logo

artykuły - Publicystyka

Games Convention 2007 - Fallout 3 - ściśle tajne

, autor: Mejste

Stoisko Fallout 3 na GC

Chodzić po terenie targów w poszukiwaniu stoiska z Falloutem 3 można w nieskończoność... bo oficjalnie takiego nigdzie nie było. Jednak nasze zmutowane nosy wywęszyły w bardzo ustronnym miejscu, do którego dostęp mieli tylko wystawcy i prasa, małe, czarne stoisko z plakatem zawierającym napis Fallout 3. Postanowiliśmy sprawdzić co tam się kryje - na początku pojawiły się trudności z akredytacją na prezentację trzeciej części postnuklearnego erpega, bo wszystkie terminy były zarezerwowane. Jednak dzięki uprzejmości pań z Bethesdy udało się nam wcisnąć do ciasnego boksu, by przez niemal godzinę zapoznać się z prezentacją grywalnego dema przygotowanego z myślą o Games Convention.

Zanim jednak rozpoczęto pokaz, przedstawiono nam trzy przykazania: no recording, no filming, no photos... Musicie nam zatem wierzyć na słowo, a zarzekamy się, że wyszliśmy z tego pokazu ze szczękami na podłodze.

Prezentacja Xboksowej wersji Fallouta 3 rozpoczęła się teaserem, którego wszyscy miłośnicy Fallouta doskonale powinni kojarzyć. Następnie już właściwe intro wprowadzające nas w arkany zastanego świata, a raczej tego co po nim zostało. Jak już było wiadomo, wszelkie tworzenie postaci i inne standardowe procedury na początku gry odbywają się w sposób naturalny, poprzez dorastanie naszego alter ego. Podczas prezentacji poruszaliśmy się już gotową postacią, zatem o tym aspekcie - jak on się sprawuje w praktyce - nie możemy jeszcze nic powiedzieć. Początkowo akcja rozgrywa się w schronie 101, miejscu w którym się rodzisz i w którym powinieneś umrzeć, zupełnie odizolowanym od zewnętrznego świata. Jednak kiedy ojciec naszego alter ego nagle znika ze schronu, nasz bohater postanawia również opuścić schron. I właśnie po otworzeniu włazu szczęka nam opadła. I nie było to spowodowane tylko oprawą graficzną, która - choć już teraz jest genialna - to jednak zapewniono nas, że daleko jej do finalnej wizji programistów. To co nas tak poruszyło, to poziom zniszczenia świata, realizm i przygnębiający, industrialny klimat.

Taki obrazek widzimy po wyjściu ze schronu.

Widok mamy przede wszystkim z oczu naszego bohatera, ale możemy przenieść kamerę do tyłu, za plecy, albo mieć punkt widzenia a'la Resident Evil. Sama walka, o którą tak się obawiano, wyszła nad wyraz dobrze. Możemy strzelać jak w typowych FPSach, albo korzystać z systemu V.A.T.S. Jeżeli mamy tylko dostępne Action Points możemy włączyć aktywną pauzę i zaplanować, w które części ciała chcemy trafiać adwersarzy. Oczywiście wszystko jest określone szansą trafienia wyrażaną w procentach oraz poziomem uszkodzenia części ciała. Po zaplanowaniu wszystkiego akcja zwalnia jak w bullet time, po czym znowu przechodzi do typowo FPSowego stylu.

następna strona

Najnowsze komentarze

Przeglądając tekścik o Falloucie z wyżej wymienionego linka zauważyłem pewną rzecz,otóż w okienku informacyjnym jest napisane iż Fallout 3 to RPG/Action RPG... ciekawe.....
Jak tak dalej pójdzie skończy Się na Hack&Slash-u

> Przeglądając tekścik o Falloucie z wyżej wymienionego linka zauważyłem pewną rzecz,otóż w okienku
> informacyjnym jest napisane iż Fallout 3 to RPG/Action RPG... ciekawe.....
> Jak tak dalej pójdzie skończy Się na Hack&Slash-u

ano, ja ze zgroza czytam co "oni" chca zrobic z jedna z najbardziej kultowych gier, tak to jest jak w branzy przestali radzic pasjonaci a dorwali sie biznesmeni. Z grami sie robi powoli to samo co zrobiono w ostatnich 10 latach z branza muzyczna: papka tandeta bezmozgowie

Po prostu urodzi się nowy Fallout dla tej "nowej generacji neostrady", najgorsze w tym jest to,że każda kolejna część F-ka porównywana będzie do trójki,nadzieja w tym,że Online Fallout będzie rasowym Erpegiem, z tym,że online walka będzie w real timie bowiem inaczej jakoś nie będzie mogło być.........
Czy dobrze czytam czy kolesie z Shitezdy..:) porównują nowego Obl...ups przepraszam Fallouta do STALKERA..??

> Czy dobrze czytam czy kolesie z Shitezdy..:) porównują nowego Obl...ups przepraszam Fallouta
> do STALKERA..??


Z czym tam sobie "Shitezdy" porównują nowego TES: Fallołt, to nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, czym on w rzeczywistości będzie... pozwól, że przedstawię Ci kilka smaczków:

Aby Fallout 3 był prawdziwym RPG, będziesz miał już na początku gry do wyboru swoją rasę.
Możesz zostać Argonianem, Bretonem, Dark Whelpem, High Whelpem, Imperialem, Khajiitem, Nordem, Orcem, Redguardem i wreszcie najlepszą rasą pamiętaną z jedynki Wood Whelpem.

No bo jak RPG miałby istnieć bez wyboru rasy? (Porównanie: Oblivion! :>)

W grze będzie użyty system VATS. I bynajmniej nie chodzi tutaj o VAT do zapłacenia, tylko jest to unikalny system walki.

W interfejsie znajdziesz trzy paski. Jeden czerwony, drugi niebieski, a trzeci żółty. Czerwony reprezentuje Twój poziom energii, niebieski reprezentuje VATS (mana), a żółty zmęczenie.

Zajmijmy się niebieskim paskiem. VATS to inaczej bullet tajm. Jak długo możesz go używać określa właśnie ten paseczek. (Porównanie: Max Payne, Matrix)

Gra będzie ukazywana w FPP albo TPP. (Porównanie: Metal Gear Solid)

I najlepsza ciekawostka! Gra będzie osadzona w świecie STALKERA! Miałeś rację :>

Dla zainteresowanych: Gracz na początku będzie zaczynał z Steel Shortsword. Pierwszym questem będzie ucieczka ze szpitala psychiatrycznego, poprzez sekretne przejście w drzwiach. Powodem tego jest załamanie psychiczne bohatera po ucieczce jego ojca. Dalej bohater wyrusza na poszukiwanie .......

[dobra... dość już tych głupot napisałem :D Wybaczcie, po prostu strasznie mi się nudzi dziś :)]

> Przeglądając tekścik o Falloucie z wyżej wymienionego linka zauważyłem pewną rzecz,otóż w okienku
> informacyjnym jest napisane iż Fallout 3 to RPG/Action RPG... ciekawe.....
> Jak tak dalej pójdzie skończy Się na Hack&Slash-u

Tudzież FPS-ie, albo jakimś modzie do Oblivka ;)

> Z grami sie robi powoli to samo co zrobiono w ostatnich 10 latach z branza muzyczna: papka tandeta
> bezmozgowie

zapomniałeś wspomnieć o branży flmowej :)

ten niebieski to chyba stopień zmęczenia palca wskazującego ;) bo bez bullet-time też mają się punkty zużywać (tak przynajmniej czytałem w jakimś newsie)

Może to zabrzmi tragikomicznie,ale czytając tutaj co jest napisane nie można się nie śmiać....
Rozbawiacie mnie do łez..:)
Wielkie dzięki...:):)

http://pl.nma-fallout.com/article.php?id=38699

Ciekawe kto teraz wyskoczy z "do premiery jeszcze rok, na razie nic nie wiadomo"

A ja przypomnę tylko, że Trzynasty Schron zmienił swój adres na www.fallout3.net - i nie mamy już nic wspólnego z Wortalem Phoenix.

A co do gry - Bethesda prowadzi dziwną politykę promocyjną w stosunku do tej gry. Nie sprawia ona, że na grę można by czekać z narastającym smakiem.

sorki za offtop
Squonk: a czemu zrezygnowaliscie z phx.pl ?

> ja raczej czekam aż nowa cześć quake, dooma albo unreal-a okaże się strategią turową, nie rozumiem
> czemu tylko rpgowcy mają cierpieć z powodu wyrzucenia z ukochanej serii wszystkiego co przesądziło
> o jej potędze, naturalnie wraz z zmianą gatunku (a wszystko to jakże by inaczej dla fanów dotychczasowych
> części, bo nowym się może nie spodobać (no chyba że już się betsha z twierdzenia że f3 będzie
> przede wszystkim dla fanów legendy wycofała).

no właśnie, może chociaż wydadzą kiedyś "sims - dungeon";-)

widzę, że zapanował nastrój naszyderczy humorek :D. Ja zawsze czekałem na jakiś dodatek do simsóww stylu: "sex party" albo "czarna msza". Może bym nawet kupił podstawkę, problem w tym, że samych dodatków nie kupiłby nawet co piąty dotychczasowy klient :D.

> widzę, że zapanował nastrój naszyderczy humorek :D. Ja zawsze czekałem na jakiś dodatek do
> simsóww stylu: "sex party" albo "czarna msza". Może bym nawet kupił podstawkę, problem w tym,
> że samych dodatków nie kupiłby nawet co piąty dotychczasowy klient :D.

zawsze dodatek można wypuścić jako darmowy mod do ściągnięcia :D

> widzę, że zapanował nastrój naszyderczy humorek :D. Ja zawsze czekałem na jakiś dodatek do
> simsóww stylu: "sex party" albo "czarna msza". Może bym nawet kupił podstawkę, problem w tym,
> że samych dodatków nie kupiłby nawet co piąty dotychczasowy klient :D.

patche "decenzurujące" już są, więc kto wie.

zaproponujcie jaki waszym zdaniem powinien mieć tytuł Fallout 3..:)

> zaproponujcie jaki waszym zdaniem powinien mieć tytuł Fallout 3..:)

TES 4,5 : post nuclear shooter game

*"Flaming sword" with gasoline. (EDIT: "so we have one that`s called a shishkabob, its a sort of a flaming sword, you know, using, you know, imagine(?) like a motorcycle gasoline tank.... stuff like that.")


kawalek z wywiadu z jednym z tworcow FO3.
I jak mozna jeszcze mowic, ze to NIE jest oblivion z giwerami? Miecze (ogniste), mloty, orki, mini-gierki, uproszczona rozgrywka...

> zaproponujcie jaki waszym zdaniem powinien mieć tytuł Fallout 3..:)

jest wiele propozcji:
Foblivion
Elder Scrolls: Fallout
Fallout 3: Oblivion with Gunz itp.
;)

Proponuję zrobić artworka, weźmiemy pana pip boya stojącego w pozie zwycięzcy, z pistoletem uniesionym do góry, pod nim w braminim łajnie leży nowy pipboy 3000 z flaming swordem, ostro świecącym młotkiem, wyrzutnią nuklearna i nie wiadomo jeszcze jakim G.....
Dżizys jeśli ta gra ma wyglądać tak jak zapowiadają to koledzy z Shitezdy to niech Matka Boska ich broni, bo mogą tego nie przeżyć, należy pamiętać, że gdy rzuci się do takiego Bethesdowca X-boxem to raczej nie zaboli ale takim blaszakiem, dobijając monitorem 17, bądź 19 starej produkcji.... oj.....
Ja już mam na nich takiego starego blaszaczka, chętnie w nich nim rzucę..:D