Informacje

Gothic 3 - wymagania sprzętowe

805 Domek

Gothic 3 jest bez wątpienia jednym z najbardziej oczekiwanych przez fanów RPG tytułów. Wiąże się z nim jednak pewien problem - patrząc na prezentujące go obrazy trudno uniknąć wrażenia, że do cieszenia się grą potrzebny będzie naprawdę niezły sprzęt. Jak się teraz okazuje, nawet więcej niż niezły...

Grafika robi wrażenie... ale jakim kosztem? - obrazek 1
Grafika robi wrażenie... ale jakim kosztem?

Ściągnij kompletny poradnik do Gothic 3 w PDF-ie

W najnowszym numerze niemieckiego czasopisma PC Games Hardware podano wymagania sprzętowe najnowszej gry z serii Gothic. Przedstawiają się one dość przerażająco. Bowiem - według niektórych pracowników Piranha Bytes - do grania potrzebny będzie Athlon 64 3000+ lub Pentium 4 2,8 GHz, 1 GB RAMu i karta graficzna GeForce 6800 GT / Radeon X800 Pro...

A i taki sprzęt nie pozwoli na cieszenie się wszystkimi detalami! Do tego ma być potrzebna karta klasy GeForce´a 7800 GT/GTX. Włosy stają dęba jak czyta się takie rzeczy... pozostaje tylko mieć nadzieję, że panowie z Piranha Bytes trochę jednak przesadzają i uda im się do premiery zmniejszyć te kosmiczne wymagania. Albo że do jej czasu taki sprzęt kupić będzie można za grosze. ;)

805 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G lukas2491

Ich chyba powaliło z tymi wymaganiami O_o

Odpowiedz
G Night Elf

:) Chyba jeszcze troche poczekam z kupnem kompa... i tak ma byc to P4 3,2 minimum... i gf7800... ale jak jeszcze jakas gra na ktora czekam zaskoczy takimi wymaganiami, to juz wole kupic sprzet pod nia... a i wtedy bedzie ciut taniej...

Odpowiedz
kris786

Czytając wymagania dla niektórych gier, włos na tyłku staje dęba !!! Chyba kupie nowego XBOX'a bo gry na PC z wymaganiami przeginają, a tak pudło za konkretne sianko i na 2-3 lata spokój.

Odpowiedz
G Piotrek K.

Hmm, na takim zestawie pogra sie spokojnie, z odpowiednia liczba fps, ale bez max detali (tak pewnie w okolicach 2/3)? Hmm, no to zmieniam tylko karte graficzna na cos lepszego, jedna kostke ramu wiecej i moge grac ^^.

Odpowiedz
G Quire

Zastanawiam się czy śmiać się czy płakać bo ręce opadają.
Obawiam się niestety że taka może być tendencja. Niedługo dojdzie do tego że, w domu trzeba będzie mieć smoka nie komputer żeby w Tetrisa czy pasjansa pograć.

Zgadzam się zupełnie z Kris786. Coraz częście zaczyna myśleć o konsoli 3 generacji, a do blaszaczka dokupię conajwyżej ramu jeszcze z 512 albo 1GB i daruje sobie inwestycje na najbliższe 3 lata.

Odpowiedz
el quatro

Te wymagania powalają każdego
W pierwszej cześci dodano talie kart i bryloczek.....moze teraz dodadzą Athlon 64 3000+?:)

Odpowiedz
G =PtaQ

Suuper :P
Ależ się cieszę :D

I tak w to nie zagram, bo nigdy nie trawiłem serii Gothic :P

P.S. Tak na serio to jest już duuuuża przesada.
Mogli dać takie minimalne wymagania:
AMD Athlon 64 X2 4800+
3072 MB RAM
2x GF 7800GTX
100GB miejsca na dysku
Myszka co najmniej 2000 DPI
Klawiatura z ekranem plazmowym :D

Odpowiedz
G Stwór

Sądzę żę nie będzie tak źle z tymi wymaganiami.. oby ;P ;)

Odpowiedz
sig.

zastanawiam się czy slyszeli o optymalizacji kodu. a może producenci sprzętu zrobili zrzutke celem podniesienia wymagań tej gry?

Odpowiedz
G Night Elf

sig. jaka zrzutke? To niedoskonalosc ich kodu. Przeciez nie bedzie prockow ktore maja 4ghz.. i wiecej dla normalnych uzytkownikow... P4 3,8 z HT jest za 2 tysiace ponad. Przyszlosc to wielordzeniowosc, a i tego ta gra obslugiwac raczej nie bedzie. Wiec musza sie zmiescic w tych 3ghz... i terazniejszych kartach graficznych. Nie wiem jak tam Radki 1800 beda mialy moc, ale chyba nowe karty graficzne od ATI i Nividy trafia w przyszlym roku wraz z PS 4.0... a tak to pewnie jeszcze 7800 Ultra i 1800 ... zobaczymy...

Odpowiedz
G Budo


Potyrało ich chyba. Mam nadzieję że to się zmieni bo jak nie to sobie raczej nie zagram.

Odpowiedz
Mr.Jingles

F.E.A.R, Half life 2, Quake 4, Doom 3 - można rzec, że era gier pięknych zakończona. Teraz odgrzewają tylko legendarne tytuły przyprawiając grafiką, która ich zdaniem decyduje o grywalności i większości aspektów gry. Piranha Bytes- nie dołączcie do grona pięknych zewnętrznie, ale do wewnętrznie!!!

Odpowiedz
makabresku

Prawda jest taka, ze nowe karty typu 7800 w koncu musza zejsc!!! Gdyby nie gothic i fear to kto by je kupil???

Odpowiedz
Qamil

Buehehehe dobrze ze bede mial zimą nowy komp;]

Odpowiedz
makabresku

> sig. jaka zrzutke? To niedoskonalosc ich kodu. Przeciez nie bedzie prockow ktore maja 4ghz.. i wiecej dla normalnych uzytkownikow...
> P4 3,8 z HT jest za 2 tysiace ponad. Przyszlosc to wielordzeniowosc, a i tego ta gra obslugiwac raczej nie bedzie. Wiec
> musza sie zmiescic w tych 3ghz... i terazniejszych kartach graficznych. Nie wiem jak tam Radki 1800 beda mialy moc, ale
> chyba nowe karty graficzne od ATI i Nividy trafia w przyszlym roku wraz z PS 4.0... a tak to pewnie jeszcze 7800 Ultra i
> 1800 ... zobaczymy...
RADEK 1800 jest CIENKI jak barszcz!!! ATI jest pol roku za nvidiia!!!!!!!!!!!

Odpowiedz
Pan Zbrodni

Niedługo w nowości będzie grała jedynie wąska grupa najbogatszych graczy, mogących gruntownie modernizować swój sprzęt co najmniej co 6 miesięcy. Pozostali, kupujący komputery ze średniej i dolnej półki (np. zestawy w hipermarketach) nawet w momencie zakupu komputera będą mogli grać jedynie w tytuły sprzed co najmniej roku...

Odpowiedz
G Night Elf

Jak zobacze gdzies testy to sie wypowiem... ale ponoc Radki x1000 maja to czego PONOC GF7800 nie maja HDR i jakies tam filtrowanie czegos tam bleble naraz... Dokladnie juz nie pamientam o co chodzilo, ale narazie w GF7800 mozna robic jedno, albo drugie, ale uzywane razem daje zaje....iste efekty.

Odpowiedz
G Bambusek

A kto normalny kupuje komputer w hipermarkecie? Każdy wie, że tam same badziewia sprzedają. O wymaganiach gry moze pomówmy jak gra wyjdzie, bo na razie to tylko spekulacje.

Odpowiedz
G Modest-Vermin

A ja się ciesze bo kupiłem niedawno kompa i naszczęscie mam lepszy niż wymagane w G3 :D

Odpowiedz
corum_pob

ooo, spelniam wymagania :)

Odpowiedz
G Kafar

lol.. juz sie nie opyla kupowac nic do PC. A napewno gothic przeniesie sie tez na konsole. Za duzo kasy trzeba ladowac w stacjonarki.

Odpowiedz
G Sarafan_Knight

> Co się martwicie? Czy kiedykolwiek takie wymagania w innych grach się sprawdziły? Np. HL2 czy Doom3, czy nawet Quake4. Zrobili
> se jaja poprostu. :)
Może robili se te jaja po to, żeby nabić kasy producentom sprzetu komputerowego...

Odpowiedz
G Abdell

Ja to najwyżej na screeny będę sobie mógł popatrzeć :D

Odpowiedz
Popiół

Ludzie czy do was nie może dostrzeć, że zanim wyjdzie ten gothic 3 to kilkadziesiąt razy sprawy mogą się zmienić? Po co się zamartwiać o coś co nie jest 100% pewne? Naprawdę mogę wam powiedzieć, że jeszcze karty stanieją, procesory będą szybsze oraz że gothic wyjdzie za dopiero parę miesięcy.
Matwcie się o dzisiaj i jutro ale nie o to co będzie heeeeeeeen daleko :)

Odpowiedz
G GrooG

> Matwcie się o dzisiaj i jutro ale nie o to co będzie heeeeeeeen daleko
> :)
nie taki heeeeeeeeeen bo podobno mial byc IIkw 2006... (chyba)

Odpowiedz
Wisniewsky

Ludzie dwie sprawy:

1 Jak można wierzyć w wymagania gry przed jej ukazaniem?? (najczęściej są przesadzone)
2 Wątpie, żeby jakakolwiek gra do połowy 2007 mogła mieć takie wymagania...

Odpowiedz
G ktoś

Juz battlefield2 miał wygurowane wymagania ale gotic3 go w tym pobił.
a tak wogule to zgadali sie z ludzimi od produkcji kompow oni maja zyski i tamci

Odpowiedz
Dream Maker

Eeeee... Nie taki diabeł straszny jak go malują :] Gothica wydadzą na koniec 2006 roku więc minie rok... Potem na koniec 2007 roku wypada kupić nowy komp, bo mój z 2001 będzie już gruchotem i pogram sobie odrazu z extra klasyki :D

Odpowiedz
Autarion

o shit hardcoreowe wymagania!!! ledwo mi wejdzie:(

Odpowiedz
poldo

Ja bym sie tak nie przejmowal. Mam radeona 9200 256mg i kazda dotychczas wydana gra w rozdzielczosci 800x600 na normalnych detalach chodzila mi plynnie (nawet bf 2). Pozdro dla wszystkich fanow gothica

Odpowiedz
PaĽdzioch

Ta całkowity odpicowany komp z najlepszymi wypasami na rynku potrzeba conajmniej 10 000zł!!!

Odpowiedz
jac22

Moja konfiguracja :
PIV 3.12 GHz i865 pe 1Gb ram dual chanel Radeon 9800 xt Sb live 5.1 Monito 17" Dvd na zasilaczu chieftec 420w.
Kupiony 19 miech temu dalem 5300 zl wtym windows xp home. Dzisiaj sobie moge muchy opedzac.No moze prezesadzilem z tymi muchami.... na siweta wymienie grafe pod agp najnowszy radeon ..bo tylko one jeszcze agp obsluguja.. i bedzie smigac na raty wezme hm.... a na nastepne swieta to pewnie bedemusial cala plyte z prockiem wymienic bo juz zadnej grafy nie wsadze a plyty z pci exp to tylko na nowych podstawkach wiec procek tez sie pujdzie jeb... i taka oto beznadzieja dobry procek a niestety do lamusa pujdzie.A tak apropo prockow biedzie sie trza niedlugo szykowac pod plyty wieloprocesorowe bo pojedynczych to juz nie bedzie powyzej 4.0 i taka plyta z dwoma prockami dajmy pIV 3.8 wspulpracujacych w dualu bedzie standardem.. jak teraz dwie karty..heh badziewie jedno....

Odpowiedz
G Czedwik

Te wymagania to w sumie nic nowego. Ja tam domyślałem się wymagań zbliżonych do tych podanych :) Wiadomo, że GF6800 do takiej gry to obowiązek wręcz.

Odpowiedz
vonxagen

eeee bez sensu w ta gre nikt nie pogra i nei bedze popularna co za debile nie mogli conajmniej zrobić kara grafy 128 mb np radeon 9600 ramu 512 i by bylo dobrze a tak sie cieszylem mysallem ze ta firma jest fajna a jednak zwykly lole ktorzy chca pobic jakis glupi rekord w wymaganiach

Odpowiedz
G Grizzly.

No nie !!! Ja mam notebook i 512 ram i karte graficzną GeForce FX 5700 Go. Takie wymagania jakie tutaj podali to ja nie wiedziałem że już są takie karty graficzne. Czy wogóle ktoś ma taki kompa ?

Odpowiedz
G Olamagato

Wszyscy, którzy się tak ekscytują tymi wydumanymi wymaganiami nie myślą realnie. Żaden producent gry nie pozwoli programistom na ograniczenie swojego rynku sprzedaży do śladowej ilości użytkowników. Wymagania gier są dopasowywane również do powszechności występowania konkretnego sprzętu bo inaczej efekt będzie taki, że gracz wyda mnóstwo pieniędzy na wypasony komputer, a samą grę zwyczajnie ściągnie z sieci bo już mu nie wystarczy. Takiego chorego podejścia nie ma żaden wydawca, któremu zależy na jak największej grupie odbiorców.

Odpowiedz
Seldon

Przypominam, że jak Gothic 3 wyjdzie w 2006 roku to będzie dobrze. Do tego czasu ww. komp to będzie standart. Mocny, bo mocny, ale standart sprzedawany seryjnie w marketach. To tak jakbyście w 2002 roku zawodzili nad wymogami Doom'a 3.

Odpowiedz
G Lampek

Spoko ludzie, nie będzie tak źle. Myślę, że w końcu skończy się na tym, że to będą zalecane wymagania głowy do góry:) .

Odpowiedz
G penny

> Wszyscy, którzy się tak ekscytują tymi wydumanymi wymaganiami nie myślą realnie. Żaden producent gry nie pozwoli programistom
> na ograniczenie swojego rynku sprzedaży do śladowej ilości użytkowników. Wymagania gier są dopasowywane również do powszechności
> występowania konkretnego sprzętu bo inaczej efekt będzie taki, że gracz wyda mnóstwo pieniędzy na wypasony komputer, a samą
> grę zwyczajnie ściągnie z sieci bo już mu nie wystarczy. Takiego chorego podejścia nie ma żaden wydawca, któremu zależy
> na jak największej grupie odbiorców.
:) w gre na pewno bedzie mozna pograc na zwyklym athlonie 2,4 i np. takim radku 9700 - tylko ze bedzie ona na nim wygladac jakby chciala a nie mogla i framerate bedzie na poziomie 15fps...ktos musi napedzac sprzedaz sprzetu. jesli gry nie beda go wymagac, to nikt go nie kupi. takie napedzanie sprzedazy konczy sie potem tym, ze gre mozna uruchomic na jakims zlomie, ale zeby sobie faktycznie pograc to niestety trzeba kase wylozyc na sprzecik.z drugiej strony ostatnio porownywalem ze znajomym w stanach ceny sprzetu. za takiego kompa marzen do grania u nas trzeba zaplacic dokladnie 2x wiecej. biorac dodatkowo stosunek zarobkow do cen sprzetu, okazuje sie ze generalnie wiekszosc odbiorcow nie bedzie miala problemow z wylozeniem kasy na lepszy sprzet zeby sobie pograc w takie gothica 3. no bo nie oszukujmy sie - w takiej polsce to moze promil calej sprzedazy gry bedzie :|

Odpowiedz
Ziembus

ha nie takie straszne te wymagania :P Moim zdaniem premiera gry opozni sie mniej wiecej gdzies tak do konca 2006 i chodzi tu oczywiscie o niemiecką lub angielska wersje gry. A premiera z polska gatka po doswiadczeniach z nocą kruka ukaże sie zapewnie gdziez pod koniec 2007 lub na poczatku 2008. Wtedy te wymagania nie bede takie straszne :P

Odpowiedz
G Lampek

> Ja bym sie tak nie przejmowal. Mam radeona 9200 256mg i kazda dotychczas wydana gra w rozdzielczosci 800x600 na normalnych
> detalach chodzila mi plynnie (nawet bf 2). Pozdro dla wszystkich fanow gothica
Dzięki za pozdro:) wiesz co? 800x600 i normal to w zasadzie nic ciekawego... z takim założeniem to na moim kompie jeszcze przez 4 lata będą gry w 800x600 chodziły a w 640x480 to mógłbym nie wymieniać :) Nadchodzą gierki, w których wstydem jest nie obejrzeć tej pięknej grafy więc ja się już zastanawiam nad zmianą karty(R9550EX kupiony razem z kompem w czerwcu) na jakiegoś najnowszego Radka albo GeForce(ale poczekam na jakiegoś wypasionego 8800GT, hehehe)

Odpowiedz
radmes

to fakt gra pewnie wyjdzie pozno i wymagania te juz nie beda wtedy takie przerazajace.... a tak w ogole to swietnie ze gra bedzie tak wygladac!

Odpowiedz
G Bartlord

za rok takie wymagania na rynku zachodnim nikogo nie zdziwia, z reszta mnie tez to nie zdziwilo :P wrecz spodziewalem sie takich "kolosalnych"... takie sa juz gry i komputery no i programisci......

Odpowiedz
G man86

No i wyjaśniło się. Pirantha Bytes oświadczyła, że jest to sprzęt pozwalający cieszyć się pełnymi detalami w Gothic 3. Prawdziwe wymagania wyglądają następująco:
minimalne
CPU: Pentium 4 2GHz / AMD 2000+
RAM: 512 MB
GPU: GeForce 3 / Radeon 8500 (64 MB)
OS: Win2k / ME / XP / Vista
Napęd: DVD-ROM

Po więcej szczegółów odsyłam na stronę http://www.gothic.phx.pl/gothic3/infopage.php?id=3

Odpowiedz
BajteK_

Czyli nie jest tak zle, jak mogloby sie wydawac :).

Odpowiedz
G Smok_2

W minimalnych mieszcze sie idealnie ;)

Odpowiedz
makabresku

Radek 1800xl ma 16 potokow 256mb i 256 bitow, a 7800 24 potoki wiec sam widzisz.

Odpowiedz
G lampak

Nie, to się zupełnie nie nadaje na polską kieszeń...
Do grania potrzebny jest najlepszy sprzęt dostępny na rynku!!!

Odpowiedz
Pawłek

Według mnie rozbuj w biały dzień!!! Chyba za 3 lata nie będe miał takiej machiny!
Ciekaw jestem czy jest tu osoba u której gra pujdzie na max detalach.

Odpowiedz