InformacjeFelieton

A komu Ty przekażesz Żelazny Tron? - najlepsze mody w tematyce Gry o Tron

... LM

Dzięki społeczności modderów zima zawita także na ekrany monitorów.

Nie da się ukryć, że dla wielu fanów twórczości George'a R.R. Martina i serialowej adaptacji jego Pieśni lodu i ognia jednym z najważniejszych wydarzeń tego lata jest nadejście zimy w fantastycznej krainie Westeros. W tym roku HBO kazało nam czekać na kolejną porcję zmagań pomiędzy rodami Lannisterów, Starków i Targaryenów znacznie dłużej niż zazwyczaj, ale lada dzień ponownie zanurzymy się w świat niekończącej się wojny i sieci intryg.

Jeśli zachęceni kolejnym sezonem serialu zechcecie pozostać w Westeros nieco dłużej, to specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najbardziej rozbudowanych modyfikacji tematycznie związanych z serialową i książkową Grą o Tron. Dajcie znać, jeśli przeoczyliśmy coś ciekawego, a jeśli mieliście okazję testować omówione mody, to podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

Crusader Kings 2: A Game of Thrones

Totalna konwersja gry, której pierwszą wersję grupa modderów CK2:AGOT Development Team opracowała jeszcze w 2012 roku. Na potrzeby modyfikacji średniowieczna Europa ustąpiła miejsca fantastycznej krainie Westeros, a my przejmujemy kontrolę nad jednym ze znanych z uniwersum rodów, by walczyć o Żelazny Tron.

Twórcy zmodyfikowali wiele mechanizmów gry i zachowanie sztucznej inteligencji, dzięki czemu każda rozgrywka jest unikalnym doświadczeniem, a my mamy nieograniczone pole do testowania najróżniejszych scenariuszy. Poszczególne rodziny zawiązują sojusze i walczą ze sobą nawet bez naszej ingerencji, zarówno w otwartych bitwach, jak i pojedynkach pomiędzy liderami frakcji. Dzięki nowym możliwościom interakcji pomiędzy postaciami możemy knuć własne intrygi i budować potęgę własnego rodu.

 • Gra - Crusader Kings II: Mroczne Wieki
 • Producent - Paradox Development Studio
 • Premiera - luty 2012

A Mod of Ice and Fire

Bez wątpienia jedna z najlepszych modyfikacji do Sid Meyer's Civilization V. Podobnie jak we wcześniej omawianej pozycji, twórcy postarali się o przygotowanie mapy wiernej książkowym i serialowym realiom. Tłem naszych zmagań o przejęcie kontroli nad Żelaznym Tronem będzie kraina Westeros, a także oddzielone Wąskim Morzem Essos.

Każdy z dwunastu rodów, wśród których nie zabrakło Wolnych Ludzi zza Muru Mance'a Raydera czy Dothraków pod wodzą Khala Drogo, ma unikalną pozycję startową, cechy oraz trzy unikalne budynki lub jednostki. Twórcy moda skorzystali też z podstawowej mechaniki gry związanej z religią, dzięki czemu możemy szerzyć w Westeros jedno z siedmiu wierzeń.

 • Gra - Sid Meyer's Civilization V z dodatkiem Bogowie i Królowie
 • Producent - Firaxis Games
 • Premiera - czerwiec 2012

Seven Kingdoms: Total War

Jeśli nie macie wystarczająco dużo czasu by rozegrać rozbudowaną kampanię, to z pewnością zainteresuje Was modyfikacja do gry Total War: Attila, której twórcy przygotowali zestaw scenariuszy, pozwalających rozegrać najważniejsze starcia znane fanom uniwersum Gry o Tron. Na potrzeby moda stworzono ponad 25 armii skoncentrowanych wokół głównych rodów Westeros, a w grze znajdziemy nie tylko 30 głównych bohaterów serii, ale też szereg jednostek, które wzorowano na serialowych odpowiednikach z unikalnymi uniformami, uzbrojeniem i wzorcami zachowań.

Warto zaznaczyć, że twórcy modyfikacji planowali zaimplementować do gry także rozbudowaną kampanię z udziałem wymienionych już elementów, ale z uwagi na ograniczenia narzędzi edytorskich musieli zarzucić projekt.

 • Gra - Total War: Attila
 • Producent - Creative Assembly
 • Premiera - luty 2015

War of The Five Kings

Rozbudowany scenariusz dla ośmiu graczy, którego akcja rozgrywa się po śmierci Roberta Baratheona – jego bracia wstępują na ścieżkę wojenną, północ sprzeciwia się władzy Lannisterów a Balon Greyjoy rusza na podbój Winterfell. Scenariusz rzuca nas w sam środek konfliktu, podczas którego staniemy w walce o kontrolę nad Żelaznym Tronem. W modyfikacji znalazły się znane z powieści i serialu postacie oraz ugrupowania.

 • Gra - Age of Empires II: HD Edition
 • Producent - Hidden Path Entertainment
 • Premiera - kwiecień 2013

The Seven Kingdoms: An Age of Petty Kings

Kolejna pozycja w naszym zestawieniu związana z grą Crusader Kings II, która w odróżnieniu od omawianego wcześniej projektu koncentruje się przede wszystkim na zabawie w trybie wieloosobowym. Na potrzeby modyfikacji powstała nowa mapa, postacie, technologie, jednostki i oczywiście znane fanom Pieśni lodu i ognia frakcje. Rozgrywka jest nieco bardziej dynamiczna i mniej rozbudowana niż w przypadku kampanii dla pojedynczego gracza w modzie, którym otwieraliśmy zestawienie. Zaprezentowana tu mapa świata może się nieco różnić od tego, do czego przyzwyczaiła nas serialowa adaptacja powieści George'a R.R. Martina, gdyż pierwowzorem dla niej był oryginalny szkic pisarza.

 • Gra - Crusader Kings II: Mroczne Wieki
 • Producent - Paradox Development Studio
 • Premiera - luty 2012

A Clash of Kings

Duża, udostępniona w 2012 roku modyfikacja, która potrafi zapewnić nam nawet kilkadziesiąt godzin zabawy. Podczas nich przemierzamy rozległy obszar krainy Westeros, którą na potrzeby moda zaimplementowano do gry. Twórcy rozbudowali podstawową mechanikę rozgrywki, dzięki czemu możemy podróżować statkami i prowadzić bitwy na otwartym morzu.

Clash of Kings oferuje 18 unikalnych frakcji z własnymi armiami i liderami. Co więcej, na potrzeby projektu w grze pojawiło się ponad 2000 nowych przedmiotów, stworzono nowe modele dla budynków i bohaterów, a także podmieniono część oryginalnych tekstur. Oczywiście inspiracją dla wszystkich nowinek były lokacje i bohaterowie, które z pewnością rozpoznają fani Gry o Tron. Twórcy cały czas wspierają modyfikację, która w maju tego roku doczekała się sporej aktualizacji.

 • Gra - Mount & Blade: Warband
 • Producent - TaleWorlds
 • Premiera - marzec 2010

The Game Of Thrones Adaptation Mod

Dzisiejsze zestawienie zamyka zapowiedź pełnej konwersji Skyrima, która całkowicie zmodyfikuje stworzony przez Bethesdę świat, bohaterów, linię fabularną i wyposażenie. Wystarczy rzucić okiem na załączony powyżej zwiastun, żeby zrozumieć skalę przedsięwzięcia. Twórca nie wskazał jeszcze konkretnej daty premiery, ale w najbliższym czasie planuje zaprezentować efekty swojej pracy podczas specjalnego streamu. Dla fanów gier RPG i uniwersum Gry o Tron jest to pozycja obowiązkowa.

 • Gra - The Elder Scrolls V: Skyrim / Special Edition
 • Producent - Bethesda Softworks
 • Premiera - listopad 2011

Premiera pierwszego epizodu siódmego sezon serialu Gra o Tron już jutro i sądząc po powyższym zwiastunie, z pewnością nie będziemy się przy nim nudzić.

Zapraszamy do śledzenia serii, w których przyglądamy się najnowszym modyfikacjom lub tytułom, które dorobiły się największej społeczności modderskiej.

Najnowsze
Lubisz nas?