Publicystyka

Community gram.pl atakuje Poznań, czyli PGA w krzywym zwierciadle!

gram.pl
55

Ważnym, żeby nie powiedzieć zwrotnym, punktem w egzystencji każdej społeczności internetowej jest jej przeniesienie do realnego świata. Debiutanckie spotkanie z ludźmi znanymi dotychczas wyłącznie z sieci może nieść ze sobą różne, zdecydowanie indywidualne skutki. To jednak nas już nie dotyczy, bowiem ten etap mamy już dawno za sobą. Dość wspomnieć o naszych mazurskich i warszawskich spotkaniach.

Beowulf - fragment

Caitlín R. Kiernan
0

Ziemia Duńczyków kończy się tutaj, na tym potężnym granitowym klinie sterczącym wysoko ponad zamarzającym morzem. Spienione lodowate fale smagają ostry żwir, wąskie plaże pokryte chropowatą skałą i zwalonymi głazami, wypolerowanymi kamieniami i skąpymi językami upstrzonego lodem i śniegiem piasku. To nie jest odpowiednie miejsce dla ludzi, owe nagie brzegi w tym głodowym, unikanym przez słońce okresie roku. Za dnia niewiele tu widać dzikich stworzeń, jedynie foki, morsy i wyrzucone na brzeg, gnijące ścierwo wieloryba, tylko mewy i orły wzlatujące w mętne, ołowiane niebo. Podczas długich nocy wybrzeże zmienia się w jeszcze bardziej posępne uroczysko, oświetlone jedynie bladym, pojedynczym okiem księżyca, zerkającym ukradkiem, gdy wysuwa się na chwilę zza chmur i mgły.

Relacja z Poznań Game Arena 2007

Mejste
31

Sobota, 24 listopada, godzina 9:00, jesteśmy w Poznaniu przed głównym wejściem na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest zimno, wieje, lecz na szczęście nie pada. Stoimy zatem wraz z ekipą gram.pl i czekamy na otwarcie wejść. Tłumy odwiedzających czekają w długich kolejkach do kas by zakupić bilet umożliwiający wejście na tegoroczną odsłonę Poznań Game Arena. Widać zniecierpliwienie, zdenerwowanie, niecierpliwość... My jednak dzielnie marzniemy na zewnątrz wraz z Xboxem 360 przeznaczonym dla zwycięzcy jubileuszowego konkursu. Powoli ujawniają się pierwsi gramowi cze, którzy przybyli do Poznania. Z minuty na minutę jest ich coraz więcej, jednak laureata jakoś nie widać. Powoli już planujemy by przejąć nagrodę na potrzeby redakcyjne i zastanawiamy się, w którym miejscu w redakcji postawić nowiutką 360-tkę... Zwycięzca jednak się zjawia i odbiera swój łup. A miało być tak pięknie… Powoli zbliża się godzina 10. Jest nas już dosyć spora grupka, tak na oko ze 30 osób. Na zegarku 9:59 - napięcie sięga zenitu. Już tylko chwila, już tylko momencik i... ruszyli! Tłumy graczy zaczęły biec w stronę hal wystawowych by już na starcie zająć miejsca do wybranych tytułów. Poznań Game Arena 2007 zostało oficjalnie rozpoczęte.

W samo południe, zaczynając kolonizację obcego globu

Lucas the Great
13

Droga wycieczko, dotarliśmy właśnie do granic poznania. Jeśli ktoś dołączył teraz, proponujemy prześledzić naszą drogę, dobry punkt wyjściowy znajduje się w poprzednim felietonie. Przemierzyliśmy lata świetlne i dotarliśmy do Nowego Świata. Nasz kosmiczny Mayflower orbituje w blasku obcego słońca. Przed nami nowy, dziewiczy świat - pora zadać sobie kilka pytań... Czy ów glob, wstępnie zakwalifikowany jako nadający się do kolonizacji, naprawdę jest tak dziewiczy, jak nam się wydawało? Jakie nieznane zagrożenia czają się na powierzchni naszego potencjalnego nowego domu?

Poznań Game Arena 2007 – relacja na gorąco, sobota

Zaix
57

Są tylko dwa takie dni w całym roku, gdy w Polsce trwa święto dla graczy. Mowa oczywiście o Poznań Game Arena i ostatnim listopadowym weekendzie. Impreza trwa, a dla wszystkich, którzy nie mogą być z nami na miejscu przygotowaliśmy krotki opis atrakcji mających miejsce w pierwszym dniu.

Tydzień z grą Gears of War

redakcja gram.pl
0

Ta premiera jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze oto trafia na pecety największy przebój z konsoli Xbox 360, tytuł obsypany toną nagród, wychwalany przez graczy na całym świecie. Po drugie konwersji na PC dokonało polskie studio People Can Fly, twórcy przebojowego Painkillera. Epic Games, mając do wyboru programistów z całego świata, postawił właśnie na ekipę Adriana Chmielarza. Cóż, zdecydowanie przestajemy żyć na przedmieściach metropolii elektronicznej rozrywki. Przyznacie chyba, ze wymienione powody - choć tylko dwa - są tej wagi, iż usprawiedliwiają poświęcenie Gears of War całego tygodnia na łamach gram.pl? My nie mamy wątpliwości.

W samo południe, ale pod obcym słońcem

Lucas the Great
12

W zeszłym tygodniu skolonizowaliśmy Układ Słoneczny. Ma się rozumieć, że nie w dosłownym znaczeniu, a w ramach felietonu z cyklu poświęconego eksploracji kosmosu – konkretniej zaś jej wizjom w literaturze, filmie i grach. Skoro zaś nasz układ planetarny nie kryje już przed nami żadnych tajemnic, pora zwrócić się ku innym gwiazdom...

Piłkarski poker z managerami piłkarskimi

gram.pl
0

W zeszłym tygodniu omawialiśmy symulatory boiska. Jednakże, jak wie każdy miłośnik futbolu, mecz to tylko zwieńczenie długiej i żmudnej pracy całego sztabu ludzi. Codzienne treningi, opieka medyczna, dbanie o stadion i o to by ktoś na ten mecz chciał przyjść. O tym wszystkim właśnie opowiadają menadżery piłkarskie. Gry te, w możliwie jak najwierniejszy sposób, oddają wszelkie zadania jakie czekają na prowadzących profesjonalne kluby futbolowe. Trzeba więc znaleźć piłkarzy, wyszkolić ich i poprowadzić do zwycięstwa. Przez najbliższe trzy dni opowiemy wam o trzech największych tytułach tego gatunku.

Tydzień z grą Need for Speed ProStreet

redakcja gram.pl
0

Seria Need for Speed to marka rozpoznawalna wśród gier tak samo łatwo, jak Alfa Romeo wśród samochodów. Analogii jest sporo, nie tylko silny znak towarowy... Przecież obie zaczynały z przytupem, wprowadzając zamieszanie w swoich branżach, a z czasem ich reputacja podupadła. W wypadu Alfy Romeo momentem krytycznym było przejęcie przez fiata, w wypadku Need for Speed przyjęcie strategii sequelowej EA.

Sprzęt dla opornych - MP3 Mpio ML300 1GB Lime

Sentim & Mastermind
21

Wstęp: Małe jest piękne – jak głosi znane powiedzenie. Tym bardziej – można dodać - kiedy to „małe” jest w stanie pomieścić tak wiele. Mpio ML300 to mini odtwarzacz mp3 (ale także WMA (DRM), ASF) wyposażony w 1GB pamięć. Urządzenie posiada również cyfrowy dyktafon, radio, 4 liniowy ekran LCD o wysokim kontraście oraz interfejs USB 2.0, który sprawia, że player może posłużyć również jako wygodny bank danych.

Sprzęt dla opornych - Laberg Smart

Sentim & Mastermind
0

Wstęp: Laberg Smart wyposażony w 1/2/4 GB pamięci z możliwością podłączenia kart pamięci MiniSD. Wyposażony został w dotykowy 2.8" wyświetlacz. W zestawie dołączono także ładowarkę, pokrowiec na odtwarzacz, instrukcję, płytę CD z oprogramowaniem oraz kabel USB.

Łowcy

Curtiss
12

Kwestia sprytu

CryENGINE2

Mysza
39

Silnik odpowiedzialny za Crysis

W samo południe, wędrując przez Układ Słoneczny

Lucas the Great
23

W zeszłym tygodniu przygotowałem sobie swoje prywatne felietonistyczne Cape Canaveral, z którego zaczniemy wyruszać w coraz dalsze podróże kosmiczne. Pierwszym krokiem ludzkości na drodze do podboju kosmosu jest – oczywiście – Układ Słoneczny. Od kilkudziesięciu lat próbujemy wykonać ten krok, ale skutki póki co nie przytłaczają. Teoretycznie przełomem powinna być planowana załogowa wyprawa na Marsa, ale... cóż, wiemy z doświadczenia, jak ograniczone efekty przynoszą tego typu misje, przerabialiśmy to już z Księżycem. Człowiek postawił na nim swoją nogę w 1969 roku. Spójrzcie proszę, jakie piękne habitaty wznoszą się na Srebrnym Globie, jak promy kursują między księżycowymi bazami a orbitalnymi stacjami Ziemi – dziś, w niemal cztery dekady od wyprawy Apollo 11... Nie widzicie? Spokojnie, ja też nie widzę. Po prostu ich nie ma.

CryENGINE

Mysza
36

W pełni grywalny benchmark

Tydzień z grą Crysis

redakcja gram.pl
0

O tej grze było głośno od dawna. Spadkobierca jednej z najsłynniejszych strzelanek w historii elektronicznej rozrywki, rozgrzewał wyobraźnię graczy spragnionych nowych radosnych doznań. I oto nadszedł tydzień premiery. Nim jednak Crysis zagości na półkach graczy dysponujących porządnymi maszynami, chcemy nieco zastanowić się nad fenomenem "gry znikąd" - jaka był przecież Far Cry. O tym, ale też o rozmaitych detalach związanych z rozgrywką w Crysis zamierzamy napisać w tym tygodniu. Zaglądajcie tu co jakiś czas, by sprawdzić, czy nie opublikowaliśmy kolejnego artykułu!

Hellgate: London

gram.pl
0

Dwa milenia po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa spełniła się najmroczniejsza z przepowiedni. Otwarły się bramy piekielnych wymiarów i wypełzło z nich paskudztwo wszelakie. Rzeki spłynęły krwią a słońce skryło się za smogiem. Nastały czasy bólu i nieszczęścia. Jednakże wciąż jeszcze istnieje szansa. Wszak w Dobrej Księdze napisano, że ludzie prawi przeżyją te trudne czasy i stworzą nowe, lepsze królestwo. Dlatego też trzeba walczyć. Wciąż jest jeszcze nadzieja, której tak szaleńczo się trzymamy. Wciąż mamy obrońców. Przeczytajcie zatem kroniki tej straszliwej walki w czterech księgach spisane.

O D3Publisher

CD Projekt
0

D3Publisher to międzynarodowy wydawca i developer gier video. Firma została założona w 1997 roku w Japonii, 7 lat później otworzyła swoje biuro w Stanach Zjednoczonych, w kolejnym roku rozpoczęła działalność w Wielkiej Brytanii - aktualnie znajduje się tam jej europejska siedziba. D3P wykorzystuje zarówno istniejące marki, jak i promuje zupełnie nowe produkcje, mogące spełnić oczekiwania jak największej rzeszy odbiorców.

Za pięć północ, dozwolone od lat 18

Hakken
0

Kategorie wiekowe przyznawane grom nieodmiennie mnie zadziwiają. Pomijam tu już nawet ESRB, którego przedziały wiekowe są dla mnie kompletnie nielogiczne (jaka jest tak naprawdę różnica między M od lat 17 a AO od lat 18?) a ilość odnośników wręcz przytłaczająca, ale w końcu to Stany, czyli jak by nie patrzeć kultura nieco odmienna od naszej. Zresztą nasze rodzime PEGI również dalekie jest od ideału, ale przynajmniej sporządzono je zgodnie z naukami psychologii rozwojowej a oznaczenia są dla mnie dość oczywiste i nie muszę się zastanawiać czym różni się różni „Cartoon Violence” od „Fantasy Violence”. Oba systemy mają jednak jedną rzecz wspólną. Otóż uznają, że przemoc bardziej nadaje się dla młodzieży niż seks...

Weekend piłkarski

gram.pl
0

Piłka nożna to wspaniały sport. Gdziekolwiek byś nie był, kiedy kopniesz piłkę to od razu wszyscy wiedzą o co Ci chodzi. Co prawda do 2012 jeszcze sporo czasu, ale na gram.pl już teraz postanowiliśmy urządzić mistrzostwa. Do walki o tytuł zwycięzcy staną dwa tuzy pośród symulatorów boiska, czyli FIFA i Pro Evolution Soccer. Kto z tej rywalizacji wyjdzie zwycięsko dowiecie się w ciągu najbliższych trzech dni. A zatem mistrzostwa czas rozpocząć!

Najnowsze
Lubisz nas?