InformacjeFelieton

Na pohybel maszynom - poradnik do The Surge

... LM

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz pracę w Creo.

Wczoraj na rynek trafiła kolejna gra studia Deck 13, która wpisuje się w gatunek symulatorów umierania. Zebrane poniżej porady pomogą Ci przetrwać pierwsze godziny w The Surge i rzucą światło na aspekty rozgrywki, które musisz opanować, żeby doprowadzić linię fabularną gry do końca.

O co tu chodzi?

W The Surge dominuje krajobraz industrialny i przez większość czasu tułamy się po opanowanych przez wrogie nam maszyny częściach kompleksu przemysłowego firmy Creo. O ile na swojej drodze spotkasz kilka postaci niezależnych, które nie będą chciały Cię zabić, to przez cały czas gry musisz mieć się na baczności. Wrogowie współpracują, zastawiają pułapki i zrobią wszystko, żeby pozbawić Cię życia.

Gdy uda Ci się ukończyć grę, to możesz podejść do niej po raz kolejny na tym samym zapisie stanu rozgrywki. Jest to jednoznaczne z rozpoczęciem tzw. NG+. Już na start gra postawi przed nami silniejszych przeciwników, ale pozwoli też ulepszać zdobyty ekwipunek do większych wartości poszczególnych współczynników.

Otoczenie

Jak przystało na miejsce pracy wielu osób, w rozmaitych punktach znajdziemy mapy i drogowskazy. Po pierwszej godzinie gry powinieneś już rozpoznawać poszczególne ikonki, ale najważniejsze jest, żebyś nauczył się je zauważać. Niejednokrotnie pomogą Ci odnaleźć skrót do Stacji Medycznej lub zwrócą uwagę na istnienie drzwi, windy czy laboratorium, które wcześniej przeoczyłeś. Co więcej, w lokacjach często natkniesz się na metalowe ściany, które możesz rozbić pojedynczym uderzeniem. Zazwyczaj umieszczone są w nieoczywistych i zaciemnionych miejscach, żeby utrudnić odnalezienie ich. Po dłuższej rozgrywki zostaniesz zmuszony do korzystania z tuneli, które znajdziesz za nimi, ale jeśli nauczysz się je rozpoznawać szybciej, to nie tylko zdobędziesz nieco przydatnego wyposażenia na początku gry, ale też łatwiej Ci będzie odnaleźć skróty pomiędzy pomieszczeniami.

W grze trafisz do kilku większych lokacji i w każdej z nich znajdziesz pomieszczenia lub całe strefy, do których nie będziesz mógł się dostać podczas pierwszej wizyty. Wraz z rozwojem bohatera i postępami wątku fabularnego pojawi się okazja, żeby zbadać je wszystkie. Pamiętaj jednak, żeby przed opuszczeniem lokacji porozmawiać ze wszystkimi napotkanymi postaciami niezależnymi. Postaraj się wypełnić związane z nimi zadania, a posuniesz naprzód ich wątek fabularny, co przełoży się na kolejne spotkania i interakcje w przyszłości. Dzięki temu uda Ci się też odblokować stosowne osiągnięcia i trofea w późniejszym czasie. Jeśli opuścisz etap pomijając niektórych NPC, to wykonanie związanych z nimi aktywności pobocznych po przejściu do kolejnych etapów okaże się niemożliwe.

Rozwój bohatera i wyposażenie

Głównym bohaterem gry jest Warren — nowy pracownik w Creo. Istnieje tylko jeden sposób na rozwijanie jego statystyk, a raczej nadrzędnej z nich — mocy rdzenia. To ten parametr zadecyduje o liczbie implantów, które będziesz mógł podłączyć jednocześnie i pozwoli Ci przeciążać poszczególne przewody energetyczne, żeby dostać się do zablokowanych lokacji. O ile moc rdzenia jest najważniejsza, to o pozostałych statystykach decyduje podłączone do egzoszkieletu wyposażenie w tym pancerz, implanty i broń. Co ważne, wykorzystanie części z różnych zestawów pozwoli Ci zrównoważyć statystyki bohatera, ale jeśli wyposażysz Warrena we wszystkie elementy tego samego zestawu, to zyskasz premię do statystyk, której wartość i znaczenie uzależniona jest od samego zestawu. Jej parametry możesz sprawdzić w statystykach bohatera, gdy już zbierzesz komplet.

Jednym z najskuteczniejszych implantów dedykowanych starciom z bossami jest dowolna wersja Amplifikatora agresji — dzięki niemu możesz nieustannie konsumować zebraną energię i tym samym przywracać protagoniście punkty zdrowia. Jest to o tyle istotne, że podczas walki z bossami akumulacja energii nie ma sensu, bo nie zyskasz w ten sposób szansy na specjalne ataki czy ciosy wykańczające. Korzystając z implantu, zapewnisz sobie źródło regeneracji punktów zdrowia, którego kapitał wypracujesz samodzielnie podczas walki z przeciwnikiem. Jeśli zakupiłeś grę przed premierą, to zapewne masz na wyposażeniu Czujnik zbliżeniowy. Sposób, w jaki działa jest dosyć irytujący, ale dzięki niemu uda Ci się odnaleźć masę ukrytych przedmiotów na każdym etapie gry. Pozostali użytkownicy muszą poradzić sobie bez niego, ale co najważniejsze, pamiętaj, żeby go zamienić na coś przydatnego przed walką z bossem.

Walutą i jednocześnie substytutem punktów doświadczenia w The Surge jest złom. Odpowiednie jego ilości zdobędziesz za pokonanie napotkanych przeciwników, ale nie zapominaj, że zdobyte przy truchłach przeciwników uszkodzone części możesz konsumować za pośrednictwem ekranu ekwipunku. W ten sposób zdobędziesz dodatkowy złom, który pozwoli na modernizację wyposażenia czy zwiększenie mocy rdzenia. Gra pozwala magazynować niewykorzystany złom w stcaji medycznej. Dzięki temu nie stracisz go nawet po śmierci.

Do ulepszania części kombinezonu niezbędne są odpowiednie komponenty. Te zdobędziesz w walce z przeciwnikami, uszkadzając pożądane elementy ich wyposażenia. Pamiętaj, że masz większe szanse na zdobycie komponentów, gdy będziesz celował w opancerzone części ciała. Jeśli zdobędziesz uszkodzone ramię czy fragment korpusu, którego wcześniej nie znałeś, to zyskasz też jego schemat. Od tej pory będziesz mógł stworzyć go w Stacji Medycznej.

Walka, przeciwnicy i umieranie

Gra pozwala na zadawanie ciosów pionowych i poziomych. W zależności od tego, jak długo przymierzasz się do ciosu, to będzie on mieć większą siłę. Ciosy możesz łączyć w kombinacje z unikami, rozbiegiem i podskokami. Z kolei podczas bloku poza standardowymi uskokami możesz schylać się i podskakiwać, żeby unikać poziomych ataków, które stosują potężniejsze maszyny. Jeśli uda Ci się zajść przeciwnika od tyłu lub przeskoczysz za niego, to możesz zadać mu cios krytyczny. W zależności od współczynnika zadawanych obrażeń możesz niektórych przeciwników wyeliminować pojedynczym ciosem.

Pamiętaj, że z każdą wizytą w Stacji Medycznej punkty wrażliwe u przeciwników ulegają zmianom. Nie możesz grać na pamięć, cały czas uderzając w tę samą kończynę. Zwróć uwagę na możliwości, jakie otwierają się przed tobą w kontekście zdobywania poszczególnych części pancerza. Co ważne, odcięcie ręki, w której przeciwnik ma broń daje największe szanse na zdobycie danego typu uzbrojenia, a w najgorszym wypadku pozwala zdobyć surowiec, który jest niezbędny do ulepszania oręża.

O ile przygoda dla ludzkich przeciwników kończy się z chwilą odcięcia kończyny, to z mechanicznymi przeciwnikami jest znacznie gorzej. Bardzo rzadko posiadają słaby punkt, ale musisz wiedzieć, że poprzez atakowanie dodatkowych ramion, ogonów czy innych nieintegralnych części korpusu możesz pozbawić ich maszynę. Nadal będzie groźna, ale nie będzie mogła wykonać niektórych, zazwyczaj groźnych, ataków.

Pracownicy ochrony Creo bardzo łatwo się grupują, jeśli tylko walczysz z którymś z nich. W niektórych lokacjach się nie nie odradzają, więc jeśli stawisz im czoła, to postaraj się zdobyć jakąś część ich pancerza, bo taka okazja może się szybko nie powtórzyć.

Im dłużej nie korzystasz ze Stacji Medycznej i nie giniesz, tym więcej złomu otrzymujesz za pokonanie napotkanych przeciwników. Zwiększa się mnożnik, który resetuje się zaraz po odwiedzeniu Stacji. Jednak jeśli zdarzy ci się zginąć, to masz tylko 2,5 minuty na zebranie zebranego przez ciebie złomu. Po upływie tego czasu cały pozostawiony na ziemi dobytek przepada. Pamiętaj, że licznik zatrzymuje się za każdym razem, gdy korzystasz z windy, a możesz zyskać więcej czasu poprzez zabijanie kolejnych przeciwników.

Kilka udanych ciosów ładuje pasek energii do mocy wystarczającej dla zadania ostatecznego ciosu. Jeśli nie skorzystasz z tej możliwości, to możesz naładować drona pomocniczego nieskonsumowaną energią. Dzięki temu kolejny wyprowadzony przez niego atak zada większe niż symboliczne obrażenia. Dron jest idealny do wywabiania przeciwników z większych grup za pomocą ataków dystansowych, ale pamiętaj, że zdobywając odpowiednie moduły, możesz zwiększyć jego przydatność w grze.

Stań się lepszy

Zebrane powyżej porady na pewno ułatwią pierwsze godziny rozgrywki i zwrócą Twoją uwagę na ważne mechaniki, ale ostateczny rezultat każdego starcia zawsze pozostaje w Twoich rękach. Uważnie obserwuj zachowanie przeciwników i ucz się schematów, dźwięków i animacji, które towarzyszą określonym atakom. W ten sposób staniesz się lepszy i wypracujesz własny styl gry, w którym nie przeszkodzi ci charakterystyka przeciwników czy dostępne wyposażenie.

Najnowsze
Lubisz nas?