Informacje

Dragon Age: Origins - wymagania sprzętowe

134 Patryk Purczyński

Już teraz możecie sprawdzić, czy Wasz komputer udźwignie nowego RPG-a BioWare'u, Dragon Age: Origins. Twórcy gry podali minimalne, jak i zalecane wymagania sprzętowe.

Dragon Age: Origins - obrazek 1
Dragon Age: Origins

Choć do światowej premiery zostały ponad cztery miesiące, już teraz znane są wymagania sprzętowe Dragon Age'a. Oto one:

Wymagania minimalne dla systemu Windows XP:

  • System operacyjny: Windows XP z SP3
  • Procesor: Intel Core 2 1,4Ghz, AMD X2 1,8Ghz
  • RAM: 1 GB
  • Karta wideo: ATI Radeon X850 128MB, NVIDIA GeForce 6600 GT 128MB
  • Napęd: DVD
  • Wolne miejsce na dysku: 20 GB

Minimalne wymagania dla systemu Windows Vista:

  • System operacyjny: Windows Vista z SP1
  • Procesor: Intel Core 2 1,6Ghz, AMD X2 2,2GHZ
  • RAM: 1,5 GB
  • Karta wideo: ATI Radeon X1550 256MB, NVIDIA GeForce 7600 GT 256MB
  • Napęd: DVD
  • Wolne miejsce na dysku: 20 GB

Zalecane wymagania:

  • Procesor: Intel Core 2 Quad 2,4Ghz
  • RAM: 4 GB (Vista) lub 2 GB (XP)
  • Karta wideo: ATI 3850 512 MB, NVIDIA 8800GTS 512 MB
  • Napęd: DVD
  • Wolne miejsce na dysku: 20 GB

Dragon Age: Origins zadebiutuje 20 października równolegle na trzech platformach: PC, PS3 i X360.

134 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
Triderus

Core 2 Quad,cholera.Ale co tam ,najważniejsze żeby chodziło stabilnie .Od Bioware wszystko.

Odpowiedz
Viesiec

Jak na mój gust całkiem rozsądne, zresztą jak zawsze w grach od Bioware. Martwi mnie tylko trochę ten dwurdzeniowy procesor, bo mam jedeń rdzeń i brak możliwości uprade'u. :-/

Odpowiedz
Garett

Rotfl, optymalizacja jak widac wybitna. Mozna by rzec - epicka :D

Odpowiedz
Bajta2

No :) Na max nie pójdzie ale na średnich to spokojnie.
BioWare się postarało, rzeczywiście przy tej grafice jaką na "gejmplejach" widzieliśmy to wymagania niziutkie.

Odpowiedz
G mcnitrox

Mocno dowalili z zalecanymi. Zaczynam się bać, czy mój sprzęt pociągnie to na maksa. Zwłaszcza jeśli chodzi o ten Quad...

Odpowiedz
G Thalanthas

A u mnie pójdzie na maxa i nawet zostanie trochę :D Oby tylko sejwy nie zajmowały zbyt wiele miejsca.

Odpowiedz
G Cybertrash

Ta, objętość zapisanych gier to największy problem...

Wymagania znośne...Oby tylko gra była na więcej niż 8 godzin ^^

"już teraz znane są wymagania sprzętowe..."

Bez żartów...Przecież mówili, że wersja PC jest już od dawna gotowa, tylko oczywiście chcą wypuścić na wszystkie platformy jednocześnie.

Odpowiedz
G fenix00

Skąd w zalecanych taka rozpiętość pamięci między Vistą a XP ?
Owszem , 1 GB różnicy widziałem przy niejednej grze .... ale 2 gb ? Chyba coś im się pomyliło.

Odpowiedz
G Piotrbov

Kurczę, będzie ciężko by ta gra działała na maksymalnych obrotach. To będzie pewnie pierwsza gra, która mi nie będzie chodziła na maksymalnych ustawieniach.

Mam
Intel Core 2 Duo 2,2 GHz
GeForce 8800 GTS
2 GM Ramu

Odpowiedz
Psysiu

Oj, czas kupić nowego kompa :/

Odpowiedz
Szwejek92

gdyby nie quad i 88gts to spelnialbym;) mam duo i 88gt;D

Odpowiedz
G lukasz-sz

Hmmm... Jak na razie wszystkie gry chodzą lepiej na core2duo porównując go do core2quad.
I chyba był problem z wykorzystaniem tych 4 rdzeniu, a z 2 sobie jeszcze niektóre radzą.
Ciekawe czy to tylko tak, żeby napisać, że potrzebny jest droższy quad czy naprawdę wykorzysta jego możliwości przy przeważnie niższej częstotliwości.

Odpowiedz
G kotlecik5

No to dowalili wymagania :O A wszyscy się skarżą, że gra ma beznadziejną grafikę.
Mam
Windows Vista 32 bit
Procek: Intel Core Quad 2.4 GHz
Grafa: GeForce 9600GT 512mb
4GB RAM

Więc nie mam co narzekać w sumie :P

Odpowiedz
G Lordpilot

Minimalne spełniam, zalecane po częsci - zostaję więc przy wersji blaszakowej. Anyway - 20GB na dysku to sporo, zalecene 4 GB ramu (pod Vistę) też mnie lekko zdziwiły. I jeszcze jedno - miałem jednak łeb na karku i swój rozum stawiając przy zeszłorocznej wymianie kompa na quada (choć "eksperci" doradzali dwurdzeniowca) - coraz więcej gier zaczyna go wykorzystywać, a ja (jeszcze !) nie zaczynam nerwowo mysleć o "upgrejdzie".

BTW - wymagania zalecane są mimo wszystko dość spore.

Odpowiedz
G heyboy

To na średnich powinno mi hulać. Tylko skąd ja wezmę 20 GB wolnego miejsca na dysku?

Odpowiedz
G Little_Maggot

Xbox/PS3 i nie ma problemu z wymaganiami :D

Odpowiedz
otnok

Na moim 2-letnim komputerze mógłbym grac na zalecanych ale nie interesują mnie takie gry. Owszem lubię rpg, ale dla mnie rpg to takie gry jak gothic i wiedźmin, a nie jakieś badziewia gdzie się lata z bandą innych przeszkadzających dziadów.

Odpowiedz
G Bambusek

little_maggot - tak, a potem modlisz się, żeby konwersja nie okazała się skopana ;] A Dragon Age jest konwersją, gra powstawała przede wszystkim z myślą o PC ;]

Odpowiedz
jac22

Kotlecik...
Te swoje 4 giga ramu na vista 32 bit mozesz sobie wsadzic w buty na gre pozostanie ci okolo 2,3 giga 1 giga zajmie vista 1 bedzie bez uzyteczny z powodu tego ze masz 32 bitowy system i ci nawet go do gry nie przydzieli.Karte tez mozesz na ksiezyc wyslac.Moze zagrasz na minimalnym zasiegu widocznosci i srednich detalach.

Odpowiedz
G kiczka116

ja też niemam co narzekać ... bo mi bujdzie ...ale ja nie graw w takie gry ...!!!

Odpowiedz
G kotlecik5

jac22 znawca sie odezwał... Nie problem załatwić sobie viste 64 bitową, chcesz sie założyć, że nie będę grał na "minimalnym zasiegu widocznosci i srednich detalach"??

Odpowiedz
bezimienny45

> little_maggot - tak, a potem modlisz się, żeby konwersja nie okazała się skopana ;] A
> Dragon Age jest konwersją, gra powstawała przede wszystkim z myślą o PC ;]
To są jeszcze gry które powstają z myślą o PC. Nie wierzę.

Odpowiedz
G Bambusek

Oczywiście, że są. Dragon Age PC jest już od 3 miesięcy gotowy, tylko EA blokuje wydanie, bo chcą zrobić premierę równoczesną. Ale nie zmienia to faktu, że PC jest dla tej gry platformą główną, konsole dostaną konwersję.

Odpowiedz
G RazorBMW

O żesz orzeszek, mam nadzieje, że zdarzy się cud, i realne wymagania będą niższe od tutaj wypisanych :[
Gierki jakoś chodzą, to po co mam wymieniać kompa dla tylko kilku gier...?

Odpowiedz
Principes

Rety, wystarczy rzucić hasło "wymagania", a wszyscy się gorączkują. To dane orientacyjne. Co z tego, że zalecany jest procesor 4-rdzeniowy? Równie dobrze oznaczać to może płynną rozgrywkę w 1920x1200 lub wyżej (plus anti-aliasing x16 i inne cuda) wg producenta. Tego jednak nie wiemy, okaże się po premierze. Minimalne są naprawdę niskie, więc spokojnie.> Xbox/PS3 i nie ma problemu z wymaganiami :D
Gra w niskiej rozdzielczości z detalami na medium i liczbą klatek oscylującą w granicach 30, bez toolsetu, z udziwnionym sterowaniem pod pada, do tego droższa... Tja, miłej zabawy. Trolluj gdzie indziej.

Odpowiedz
G Leos8

Tiaa....Przepraszam? Widziałeś ty kiedyś grafikę z X360 na telewizorze FULL HD? Nie dziwię się, że narzekasz na grafę skoro grałeś na przenośnym telewizorku kempingowym. Bo na pewno nie są to medium, FPS 30. A co do sterowania, jak się na padzie grać nie umie to się mówi,że dziwne.

Odpowiedz
G a_Tomek

> Na moim 2-letnim komputerze mógłbym grac na zalecanych ale nie interesują mnie takie
> gry. Owszem lubię rpg, ale dla mnie rpg to takie gry jak gothic i wiedźmin, a nie jakieś
> badziewia gdzie się lata z bandą innych przeszkadzających dziadów.
Taki problem, że w cRPG właśnie chodzi o grę w drużynie:P A gry które podałeś to zbliżają się w stronę akcji.

Odpowiedz
G kedzior141

Wymagania jak na dzisiejsze standardy w normie. Poczekamy do października, może coś się jeszcze zmieni.

Odpowiedz
Triderus

> Tiaa....Przepraszam? Widziałeś ty kiedyś grafikę z X360 na telewizorze FULL HD? Nie dziwię
> się, że narzekasz na grafę skoro grałeś na przenośnym telewizorku kempingowym. Bo na
> pewno nie są to medium, FPS 30. A co do sterowania, jak się na padzie grać nie umie to
> się mówi,że dziwne.
>
>
A to wasz główny argument telewizor Full HD .Wasze gry wcale nie działaja w full hd.Wolę patrzeć na monitor i miec każdy szczególik widoczny niz na 40 calowym telewizorze.

Odpowiedz
G mikim

Wymagania wcale nie takie wysokie. Chociaż grą nie jestem zainteresowany, to mam pewność, że spokojnie by mi poszła. Mass Effectem się niedawno interesowałem, ale jednak zrezygnowałem z zakupu.

Odpowiedz
G Bodziu95

Pójdzie mi na wyższych detalach może niż zalecane, ;P Ale pójść napewno pójdzie to najważniejsze. :)

Odpowiedz
G SoundWave

Pojsc szloby ladnie, ale po co marnowac sprzet na "rpga", w ktorym nawet dialog nie jest tak "zaawansowany" (!) jak w Mass Effect (!!)?

Odpowiedz
G Lordpilot

>
> Gra w niskiej rozdzielczości
Od kiedy 1366x720 to jest niska rozdzielczość ? Do tego praktycznie w każdej konsolowej grze jest upscaling - sztuczka może i tania (bo nie jest i nigdy nie będzie to prawdziwe "full hd"), ale całkiem skutecznaz detalami na mediumCholera - prorok się znalazł. Masz jakieś kontakty w BioWare że już wiesz jak bardzo "obetną" konsolowe wydanie ? Bo jeśli nie to "shut the fuck up" i liczbą klatek oscylującą w granicach > 30
Przeważnie stałe 30 (jeśli deweloper jest zdolny to i stałe 60 wyciągnie). Żadna rewalacja to może nie jest - ale do komfortowej i płynnej gry wystarcza., bez toolsetu,Fakt jedyny minus wersji konsolowej (dlatego kupię wersje na PC) - ale konsolowcy jakoś to przeżyją, więc już tą fałszywą troskę zachowaj dla siebie. z udziwnionym sterowaniem pod padaJuż grałeś i wiesz ? Ze sterowaniem dostosowanym do pada. Tak jak konwersja "Mass Effect" dostała sterowanie przystosowane do klawy i myszy. Nie przypominam sobie żeby jakiś konsolowiec się wtedy wydurniał tak jak Ty teraz i pisał coś o "udziwnionym sterowaniu dostosowanym do myszy", do tego droższa... Kupi za granicą - wyjdzie tylko trochę drożej. Chociaż czekaj - dystrybutor to EA. To samo EA, które Burnouta Paradise: Ultimate Box wydało na PC/PS3/Xboxa 360 w tej samej cenie. Więc ponownie - wróżysz z fusów.Tja, miłej zabawy. No on na pewno będzie się dobrze bawił.> Trolluj gdzie indziej. On tylko napisał: "Xbox/PS3 i nie ma problemu z wymaganiami :D" Tylko tyle. Nic więcej. Nie podniecał się jak kretyn grafiką, nie napisał ani słowa o tym która wersja będzie lepsza/gorsza, nie pisał nic o "udziwnionym sterowaniu". Ale Twoj komentarz doskonale pasuje - tyle że do Ciebie. Więc pozwól że powtórzę - jak sobie chcesz potrollować to rób to gdzie indziej.

Odpowiedz
G MisioKGB

Mieszczę się w zalecanych. Boże, 4 Giga i 88? Ehh technologia się rozwija jak widzę. I jak to ma na konsoli pójść? Powiedzcie mi szczerze ?

Odpowiedz
G SoundWave

> Mieszczę się w zalecanych. Boże, 4 Giga i 88? Ehh technologia się rozwija jak widzę.
> I jak to ma na konsoli pójść? Powiedzcie mi szczerze ?
A po co wydawac kase na optymalizacje skoro za ta kase mozna zyskac "This is the new shit" Mansona i uzyc to w trailerze? ;d

Odpowiedz
G Marco_Polo

Wymagania jak wymagania wszystko okaże się w praniu. Ja jednak coraz mniej czekam na tą grę (niestety). Dziś na dokładkę poczytałem na GOLu o prezentacji na E3 gry "Divinity 2: Ego Draconis". Przytoczone w tekście fragmenty rozgrywki miażdżą jak dla mnie to co zapowiada BioWare w swoim Dragon Age. Świetnie prezentują się przykładowe zadania czy inne możliwości oferowane przez grę, tytuł ten staje się dla mnie powoli RPGowym Czarnym Koniem tego roku.


SoundWave
"A po co wydawac kase na optymalizacje skoro za ta kase mozna zyskac "This is the new shit" Mansona i uzyc to w trailerze? ;d"
Lepiej bym tego nie ujął.

Odpowiedz
G Grzech

Hehe, na zalecanych mi ruszy :D Zarówno na piecu, jak i na laptoku :P

Odpowiedz
Triderus

A wy myślicie że Bioware pokazuje i mówi wszystko co będzie w grze.Jak pawcaie nienawieścią do tej firmy to po co sie interesujecie Dragon agem?Bioware robiąc te gre przeszło 5 lat szło po sprawdzowych ścieszkach,przez siebie zrobionych.,i nie mam żadnuch wątpliwości że ta gra będzie RPGiem roku.

Odpowiedz
zrazqe

Yeah, damy rade :D

Odpowiedz
G Marco_Polo

> Jak pawcaie nienawieścią do tej firmy (...)
O, doprawdy? Gdzie?> (...) to po co sie interesujecie Dragon agem?
Nie Twoja sprawa.Jak byś czytał uważnie zauważyłbyś, że odnoszę się w obu przypadkach do zapowiedzi, a nie do gier jako produktów finalnych. Wiem, że od stuleci zdolność czytania tekstu jest zjawiskiem masowym, jak widzę problemem nadal jest jednak rozumienie tego co się czyta.

Odpowiedz
bezimienny45

> A to wasz główny argument telewizor Full HD .Wasze gry wcale nie działaja w full hd.Wolę
> patrzeć na monitor i miec każdy szczególik widoczny niz na 40 calowym telewizorze.
A ja jednak wolę patrzeć na 40 calowy tv i też mieć widoczne wszsytkie szczególiki "bez pomocy lupy"

Odpowiedz
G Lordpilot

> Mieszczę się w zalecanych. Boże, 4 Giga i 88? Ehh technologia się rozwija jak widzę. > I jak to ma na konsoli pójść? Powiedzcie mi szczerze ?
Szczerze - spójrz na screeny/ gameplaye z wersji blaszakowej. Co widzisz ? Bo jak dla mnie szoku graficznego nie ma. Gra wygląda dobrze i tylko tyle - dziwić sie nie dziwię, bo robią ją już od 2004 (albo i dłużej, w 2004 ją ogłoszono). Engine zdążył się zwyczajnie zestarzeć - owszem dołożono wszelkie nowinki techniczne (shadery, itp.), ale to trochę tak jak podmalować trupa :)Krótko - Twoje pytanie powinno raczej brzmieć: "jak to na konsoli ma nie pójść" ? Tu nawet nie bardzo mają co przycinać, wystarczy że przyłożą się do optymalizacji.Dlatego mnie osobiście zszokowały lekko wymagania zalecane - zwlaszcza to 4 GB ramu na viście :/ Graficznie IMO to wyglada jednak gorzej niż "Mass Effect" czy nasz rodzimy "Wiedźmin" - a te gry mają już na karku prawie dwa lata.Anyway - na grę i tak czekam. Przeciętną grafikę przeżyje, spore wymagania też - byleby fabuła była wciągająca, a klimat wyciekał z monitora :) Liczę też na przyjemnego coopa w multi.

Odpowiedz
G SoundWave

> nie mam żadnuch wątpliwości że ta gra będzie RPGiem roku.
Dobrze wiedziec. Tzn ty tak mowisz, wiec pewnie jest to prawda. Komu potrzebne fakty i argumenty? Na pewno nie fanom bioware.

Odpowiedz
Triderus

Lordkupilotku gdzie ty masz oczy grafika w Dragon Agu bije na głowę Wiedźmińską.Wiedźmin, Aurora Engine .Ów ten silnik miał być tez wykorzystany w Dragon Agu.Ale został napisany nowy od poczatku, a nazywa się Eclipse engine.Brzydka grafika?Dla mnie jest bardzo ładna i bije wszystkie RPGi które maja wyjść w tym roku.Zresztą poczytaj sobie zapowiedzi na zagranicznych portalach,tamci redaktorzy piszą że gra wygląda całokowicie inaczej niż na screenach czy gameplayach pokazanych w internecie.Ale przeciez lordekpilotek wie lepiej.Przciez jego "wiedza" sięga daleko po za wszechświat, i wszytsko co powie jest prawda i każdy musi ja zakceptować.

Odpowiedz
Triderus

> > nie mam żadnuch wątpliwości że ta gra będzie RPGiem roku.
> Dobrze wiedziec. Tzn ty tak mowisz, wiec pewnie jest to prawda.
> Komu potrzebne fakty i argumenty? Na pewno nie fanom bioware.
Fanboyku Blizzardzika.Co juz nabiłeś kolejny level w Wowie że masz czas krytykowac Bioware.

Odpowiedz
G SoundWave

> Fanboyku Blizzardzika.Co juz nabiłeś kolejny level w Wowie że masz czas krytykowac Bioware.
Blizej mi do fanboya Troiki wiec musisz zmienic swoje teksciki ;dAle raz jeszcze- swietne argumenty, tak trzymac! Fani Bioware na calym swiecie licza na ciebie!

Odpowiedz
Triderus

Nie prosiłeś mnie o żadne argumenty ,więc z mojej łaski ci ich nie podam .Dla takiego kogoś jak ty to jedynie mozna współczuć. Że nie rozumie że gdyby nie BG ,nie powstałoby Arcanum,Świątynia pierwotnego zła itd.Że to właśnie Bioware na współke z Black Isle/Obsidan,zrobiło najwięcj dla gatunku RPG nie żadem Blizzard nie żadna Pirahna,troika ,SE itd.Ale dla kogoś jak ty to nie istotne,bo jestes tylko małym zakompleksionym człowieczkiem.

Odpowiedz
G Mr_Hyde

bezimienny45 akurat do rozdzielczosci 1280x720 (a nie 1366na cos tam jak to lordpilot napisal) nie potrzeba 40-tu cali :P . Zreszta konsolowe produkcje nie sa nawet na tyle szczegolowe aby nie zauwazyc roznic w rozdzielczosci pal 720x576 xD .
Lordpilot niestety fakt jest taki ,ze multiplatformery najlepiej wygladaja na PC ,a roznice czase msa dosc sporawe . To texturki jakies to draw distance czy LOD ktor yw wielu konsolowych grach dosc wczesnie sie zalacza. Pomijam tu juz rozdzielczosci i upiekszacze w postaci AA i AF . Sam posiadam kazda konsole aktualnej generacji jak i dobry pc . IMO skalowanie wiecej szkodzi niz pomaga ;] . Tak jak i stale 30 fps w wiekszosci gier konsolowych to powoli zaczyna byc mitem ;] . To tyle narzekania na tle technicznyn .

Odpowiedz
G Grzech

> A po co wydawac kase na optymalizacje skoro za ta kase mozna zyskac "This is the new shit" Mansona i uzyc to w trailerze? ;d
Żeby tylko This is the New Shit :) Tam są użyte dokładnie dwie jego piosenki.A tak na marginesie, to nie wiem po co rzucacie mięsem. Przecież do premiery jeszcze sporo czasu i grę na bank zoptymalizują. Jak nie przed premierą, to z którymś patchem. I czy te minimalne wymagania są takie rzeczywiście olbrzymie?

Odpowiedz
G SoundWave

> Nie prosiłeś mnie o żadne argumenty ,więc z mojej łaski ci ich nie podam .
Bo normalne osoby gdy maja jakies argumenty to od razu je podaja- ty nie masz zadnych. Dlatego gdy widzisz jak ktos krytykuje twoje ukochane bioware zaczynasz od razu wyzywac tych drugich od fanboyow blizzardu, nawet jesli nie ma to nic wspolnego z tematem. "Cioty" sa pewnie bonusem ;]>Dla takiego
> kogoś jak ty to jedynie mozna współczuć. Że nie rozumie że gdyby nie BG ,nie powstałoby
> Arcanum,Świątynia pierwotnego zła itd.
Nie powstalyby? Bo co? Jakos ominely mnie wiesci, ze kasa z BG poszla do Troiki. Moze dlatego, ze nie poszla.> Że to właśnie Bioware na współke z Black Isle/Obsidan,zrobiło najwięcj dla gatunku RPG
> nie żadem Blizzard nie żadna Pirahna,troika ,SE itd.
Nie, raczej Black Isle/Obsidian/Troika. Bioware zrobilo kiedys BG, a potem tylko gorzej ;]>Ale dla kogoś jak ty to nie istotne,bo jestes tylko małym zakompleksionym człowieczkiem.
Kurde, gdy mowiles, ze masz argumenty to nie klamales! Naprawde masz! I to jakie porzadne!

Odpowiedz