Informacje

Wymagania gry Stalker: Clear Sky znane?

61 pepsi

Po sieci krążą szczegółowe wymagania sprzętowe gry S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky. Na ile można wierzyć tym doniesieniom? Trudno stwierdzić, gdyż nie pochodzą one z oficjalnego źródła, jakim jest producent bądź wydawca prequela słynnego shootera.

Po tym, jak ukraińskie studio GSC GameWorld zrobiło furorę dzięki grze Stalker: Cień Czarnobyla, zabrano się za produkcję drugiej części. Nie będzie ona jednak kontynuacją, ukaże zaś wydarzenia, które rozegrały się przed zaszłościami przedstawionymi w pierwszej części.

Stalker: Clear Sky - obrazek 1
Stalker: Clear Sky

Wiele emocji przed premierą pierwszego Stalkera wzbudzały jego wymagania sprzętowe. Niemniejsze zainteresowanie towarzyszy i prequelowi Clear Sky. Jego premiera zaplanowana jest na końcówkę bieżącego roku, a oficjalnego komunikatu w sprawie zalecanych podzespołów dotąd nie wydano. Po sieci krążą jednak nieoficjalne dane w sprawie wymogów jakie pecety będą musiały spełnić, by nowe dzieło ukraińskiego studia zadziałało. Oto i one:

Minimalne:

  • Microsoft Windows 2000 (SP4) / XP /Vista
  • Procesor Intel Pentium 4 2 GHz lub AMD XP 2200+
  • 512 MB RAM
  • 10 GB wolnego miejsca na dysku
  • Karta graficzna z 128 MB, kompatybilna z DirectX 9c
  • Klawiatura, mysz
  • Połączenie sieciowe do gry w trybie multiplayer

Zalecane:

  • Microsoft Windows XP /Vista
  • Procesor Intel Core 2 Duo E6400 lub AMD 64 X2 4200+
  • 1,5 GB RAM
  • 10 GB wolnego miejsca na dysku
  • Karta graficzna z 256 MB, kompatybilna z DirectX 9c
  • Klawiatura, mysz
  • Połączenie sieciowe do gry w trybie multiplayer

Być może nadchodzące targi E3 przyniosą odpowiedź na pytanie, czy powyższe dane są zgodne z rzeczywistością, lub w jakim stopniu jej odbiegają.

61 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Jaro7788

Może i słynne, ale chyba tak jak Wiedźmin - tylko w Europie Środkowej i Wschodniej.

Odpowiedz
G Szperacz Robson

Na pewno rzeczywiste okażą się dużo wyższe. Tak samo jak było z Cieniem Czarnobyla. Wg. CDA można było grac na Pentium 800 Mhz, 256 MB RAM i karcie graficznej 32 MB :P

Odpowiedz
G Daerdin

> Może i słynne, ale chyba tak jak Wiedźmin - tylko w Europie Środkowej i Wschodniej.
No to kolega chyba nie wie nic o popularności Wieśka... no ale nie będę robił off-topu

Odpowiedz
G Vespid

Ja mam nadal nadzieje, że to są prawdziwe wymagania. Co do wymagań Cienia Czarnobyla: to nawet na zalecanym sprzęcie z ustawieniami grafiki na średnie, gra potrafiła zrobić pokaz slajdów

Odpowiedz
G Patryk Mogilno

Super! Podobne do Cienia Czarnobyla czyli mój komp te gre pociagnie bez problemu

Odpowiedz
G rob300i

Ponieważ Stalker powstał prawie 10 lat! A co najlepsze, w międzyczasie wyciekł kod gry, i sprawni ludzie odrazu postawili "goły" poziom na nogi. I wtedy ta gra miała jeszcze zupełnie inny engine i rzeczywiście z powodzeniem działała na "Pentium 800 Mhz, 256 MB RAM i karcie graficznej 32 MB :P".

Odpowiedz
G Pawlo09

Jeśli to prawdziwe wymagania to nie są aż tak duże.

Odpowiedz
G Aargh92

A na minimalnej konfiguracji Cień Czarnobyla ładował się tak wolno, że filmiki leciały później niż sam dźwięk do nich :D (poprawili w patchu 1.0005). Zresztą - patche zrobiły już co się da z CC - w każdym patchu był jakiś "wzrost FPS o 10-15%". Teraz na minimalnej nie jest już tak źle - tylko ja mam konf już na średnie :o)

Odpowiedz
G szeretucha

Zobaczymy jak ja zoptymalizują... i czy nie będzie jak z Cieniem Czarnobyla gdzie moj komp (lepszy niż potrzeba, by wyświetlić grę na maksa) nie ciagnął jej na max detal. Ale ten stalekr to jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie gier tego roku.

Odpowiedz
G Irc100

Jak dla mnie minimalne mogą być większe ale lepiej niech zostaną takie jakie są :)

Odpowiedz
G Full Wypas

Eeee i co z tego? Teraz większość nowych gier ma takie wymagania, jak nie większe. News moim zdaniem na siłę.

Odpowiedz
G master matrox

Myślę, że nie jest aż tak źle.

Twórcom najwyraźniej bardzo zależy, aby gra trafiła do szerokiego grona odbiorców, także do tych osób, które dysponują słabym sprzętem. Wymagania jak na dzisiejsze czasy jakieś wygórowane nie są, choć u mnie i tak nie odpali ;) Jedyne co mnie troszkę zdziwiło to aż 10GB na dysku - to trochę dużo.

Odpowiedz
G Marteusz

Coś mi się wydaje, że nie sa to oficjalne wymagania... Przecież sie twórcy chwalili tym, że gra wykorzystuje Dx10, a w zalecanych jest karta "kompatybilna z DirectX 9c". I to jeszcze z 256 MB :P Wiem, że gra działa też na Dx9, ale w zalecanych wymaganiach powinny być podzespoły pozwalające grać na full, nie? :)

[EDIT] master matrox - to już raczej normalne, że tyle miejsca potrzeba na dysku... A co będzie za parę lat? :)

Odpowiedz
G Arthemus

Mam nadzieje że te wymagania bedą miały jakies pokrycie, nie jak to mialo w przypadku "jedynki". Co jak co ale chłopacy mieli fajny pomysł tylko że zabrakło im troche czasu, przez co ani nie wysza taka jak chcieli, anie nie miała tego czegoś. Tak przynajmniej ja widze Cień Czarnobyla

Odpowiedz
FatB

heh... i tak dla mnie beda to niskie wymagania sprzetowe =D nie chwalac sie posiadam YAMO GT ENGINE i jak zwykle kazda gra next-gen bedzie plynnnie chodzic tak jak CRYSIS i ASSASSIN CREED na FULL HD

Odpowiedz
G Marteusz

> (...)nie chwalac sie...
No ale jednak to zrobiłeś :/ Czujesz sie przez to lepiej? :)

Odpowiedz
G napster6

Jeżeli takie mają być rzeczywiste wymagania gry to już spokojnie mogę zacząć odkładać na nią pieniądze. Gorzej będzie jak okaże się ,że zalecane wymagania są minimalnymi...

Odpowiedz
G Kraju92

Jak dla mnie to wymagania są małe, pójdzie mi na max z włączonym AAx2.

Odpowiedz
G MisioKGB

Słabiutkie wymagania ;] ^^ Stalkera przeszedłem to i Clear Sky przejdę ;)

Odpowiedz
G mcnitrox

@FatB
Współczuję rachunków za prąd... :P

Co do STALKERa, to ta gra jest bardzo wyczulona na pamięć RAM. Pomiędzy 1GB a 2GB jest bardzo duża różnica w płynności. Jak miałem 1GB to mogłem co najwyżej na minimalnych sobie pograć. Na wyższych już było 1-2FPS XD. Dołożyłem do 2GB i teraz nawet na maksymalnych mam 25-30FPS. Mam nadzieję, że zoptymalizują lepiej Clear Sky. Szczerze mówiąc wymagania nie wyglądają na wygórowane. Dziś wiele gier ma o wiele większe wymagania. Pytanie jak to się przełoży na rzeczywistość.

Odpowiedz
sakhar

Czy autorowi newsa coś się nie pomyliło (lub ew. wie coś, czego my nie wiemy:) ? - "...premiera zaplanowana jest na końcówkę bieżącego roku.." - jak na razie wszędzie jest mowa o 28 sierpnia.

Odpowiedz
G darklordvader

jeśli takie wymagania zostaną to będzie gucio :)

Odpowiedz
G kamceg

> > Może i słynne, ale chyba tak jak Wiedźmin - tylko w Europie Środkowej i Wschodniej.
>
> No to kolega chyba nie wie nic o popularności Wieśka... no ale nie będę robił off-topu
No to kolego chyba nie wie nic o popularności Stalkera - sprzedał się on w o wiele większym nakładzie niż Wiedźmin.Ale żeby nie odbiegać od tematu to napiszę, że w CS'a na pewno pogram;p

Odpowiedz
G Sido15

I bardzo dobrze że sam tak niskie – mogę spokojnie spać że gra mi pójdzie :D

Odpowiedz
G mglu

Biorąc pod uwagę wysoką jakość grafiki wymagania są śmiesznie małe. Crytek, ucz się od Ukraińców!

Odpowiedz
ArvenAc

Teraz mogę już spać spokojnie...

Odpowiedz
G Piwomaniak

> Biorąc pod uwagę wysoką jakość grafiki wymagania są śmiesznie małe. Crytek, ucz się od
> Ukraińców!
A co ty chcesz? Myślisz że jak nowa gra to musi mieć super grafe (jak dlamnie to nie bo PC mam takijaki)

Odpowiedz
G Piwomaniak

> > > Może i słynne, ale chyba tak jak Wiedźmin - tylko w Europie Środkowej i Wschodniej.
>
> >
> > No to kolega chyba nie wie nic o popularności Wieśka... no ale nie będę robił off-topu
>
>
> No to kolego chyba nie wie nic o popularności Stalkera - sprzedał się on w o wiele większym
> nakładzie niż Wiedźmin.
> Ale żeby nie odbiegać od tematu to napiszę, że w CS'a na pewno pogram;p
No widziałem u kolegi. Stalker fajna giera ale według mnie są lepsze. Ja wyczekuje Aliens Colonial Marines bo żadnych skryptów i grafa ok ale już nie odbiegam od tematu

Odpowiedz
G Xarodon

Wymagania zalecane zwiększyły się jedynie w kwestii pamięci RAM...Stalker w oficjalnych miał podane 1GB jako zalecana wartość...Cholera, najbardziej niepokojący punkt to "Klawiatura, mysz" :P

Lepiej i tak poczekać na oficjalne, a najlepiej zagrać w demo, jeśli będzie. Często jest tak, że gra działa, choć nie powinna.

@FatB

Spoko stary, już niedługo. Za rok to pudło będzie stare. ;] Poza tym mimo wszystko współczuję, bo nic tak nie traci na wartości jak te kosmiczne, gotowe potwory do grania za przegiętą cenę, których mocy nawet w połowie człowiek nie używa.

Odpowiedz
G mglu

> A co ty chcesz? Myślisz że jak nowa gra to musi mieć super grafe (jak dlamnie to nie
> bo PC mam takijaki)
Najpierw przeczytaj post, a potem odpowiadaj. NIE SPAMUJ!

Odpowiedz
Valkanis

> Czy autorowi newsa coś się nie pomyliło (lub ew. wie coś, czego my nie wiemy:) ? - "...premiera
> zaplanowana jest na końcówkę bieżącego roku.." - jak na razie wszędzie jest mowa o 28
> sierpnia.
Tak, data premiery jest ustalona na koniec sierpnia. Może autor mówił o polskiej premierze ;)

Odpowiedz
G Azreix

Kurcze, naprawdę luz. Nawet, jeśli wymagania będą jeszcze trochę większe, to sobie na spokojnie pogram. :D

Odpowiedz
G White Eagle

Z wymaganiami jest spoko, więc na moim kompie będzie hulać.

Odpowiedz
G alien-man

Jeśli takie są prawdziwe wymagania to mi gierka będzie chodzić na maksymalnych detalach z palcem w oku;) Nic tylko czekać na Clear Sky:D

Odpowiedz
G Aragloin

Czyli oczywiście mi chodzić nie będzie :(

Odpowiedz
G Pawciu45

/jak dla nie wymagania są trochę za małe.

Odpowiedz
G Vacter

Hmm, gry przestają szastać wymaganiami? Zastój na rynku PC? Ciekawe.

Odpowiedz
G NuGGet

Spokojnie odpali na full ;]

Odpowiedz
G rafekx 12

Jesli wymagania będą takie jak podano w tym newsie to gra pójdzie u mnie na najwyższych detalach,widać że autorzy gry pracuja nad jej kodem.

Odpowiedz
jac22

Wymagania beda podobne do tych co sa w podstawce. Roznica bedzie tylko w ilosci ramu ta gra nadal nie bedzie obslugiwac dx10 wiec co ma tam sie zmienic? Karta typu Gf7xxxx czy rdek x1xxx spokojnie da rade byle ramu bylo ze 2 giga.

Odpowiedz
Mex12

HeHe a ja jużsię bałem że trzeba bedzie coś wymienić a tutaj z tego co przeczytałem to na moim kompie bedzie full XD lub coś kolo tego choć niemoge uwierzyć widziałem grafike jaka jest i to mi sie wydaje zamało ale coz oby jednak mi się zdawało dozobaczenia w Zonie S.T.A.L.K.E.R.Z.Y ;]

Odpowiedz
G marcinshinoda

Identyczne jak do zwykłego STALKERA

Odpowiedz
Mattio

Klawiatura i mysz do uruchomienia? Pierwsze slysze :p raczej do grania

Odpowiedz
G Fang

> Klawiatura i mysz do uruchomienia? Pierwsze slysze :p raczej do grania
A jak klikniesz ikonke? :>Rozumiem, że mocno zoptymalizowali silnik w stosunku do "poprzedniej" części, ale nie che mi się zupełnie wierzyć, że aż tak. No, ale jeśli to tylko lepiej dla nas :)

Odpowiedz
G Rozrobiony

Jeśli są prawdziwe to mi pójdzie...jak wymienię procka. Ale znośne są i dobrze.

Odpowiedz
G tomas92

Teraz mogę ze spokojem czekać na nowego S.T.A.L.K.E.R.'a, będzie mi spokojne śmigał na średnich ustawieniach ;)

Odpowiedz
Bagieta

Te minimalne nie wydaja sie takie straszne mozna sie spodziewac niezbyt podrasowanego silnika, ale to nic :D wazne ze mi pojdzie :D

Odpowiedz
G Mogilny

Mam pytanie , czy nowy Stalker tak jak stary będzie miał możliwość włączenia statystycznego oświetlenia (DirectX 8) czy zostanie tylko oświetlenie dynamiczne (DirectX 9 i 10) ?

Odpowiedz
G Neysha

No i to rozumiem. Nowa gra z ładną grafiką i przystępne wymagania (jak na dzisiejsze czasy).

Odpowiedz
Czarek44

Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc sie spytam tutaj.
Chce sobie kupić stalkera:cień czarnobyla.
Jest napisane, że potrzeba do niego 512ram.ok
To mi pójdzie, bo akurat tyle mam.
A wiele osób pisze tutaj, że stalker:czyste niebo ma takie same wymagania co cień czarnobyla.
A wchodząc na recenzje tej "2" widzę, że jest napisane 1GB ram.


Podsumowując.

Posiadam 512ram i 128mb karte.
Czy pójdzie mi stalker cień czarnobyla i stalker czyste niebo?

Odpowiedz