglądała tak?
http://www.psu.com/media/metro-2033-the-last-refuge/metro-2033-the-last-refuge-ss-10.jpg
Nic z tych rzeczy! Gdyby nie te Oni gra dalej by wyglądała tak
http://www.consolegames.ro/forum/attachments/f7-news/37680d1256405206-thq-va-distribui-metro-2033-metro-2033-last-refuge-20060818032735831.jpg
i może by nawet nigdy nie wyszła, bo ciągle tylko przesuwali premierę.

Odpowiedz
G MisioKGB

Zjechałem do połowy widząc zalecane wymagania: Jest dobrze. Zjechałem niżej i... -.-' To będzie System killer

Odpowiedz
G Hardstyle90

i co ze niby moj dziad 5870 nie poradzi sobie w max ustawieniach ?
Panowie to jakas kpina, juz widac ze optymalizacja bedzie przynajmiej tak kupowata jak w przypadku gta 4

ładna reklama dla nv, ah ten ich marketing

Odpowiedz
G Luk4s

> i co ze niby moj dziad 5870 nie poradzi sobie w max ustawieniach ?
poradzi sobie... btw, pisze drugi raz - w optymalnych jest GTX480/470 z tego wzgledu, ze tylko te dwie karty obsługują jednocześnie dx11 i physx.

Odpowiedz
G mcnitrox

To się nagrałem... Właśnie się poczułem, jakby ktoś wybudował mur przede mną i nie da się przejść, ani przeskoczyć :P

Jak żyję, jeszcze nigdy nie widziałem takich wymagań minimalnych. Chociaż możliwe, że Just Cause 2 ma podobne. A ja miałem nadzieję, że na moim 9600GT, 2GB RAM i Athloniku 4600+ pogram na maksymalnych detalach...

Mam nadzieję, że ta gra to będzie kit nieziemski i że producent zbankrutuje ;]

Odpowiedz
G Hardstyle90

> > i co ze niby moj dziad 5870 nie poradzi sobie w max ustawieniach ?
> poradzi sobie... btw, pisze drugi raz - w optymalnych jest GTX480/470 z tego wzgledu,
> ze tylko te dwie karty obsługują jednocześnie dx11 i physx.
posiadam hybryde 5870 + 9600gt @ physx, ciekawe czy to sobie poradzi..

Odpowiedz
maxw

Fermi (GTX 480/470) jest z pewnością podany nie dlatego, że jest wydajny, ale dlatego, że posiada wszystkie technologie-bajeryfiuczery, Fermi jako jedyny na rynku będzie wspierał PhysXa oraz DX 11 (pomijam tandem nvidia+ati) Zdecydowanie bardziej mnie dziwi ilość RAMu, czyżby gra w pełni wspierała architekturę 64 bitową i ładowała masę syfu do RAMu? Szybki HDD/RAID/SSD to przydaje się dla każdej gry ;)

Co do komentarza, że deweloperzy mają dostęp do kart które nie wyszły jest bzdurą, mogą mieć wgląd do technologii ew. jakichś wskazówek i to wszystko, nie mówiąc już że Fermi to już niejako legenda widmo, nadal ciężko o jakiekolwiek pewne informacje na temat tego układu.

Odpowiedz
G piorko90

Buhahahahahaha jak najwięcej pamięci ram BUAHHAHAHAHa tego jeszcze nigdy nie wadziłem nie mogę po prostu nie mogę i karta graficzna która jeszcze nie wyszła to mnie po prostu rozwaliło.;)

Odpowiedz
ast44

To jakaś kpina.Wygląda troche lepiej od stalkera (albo i nie :D) i wymagają komputera do zaawansowanych obliczeń dla NASA.Pewnie nie chce im się ruszyć dupy żeby zoptymalizować kod gry, podobnie zresztą jak w HOI III.

Odpowiedz
G KapiX

> Co do komentarza, że deweloperzy mają dostęp do kart które nie wyszły jest bzdurą, mogą
> mieć wgląd do technologii ew. jakichś wskazówek i to wszystko, nie mówiąc już że Fermi
> to już niejako legenda widmo, nadal ciężko o jakiekolwiek pewne informacje na temat tego
> układu.
A na czym Crytek robił Crysisa? Czytałem gdzieś (już nie pamiętam gdzie), że otrzymali od nV wczesne wersje GF8800. Myślałem, że to w ramach tego programu. Może i 4A Games kart nie dostało, nie wiem i, szczerze mówiąc, nie interesuje mnie to.Nadal uważam, że robi się niepotrzebny szum. Jakby napisali w optymalnych GF GTX260 (lub jakiś Radeon z DX11) + GF8xxx do PhysXa to pewnie nie byłoby takiego oburzenia.

Odpowiedz
G karolekx23x

Jak zobaczyłem wymagania to mało brakowało abym spadł z fotela . Minimalne dość wysokie , zalecane już wogóle . A co do optymalnych to chcą GeForce GTX 480 lub GTX 470 , te dwie karty nie miały premiery a już sa wymagane , jakaś kpina.To żeby grać na optymalnych to trzeba wydac ponad 5-6 tys na kompa , haha chyba jakieś zarty.

A jak okaże sie to te wymagania są dość zawyżone i na zalecanych pogramy na 9800 gt , wiec ale to są żarty albo naparawde bedą takie wymagania ,w co wątpię.
Narobili smaku a wiekszość nie kupi bo te cholerne wymagania .
I co teraz mam myśleć , jakie bedą naprawde te wymagania ?
I jeszcze sie zastanawiam czy tu jest XP obsługiwany ?

Odpowiedz
G prior1

Mam nadzieje że wystarczy wyłączyć physx i dx11, aby gra poszła na rozsądnej konfiguracji. To jest pierwsza gra która od dłuższego czasu wychodzi właściwie tylko na PC ( wersja na x360 będzie si miała tak do PC-owej, jak wersja konsolowa Risena do PC-owej), tak więc Intel i NV chcą ją wykorzystać jako reklamę swojego sprzętu, inna okazja może się już nie trafić, bo konsole się coraz bardziej się starzeją a pecety rosną w silę. Nowe gry jak wiadomo są robione pod konsole, więc na nowym PC bez trudu uzyskują 60 FPS i więcej.
Nie dajcie się zwariować tej reklamie, ta gra nie może mieć takich wymagań ( zamknięte wąskie korytarze, skrypty, tekstury wcale nie najwyższej jakości ).
Z biegiem lat doceniam Crysisa, który pod względem grafiki był dziełem przełomowym, a wymagania owszem miał i ma wysokie, ale da się w niego obecnie zagrać na średnim sprzęcie, a takie Metro 2033 pod względem grafy do pięt mu nie dorasta.

Odpowiedz
G sirufok1987

Najbardziej mnie interesuje czy będzie wspierany XP, bo i tak pogram na low-medium. A jak nie to się obniży rozdzielczość, zwiększy inne bajery i tak jakoś się pogra.
Oby tylko był obsługiwany XP...

Odpowiedz