Publicystyka

W co zaGRAMy w sierpniu - najciekawsze premiery miesiąca

Adam Berlik
40

Z pewnością sierpień wielu graczom upłynie na odliczaniu dni do premiery gry Deus Ex: Bunt Ludzkości, która trafi do sklepów dopiero pod koniec miesiąca. Zanim to nastąpi zadebiutują mniej oczekiwane produkcje, takie jak: Pirates of Black Cove, Age of Empires: Online, Tropico 4, Władca Pierścieni: Wojna na Północy, Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu, BloodRayne: Betrayal oraz Burnout Crash!. Największe szanse na odniesienie sukcesu mają nowe części Władcy Pierścieni i Age of Empires, a także druga odsłona Red Orchestra, natomiast klapą może okazać się Burnout Crash!. Z kolei Tropico 4 w ciemno kupią fani poprzedniej, dość udanej części, a po filmie Uwe Bolla niektórym postać krawej Rayne nieco obrzydła i to może zaważyć o sukcesie BloodRayne: Betrayal.

gamescom 2011 - niezbędnik podróżnika, część pierwsza

Łukasz Berliński
22

Takie wydarzenie zdarza się raz do roku. Przez cztery dni każdy może wziąć udział w największych i najważniejszych targach gier wideo w Europie. Dla polskich graczy to wyjątkowa okazja, bo choć Kolonia znajduje się znacznie dalej niż Lipsk, w którym poprzednio organizowane było Games Convention, to i tak gamescom jest najbliższym i najtańszym (choć wcale nie tanim...) miejscem, w którym można zagrać w przedpremierowe gry, spotkać ich twórców i zostać przytłoczonym przez ogrom naszej ulubionej branży.

30 lat MS-DOS, czyli droga do dominacji

Michał Nowicki
14

Według wielu źródeł 30 lat temu, 27 lipca 1981 roku, firmy Microsoft i Seattle Computer Products podpisały umowę, na mocy której ta pierwsza uzyskała prawa do oprogramowania znanego jako QDOS (Quick and Dirty Operating System). Oznacza to, że dokładnie wczoraj obchodziliśmy 30 urodziny jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie, czyli MS-DOS. Jednak historia tego systemu operacyjnego i jego prapoczątki sięgają jeszcze lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

W samo południe z aspołecznymi graczami społecznościowymi

Łukasz Wiśniewski
22

Pojawienie się wersji beta pierwszej normalnej gry wieloosobowej na Facebooku, czyli Civilization World, niespodziewanie ukazało prawdę o tak zwanych "graczach społecznościowych". Otóż owa "społecznościowość" kończy sie jedynie na tym, że grają oni na portalu społecznościowym...

Seks, kłamstwa i gry wideo

Michał Nowicki
24

O graczach wciąż zwykło się mówić i myśleć, że jest to nisza pełna zakompleksionych nerdów, którzy boją się rzeczywistego świata, innych ludzi i samych siebie. Zaś osoby tracące całe godziny w grach sieciowych, to już w ogóle margines i patologia. Pomstuje tutaj oczywiście klasyczny obrazek niedogolonego, zapyziałego kolesia z przetłuszczonymi włosami oraz w pinglach, zgarbionego przed monitorem i obowiązkowo obłożonego stosem pudeł po śmieciowym żarciu.

Co z tą branżą? - Pochmurna przyszłość konsol

Łukasz Berliński
75

Czy producentów konsol czeka pochmurna przyszłość? Cloud gaming w postaci OnLive czy Gaikai stawia dopiero pierwsze kroki na polu elektronicznej rozrywki, ale już wzbudza skrajne emocje, od entuzjazmu po sceptycyzm. Zastanówmy się, czy z tej chmury może zrodzić się potężna burza.

Retrogram - Historia Ascaron Entertainment - Patrycjusze z Nadrenii

Łukasz Wiśniewski
2

Firma Ascaron Entertainment dwa lata temu zbankrutowała, mimo iż stworzyła wiele świetnych gier. Ot, znak czasów, gdy od jakości ważniejsza jest reklama, a z samego PC ciężko wyżyć, jeśli nie jest się Blizzardem... Gdy prawie dwadzieścia lat temu Holger Flöttmann świętował przebojowy debiut gry Patrician, rynek elektronicznej rozrywki był zupełnie inny.

The Cursed Crusade - zapowiedź

Patryk Purczyński
14

Studio Kylotonn szykuje bodaj najkrwawszą grę o wyprawach krzyżowych. O The Cursed Crusade nie mówi się wiele, ale to właśnie ta produkcja może okazać się czarnym koniem tej jesieni.

Serious Sam 3: BFE - zapowiedź

Patryk Purczyński
15

Obleśni i niewykazujący oznak myślenia przeciwnicy, nieprzystająca do najwyższych współczesnych standardów grafika, wszechobecna masakra i tona dobrej zabawy? To musi być on - Poważny Sam wraca w Serious Sam 3: BFE i ani na chwilę nie zwalnia tempa.

Monitorowy zawrót głowy - absolutnie podstawowy poradnik

Michał Wierzbicki
23

Monitor jaki jest każdy widzi. Jednak to, co na nim widać nie zawsze bywa już tak oczywiste. Decyduje o tym wiele czynników takich, jak rodzaj matrycy, częstotliwość odświeżania czy kontrast. Nie wiesz o co chodzi? Spokojnie, zaraz wszystko stanie się jasne.

Journey - betatest

Rafał Dziduch
3

W Journey kierujemy krokami zakutego w płaszcz wędrowca (a może kobiety – bo nie jest to jasne), który przemierza pustynię. W jakim celu to robi i dokąd zmierza, a także kim jest – wszystko to tajemnice, które z pewnością chcielibyśmy poznać. Problem w tym, że nie wiadomo, czy je poznamy...

Tydzień z PEGI: Jak PEGI się reklamuje?

Adam Berlik
42

Oznaczenia PEGI na pudełkach bardzo często są bagatelizowane przez graczy, rodziców oraz sprzedawców. Wśród tych ostatnich świadomość jednak rośnie, a PEGI stara się, by klienci również zwracali uwagę na kategorie wiekowe gier. Dlatego też Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier (PEGI) przygotował szereg reklam, mających na celu wyjaśnić potencjalnym odbiorcom, że nie wszystkie gry to zabawki dla dzieci.

Wybuchające beczki - recenzja

Michał Nowicki
44

Gry, jakie są, każdy widzi. Ale nie każdy potrafi i - może przede wszystkim – chce poddać je bardziej dogłębnej analizie, niż tylko czysto behawioralne oraz dość płytkie sklasyfikowanie: „fajne – niefajne”. Krzysiek Gonciarz w swoich Wybuchających beczkach próbuje zmusić czytelników i odbiorców gier do czegoś więcej; do ich dekonstrukcji i analizy mechanizmów, które rządzą tym medium. Problem w tym, że końcowy efekt nie do końca mnie satysfakcjonuje.

Tydzień z PEGI: PEGI w praktyce, czyli wizyta w sklepach

Adam Berlik
34

Postanowiliśmy sprawdzić, jak PEGI działa w praktyce. W tym celu odwiedziliśmy trzy oddziały najbardziej znanych sieci sklepów w naszym kraju. Krótko i zwięźle – jest lepiej niż się spodziewaliśmy.

FIFA 12 - graliśmy w wersję PC

Adam Berlik
28

Kiedy przed kilkoma tygodniami EA Sports zapowiedziało, że FIFA 12 będzie rewolucyjna, potraktowałem tę informację z dystansem. FIFA 11 jest niesamowita i nie wierzyłem, że jej następczyni może być jeszcze lepsza. A jest. I to znacznie, znacznie lepsza.

Tydzień z PEGI: PEGI a gry internetowe

Mateusz Kołodziejski
3

Kilka lat temu przygotowując się na zajęcia z historii PRL przeglądałem kroniki filmowe z tego okresu. Jedna z nich pokazywała studniówkę z lat 80., rozpoczynającą się od przemówienia ważnego dygnitarza partyjnego. Uczestnicy uroczystości dowiedzieli się od niego, że za trzy miesiące staną do najważniejszego w swoim życiu egzaminu, za sprawą którego świat stanie przed nimi otworem. Ostatnie ujęcie pokazywało przyszłych maturzystów wzorowo bawiących się przy utworze Wszystko czego dziś chcę. Dlaczego o tym piszę? Żeby podkreślić jak wiele zmieniło się w stosunkowo niedługim czasie.

FIFA 12 - prezentacja gry na X360, PS3 i PC w Warszawie

Adam Berlik
18

Wczoraj w Warszawie odbyła się prezentacja FIFA 12, którą poprowadził Ian Jarvis, producent gry na Xboksa 360, PlayStation 3 oraz PC. Ujawnił on pierwsze informacje na temat trybu kariery oraz potwierdził, że wszystkie trzy wyżej wymienione wersje będą identyczne.

Sniper: Ghost Warrior 2 - wrażenia z prezentacji

Michał Nowicki
24

Pierwszy Sniper: Ghost Warrior, to ciekawy przypadek. Z jednej strony gra została zrównana z ziemią przez wielu recenzentów i graczy, z drugiej – w czym na pewno spory udział miała atrakcyjna cena – bardzo dobrze się sprzedała. City Interactive zapowiedziało jednak, że odejście od tak zwanych „budżetówek” jest priorytetem w nowej strategii i nowa gra z tego cyklu będzie na pewno lepsza, niż średnio udany debiut. Czy Sniper: Ghost Warrior 2 rzeczywiście ma szanse powalczyć z najlepszymi na rynku? Po wczorajszej prezentacji ujmę to tak: ma, ale wiele zależy od spełnienia obietnic, o których usłyszałem.

Tydzień z PEGI: Wywiad z przedstawicielem organizacji

Patryk Purczyński
5

W ramach Tygodnia z PEGI rozmawiamy z Dominiką Urbańską-Galanciak ze Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego. Nie unikamy trudnych pytań i serwujemy wyczerpujące odpowiedzi.

W samo południe, pochylając się nad losem australijskich graczy

Łukasz Wiśniewski
19

Różne gry dostają zakaz wstępu do Australii. W zasadzie to temat odległy - Polaków zbyt wielu to nie dotyka - ale z drugiej strony rozwiązania prawne, które są przyczyną zakazów dystrybucji, są tak kuriozalne, że aż wstyd o nich nie napisać...

Tydzień z PEGI: Z perspektywy grającego rodzica

Adam Berlik
29

Wyniki badań ujawnionych przez ISFE, czyli Interactive Software Federation of Europe, jednoznacznie wskazują, że w gry wideo grają zarówno dorośli, jak i dzieci. A także – co nie dla wszystkich jest oczywiste – rodzice wraz ze swoimi pociechami.

Bodycount - zapowiedź

Adam Berlik
1

Prace nad pełnoprawną kontynuacją Blacka, czyli jednego z najlepszych shooterów poprzedniej generacji konsol, zostały zawieszone po kilku miesiącach prac. Nie oznacza to jednak, że projekt został całkowicie porzucony – nadchodzi Bodycount, duchowy spadkobierca Blacka.

Dead Island - już graliśmy w tryb kooperacji!

Michał Nowicki
19

Prerenderowany trailer zarządził i wywołał niemałe poruszenie na całym świecie, jednocześnie zdobywając prestiżową nagrodę na festiwalu filmów reklamowych. A jak jest z grywalną już wersją Dead Island? Dzięki uprzejmości Techlandu mieliśmy okazję zagrać w tryb kooperacji i już na starcie powiem – rozwalanie zombiaków sprawia olbrzymią frajdę. Poza tym, kilka razy powiało mocno hardcorem, co wyjątkowo mnie cieszy.

Tydzień z PEGI: ABC PEGI

Mateusz Kołodziejski
41

Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że na okładce gry oprócz tytułu i loga wydawcy znajduje się również zalecenie PEGI dotyczące wieku potencjalnych odbiorców. Dorasta nawet pierwsze pokolenie graczy, którzy nie pamiętają czasów, kiedy oznaczeń nie było. Jednak kto tak naprawdę umieszcza je na pudełkach? Czy są one obligatoryjne? I co oznacza tajemniczy skrót? Jeżeli choć raz zadawaliście sobie podobne pytania, nadarza się świetna okazja, aby znaleźć na nie odpowiedzi.

Tydzień z PEGI

gram.pl
0

Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że na okładce gry oprócz tytułu i loga wydawcy znajduje się również zalecenie PEGI dotyczące wieku potencjalnych odbiorców. Jednak skąd się ono tam wzięło? I czy faktycznie jest dla kogoś przydatne? Właśnie na takie pytania zamierzamy szukać odpowiedzi.

Co będzie za 100, 200 lat? - wizje przyszłości w grach wideo

Michał Ostasz
51

Nurt science fiction już na początku XX w. znalazł swoje stałe miejsce w kulturze. Filmy i książki o inwazji obcych nie były... obce nawet naszym dziadkom, podobnie jak wizje przyszłości rasy ludzkiej, które roztaczali przed nami pisarze oraz reżyserzy filmowi. Kiedy do kanonu kultury zaczęły zaliczać się również gry wideo, same w sobie będące tworem niezwykle nowoczesnym, nie mogły one ujść uwadze autorów dzieł fantastyczno naukowych. W końcu czyż dla ich wynurzeń jest lepsze medium niż wirtualne opowieści?

Might & Magic: Heroes VI - beta-test

Łukasz Wiśniewski
72

Od czasu ogłoszenia prac nad nową odsłoną niezwykle u nas popularnych Hirołsów nie cichną kontrowersje. Trzy typy surowców, liczne zmiany w podejściu do rozgrywki - to niepokoi graczy. Cóż, pograliśmy już w wersję beta Might & Magic: Heroes VI i chętnie z wami podzielimy się wrażeniami.

StarCraft II: Heart of the Swarm - zapowiedź

Rafał Dziduch
28

Kerrigan, Królowa Ostrzy została pokonana przez Jima Raynora i dowodzone przez niego wojska. Tak przynajmniej mogło się wydawać po zakończeniu StarCraft II: Wings of Liberty. A jednak dodatek StarCraft II: Heart of the Swarm przyniesie w tej kwestii kilka niespodzianek...

XCOM - zapowiedź

Patryk Purczyński
13

Otrzepana z kurzu marka XCOM powraca, ale w zmienionej formule. Czy mimo częściowego odejścia od założeń pierwowzoru i upływu lat ten znaczący kiedyś tytuł wróci na sam szczyt? Można mieć wątpliwości...

W co zaGRAMy w lipcu - najciekawsze premiery miesiąca

Adam Berlik
36

Początek sezonu ogórkowego uważam za otwarty. Najgłośniejszą i z pewnością najciekawiej zapowiadającą się grą lipca jest Call of Juarez: The Cartel. W tym miesiącu do sklepów trafią również Dynasty Warriors: Gundam 3, Resident Evil: The Mercenaries 3D, UFC Personal Trainer, Harry Potter i Insygnia Śmierci - część druga i Captain America: Super Soldier.

Chłodzenie cieczą - absolutnie podstawowy poradnik

Michał Wierzbicki
42

Upał daje się we znaki nie tylko graczom, ale także ich komputerom. Jeżeli nic chcecie używać swojego sprzętu jako rondla do smażenia jajecznicy zadbajcie o prawidłowe chłodzenie. W poniższym poradniku dowiecie się jak zamontować, wybrać i jak działa chłodzenie cieczą.

Pro Evolution Soccer 2012 - zapowiedź

Adam Berlik
15

Pro Evolution Soccer od kilku lat pozostaje w cieniu FIFY, która rządzi na konsolach, a w tym roku będzie identyczna na X360, PS3 i PC. Dlatego też Konami prawdopodobnie po raz kolejny będzie musiało uznać wyższość serii od EA Sports, ale doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Need for Speed: The Run - pierwsze wrażenia

Michał Mielcarek
29

Różne rzeczy widzieliśmy w grach z serii Need for Speed, ale jeszcze nigdy nie wysiadaliśmy z samochodu, by uciekać na piechotę przed policją. To nie żart!

Resistance 3 – pierwsze wrażenia

Michał Mielcarek
4

Insomniac Games dostali rok więcej na doszlifowanie trzeciej części swojej flagowej strzelanki. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie tak brzydka jak poprzednie dwie.

Tydzień z Runes of Magic - Poradnik dla początkujących, czyli jak zacząć przygodę w Taborei

Michał Nowicki
3

Gry MMORPG są z definicji tak wielkie i obejmują tak duży zakres różnych działań, że napisanie kompletnego – i choćby ogólnie traktującego każdą kwestię – poradnika zajęłoby na pewno kilka tygodni pracy. Mimo to, chcąc stawiającym pierwsze kroki ułatwić nieco zadanie, postanowiliśmy przygotować dla Was krótkie wprowadzenie do gry i jej świata.

W samo południe z hakerami w naszym ogródku

Łukasz Wiśniewski
44

Kolejne firmy z branży elektronicznej rozrywki zbierają ostatnio cięgi od hakerów. Nasze dane powierzane twórcom i wydawcom gier są mniej bezpieczne niż kiedyś. Jakie niesie to ze sobą implikacje?

Tydzień z Runes of Magic - system wieloklasowy i dodatki

Grzegorz Bonter
0

W ramach szóstego dnia z grą Runes of Magic postanowiliśmy przybliżyć Wam coś nieco bardziej związanego bezpośrednio z mechaniką gry. W efekcie przygotowaliśmy tekst objaśniający działanie trzech ciekawych komponentów RoM: systemu wieloklasowego, małżeństw oraz domów. Trochę zaleciało pewną serią o hodowaniu ludzi, ale cóż - gatunek MMO cały czas się rozwija.

Tydzień z Runes of Magic - Strażnik i Druid

Michał Nowicki
2

Choć wielu nie jest w stanie sobie wyobrazić tego, że swe życie można całkowicie oddać i zawierzyć naturze, wśród Elfów wciąż znaleźć możemy bohaterów, których siła wynika z pełnej symbiozy z naturą. Do takich postaci zaliczają się właśnie Strażnicy, elitarni wojownicy Elfów i Drudzi, kapłani natury i ziemi, którzy czerpią swą wielką moc z otaczającego ich świata.

Warhammer 40,000: Space Marine - zapowiedź

Patryk Purczyński
30

Przed ekipą Relic Entertainment podwójna misja: z Warhammer 40,000: Space Marine musi zrobić trzymającą wysoki poziom strzelaninę trzecioosobową, a zarazem bardzo dobrą produkcję w uniwersum WH40k. Uda się? A dlaczego nie?

Tydzień z Runes of Magic - Mag i Kapłan

Grzegorz Bonter
0

Dotychczas w ramach Tygodnia z Runes of Magic mogliśmy zapoznać się tylko z przedstawicielami klas, które do wyrządzania krzywdy przeciwnikowi wykorzystują twarde, metalowe argumenty. Teraz przyszedł czas, aby również miłośnicy nieco bardziej finezyjnych funkcji w drużynie mogli znaleźć coś dla siebie w tym MMO. Mowa o dwóch klasach magicznych - Magach i Kapłanach.

Wiedźmin 2 na konsole – pierwsze wrażenia

Michał Mielcarek
45

Kolejne polskie studio developerskie – być może w tej chwili to najważniejsze – dołącza do grona twórców robiących gry na konsole. CD Projekt RED zademonstrował Wiedźmina 2 w wersji na Xboxa 360. To żyje!

Tydzień z Runes of Magic - Zwiadowca i Łotr

Michał Nowicki
0

Wojownicy i Rycerze zawsze ruszają do walki w pierwszym szeregu. Zupełnie inaczej zachowują się członkowie dwóch innych klas, dla których kwintesencją walki są ataki z dystansu lub wykorzystanie podstępu i trucizn. Zwiadowcy i Łotrzy, bo to o nich mowa, potrafią być w boju tak samo – a nierzadko i bardziej – skuteczni, niż walczący w zwarciu, nie ryzykując przy tym własnym życiem. Spryt i celne oko potrafią być równie skuteczną bronią, co siła i wytrzymałość.

Zimno, letnio, gorąco... czyli subiektywnie o najlepszych oraz najgorszych grach E3 2011

Adam Pochowski
81

Oprócz przeglądu najważniejszych gier E3 2011 postanowiliśmy stworzyć jeszcze jeden artykuł. Tym razem totalnie subiektywnie, skupiający się na najgorętszych (najlepszych), letnich oraz najzimniejszych (najsłabszych) tytułach. Zobaczcie, które z produkcji prezentowanych na E3 najbardziej nam się spodobały, a które wprost przeciwnie - wzbudziły u nas uśmiech politowania.

Tydzień z Runes of Magic - Wojownik i Rycerz

Michał Nowicki
2

Tylko najodważniejsi są w stanie stanąć oko w oko z przeciwnikiem, nie kryjąc za utkanym z magii parawanem, czy atakując go w plecy. Do takich na pewno zaliczyć możemy Wojowników i Rycerzy, którzy dzięki doskonałemu wyszkoleniu, zimnej krwi i bezgranicznej odwadze zawsze idą w pierwszym szeregu. Nigdy nie oddają pola, zawsze walcząc do końca.

Tydzień z Runes of Magic - opis świata

Grzegorz Bonter
19

To był kolejny mglisty poranek w Dolinie Przygotowań. Sylvar niemal każdego dnia, odkąd przybył tutaj szkolić się na maga, próbował zrozumieć, dlaczego ktokolwiek mógł uznać to miejsce za dobrą okolicę do zasiedlenia. Mały wodospad spływający z jednej ze ścian doliny równie dobrze wyglądał, jak skutecznie powodował tworzenie się w powietrzu irytującej zawiesiny wodnej, od której wilgotniało wszystkie ciuchy i rzeczy. Wyruszając ze swojej rodzinnej wioski liczył na to, że jego nauki będą opierać się głównie na… nauce. Tymczasem prawie połowę dnia spędzał na wynoszeniu ksiąg poza mury i regularnym suszeniu ich w promieniach jednego z dwóch słońc. Oczywiście cały czas konieczne było trzymanie dzikich zwierząt z daleka – w końcu te sterty pergaminów zawierały jedne z największych elfickich tajemnic. Można było więc urozmaicić sobie to nudne oczekiwanie przypiekając agresywnego wilka czarem ognia albo razić lekkim piorunem natarczywego żółwia chcącego skonsumować cenne zwoje myląc je prawdopodobnie z sałatą.

Tydzień z grą MMORPG Runes of Magic

gram.pl
0

Runes of Magic, to darmowa gra z gatunku MMORPG, w której wcielamy się w jedną z ośmiu klas postaci, takich, jak Wojownik, Zwiadowca, Mag, czy Druid. Każdą z klas opiszemy zresztą szczegółowo w kolejnych dniach naszego tygodnia z grą, podobnie, jak najciekawsze elementy rozgrywki, wyróżniające Runes of Magic na tle innych produkcji. Takie, jak choćby system dwu i trzyklasowy, czy możliwość posiadania w grze własnego domu.

Najnowsze
Lubisz nas?