logo

artykuły - Publicystyka

Mag Blast - gra karciana

, autor: Finnegan

Mag Blast: Third Edition - Wszyscy w kosmosie usłyszą Twój krzyk!

Czy pragnęliście kiedyś stanąć na czele galaktycznej cywilizacji? Prowadzić do walki flotę, złożoną z potężnych kosmicznych krążowników, lotniskowców, fregat i niszczycieli? Wysyłać do boju fale gwiezdnych myśliwców i bombowców? Anihilować okręty przeciwnika za pomocą salw dział plazmowych i jonowych, dokonywać abordaży wrogich jednostek by zgnieść linie obrony rywali i zniszczyć potęgę ich armady? Całości towarzyszą (dzięki użyciu Systemu Naprowadzania Wydaj Głupi Dźwięk Lub SpudłujT) rewelacyjne efekty audio najwyższej klasy. To wszystko, a przy okazji również masę dobrej zabawy, zapewnia trzecia edycja nie kolekcjonerskiej gry karcianej Mag Blast, stworzonej przez Andersa i Christiana Petersenów (ten drugi jest projektantem takich miedzy innymi gier planszowych jak Twilight Imperium czy A Game of Thrones) i ilustrowanej przez znanego rysownika Johna Kovalica (Munchkin, Pokéthulhu).

Idea gry, jest prosta. W rozgrywce może brać udział od dwóch do ośmiu graczy. Każdy z uczestników prowadzi do boju własną flotę gwiezdnych okrętów by zniszczyć siły pozostałych ras w konflikcie, którego przyczyny... Cóż... Przyczyny nikogo nie obchodzą. Liczy się totalna destrukcja/anihilacja/ewaporyzacja dumnych flot przeciwników, zamienienie ich w atomy, gwiezdny pył, ewentualnie smętne resztki i pozostanie jedynym zwycięzcą na placu boju. Brzmi fajnie?

Melduję: Miaukoński krążownik Freya zajmuje pozycje w sektorze czerwonym. Rozgrywkę rozpoczyna się od wyboru rasy. Jest ich 10, co przy maksymalnie ośmiu graczach oznacza, że dwie z nich nie będą uczestniczyły w rozgrywce. Dzięki temu w każdej rozgrywce wrogowie są nieco inni. Rasy to miedzy innymi: wojownicze Alfa Mazonki, Glutoplazma, kotopodobni Miaukoni, trójocy Zieloni, Bracia Pokoju, owadokształtni Bzzzz! czy też waleczni Władcy Calgonu. Każda z kart rasy, to jednocześnie Okręt Flagowy floty. Brzegi każdej z nich są oznaczone odpowiednim kolorem, odpowiadającym jednemu z czterech sektorów. Kolory te to żółty, czerwony, niebieski i zielony (odpowiednio: górny, dolny, lewy i prawy). Sektory te maja duży wpływ na walkę i rozmieszczenie floty. Każdy z graczy otrzymuje z talii okrętów sześć wylosowanych kart, z których zatrzymuje cztery, rozmieszczając je w odpowiednich sektorach. I tak jednostka zajmująca pozycję w sektorze zielonym może oddać strzał do jednostki w sektorze zielonym któregoś z przeciwników.

Okręty mają kilka prostych parametrów. Są to: rodzaj uzbrojenia (Laserowe, Jonowe i Plazmowe), wytrzymałość kadłuba (ilość obrażeń, po której otrzymaniu zostają zniszczone) i szybkość (ilość własnych sektorów, przez które jednostka może się przemieścić na początku tury gracza). Istnieje parę klas statków kosmicznych od małych, szybkich jednostek zwiadowczych dysponujących bronią laserową, poprzez bardziej uniwersalne niszczyciele, krążowniki i fregaty na lotniskowcach i potężnych pancernikach, wyposażonych w baterie plazmowe, kończąc. Niektóre jednostki takie jak stawiacze min, mają swoje specjalne zdolności, z których mogą korzystać zamiast prowadzenia ognia. Wybór spośród wylosowanych, dostępnych statków jest prosty: generalnie opłaca się wybierać te najwytrzymalsze i dysponujące najsilniejszym (i w miarę możliwości najbardziej uniwersalnym uzbrojeniem).

Po doborze okrętów każdy z uczestników dostaje losowych pięć kart akcji. Na karty akcji składają się między innymi Salwy (Laserowe, Jonowe i Plazmowe), Trafienia Bezpośrednie i karty ich efektów, pola minowe i pola asteroidów a także karty eskadr myśliwskich i bombowych, które mogą być wysyłane do walki, o ile dana flota dysponuje lotniskowcem. W czasie swojej tury można zagrać dowolną ich ilość. Jeśli gracz ma mniejszą liczbę kart na ręku niż pięć, przed rozpoczęciem tury dobiera odpowiednią ich ilość.

następna strona

Najnowsze komentarze

Hmm.... ciekawa gra:))

Wygląda obiecująco. Czy można gdzieś tą grę kupić przez internet?

Wszędzie, gdzie sprzedaje się gry planszowe / karciane ;)
sklep.gildia.pl, rebel.pl, gryplanszowe.pl, allegro.pl...

Kupiłem zaraz po premierze! Kolejna fajna gra z "Galakty" Bardzo polecam!
Ostatnio częściej gram w gry Analogowe!

zabójcza okładka