InformacjeFelieton

Warcraft to nie tylko gry - Azeroth także bez prądu i na dużym ekranie

... Adam Berlik

Oto najciekawsze propozycje na spędzenie wolnego czasu w Azeroth bez konieczności uruchamiania kultowych gier komputerowych z serii Warcraft.

Świat wykreowany na potrzeby serii gier komputerowych Warcraft możemy odwiedzić nie tylko w kultowej strategii czasu rzeczywistego Warcraft III: Reign of Chaos czy też niesamowicie popularnym MMO World of Warcraft oraz innych produkcjach studia Blizzard. Kraina Azeroth stoi przed nami otworem na kartach komiksów, w licznych powieściach, grze karcianej, a także filmie pełnometrażowym. Dodatkową gratką dla fanów są z pewnością figurki kolekcjonerskie z kluczowymi postaciami z uniwersum Warcrafta.

Powieści

Warcraft: Durotan to książkowy prequel filmu Warcraft: Początek, w którym poznajemy losy Durotana i członków jego Klanu Mroźnego Wilka, którym powoli zaczyna brakować środków do życia. Pewnego dnia odwiedza ich tajemniczy Gul'dan, który opowiada im o miejscu, gdzie Mroźnym Wilkom niczego nie zabraknie. Durotan musi podjąć ważną decyzję. Może przyjąć propozycję Gul'dana i wyruszyć w daleką podróż lub też znaleźć inne rozwiązanie.

Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, Warcraft. Oficjalna powieść filmu przedstawia dokładnie te same wydarzenia, które możemy poznać w obrazie kinowym wyreżyserowanym przez Duncana Jonesa. W krainie Azeroth pojawiają się Orkowie, którzy uciekli ze swojego konającego świata, by znaleźć nowy dom. Drugą stroną konfliktu są ludzie walczący z najeźdźcami o przetrwanie swoich rodzin i ojczyzny. Warto dodać, że znajomość Warcraft: Durotan nie jest wymagana do zrozumienia fabuły, a historię opowiedzianą w prequelu streszczono na pierwszych stronach opisywanej książki.

Jedną z nowszych książek osadzonych w świecie Azeroth jest także World of Warcraft: Illidan, skupiająca się na losach najpotężniejszej z istot zamieszkujących świat wykreowany przez firmę Blizzard. Illidan Stormrage niegdyś jako członek Płonącego Legionu rozprawił się z hordami demonów, którzy zaatakowali Azeroth, a teraz - dziesięć tysięcy lat później - opuścił więzienie, by zrekrutować nową armię, by rozprawić się z zupełnie nowym zagrożeniem.

O książkach z akcją osadzoną w świecie Warcrafta można by rozpisywać się jeszcze godzinami. Dlatego też zbiorczo dodajmy, że oprócz najnowszych, w/w powieści, fani mogą zagłębić się w lekturę innych powieści czy też nawet opowiadań. Szczególną uwagę warto zwrócić na dzieła autorstwa Christie Golden, która współpracuje z Blizzardem od bardzo długiego czasu, a także Chris Metzena, wieloletniego pracownika "Zamieci", odpowiedzialnego za największe hity studia. Polecamy także serie popełnione przez Richarda A. Knaaka, mającego w dorobku m.in. trylogię Warcraft: Wojna Starożytnych.

Komiksy

Polscy czytelnicy mogą zapoznać się między innymi z komiksem World of Warcraft, który bazuje na grze komputerowej pod tym samym tytułem i stara się wiernie odwzorować opowieść przedstawioną na ekranach monitorów. Jednocześnie stanowi jej uzupełnienie, dzięki czemu możemy dowiedzieć się więcej na temat wybranych bohaterów.

Skoro jesteśmy przy WoW-ie, to należy zaznaczyć, że dla fanów przygotowano również komiks World of Warcraft: Legion (skojarzenia z dodatkiem do produkcji Blizzarda są jak najbardziej na miejscu) opisujący wydarzenia, jakie doprowadziły do inwazji Płonącego Legionu na Azeroth.

Chcąc poznać kolejne losy Blackhanda, czyli jednego z legendarnych Władców Wojny z Draenoru, należy zaopatrzyć się w zeszyt pod tytułem Warcraft: Blackhand, gdzie na kolejnych stronach przedstawiono najazd ogrów na tereny należące do członków klanu Blackrock. Blackhand, który od zawsze był mistrzem strategii, tym razem musi poradzić sobie z przeważającymi siłami wroga.

Film pełnometrażowy

Co do tego, że Warcraft: Początek odniósł sukces, nie ma wątpliwości - na początku stycznia informowaliśmy, że film zarobił ponad 400 milionów dolarów. Nie powinno to być zaskoczeniem, gdyż w naszej recenzji Kamil Ostrowski zachęcał do wizyty w kinie, pisząc, że film "spodoba się fanom i nie pozostawi widza z poczuciem niesmaku, ani z wrażeniem, że twórcy ordynarnie polecieli na kasę". O fabule długo oczekiwanego filmu możecie przeczytać w dziale powieści, gdzie wspominamy książkę bazującą na tym obrazie kinowym.

Kolekcjonerska gra karciana World of Warcraft

Horda i Sojusz to dwie strony konfliktu toczące boje w krainie Azeroth za pomocą najpotężniejszych kart, jakie gracze umieszczą w swojej talii. Podczas rozgrywki musimy nie tylko odpowiednio dobierać karty, ale także rekrutować sojuszników, by wspólnie z nimi wypełniać kolejne misje i odblokowywać nowe rodzaje broni, zaklęcia czy też inne elementy wyposażenia. Poza wspomnianymi frakcjami w karciance World of Warcraft możemy wybrać jedną z dziewięciu klas (Druid, Łowca, Mag, Paladyn, Kapłan, Zabójca, Szaman, Czarnoksiężnik i Wojownik), dostosowując tym samym styl rozgrywki do własnych preferencji. Tylko od nas zależy, z jakich atutów danego bohatera skorzystamy, chcąc osiągnąć upragnione zwycięstwo.

Gra planszowa World of Warcraft

World of Warcraft - Gra Przygodowa to planszówka, która przenosi graczy oczywiście do krainy Azeroth, ale konkretnym teatrem działa uczestników zabawy są Wschodnie Królestwa. To właśnie tam bierzemy udział w konflikcie między Hordą a Sojuszem, opowiadając się po jednej ze stron tego sporu. Niczym w grach komputerowych, także na planszy zajmujemy się przede wszystkim wykonywaniem kolejnych, coraz bardziej skomplikowanych misji (walczymy nie tylko z innymi uczestnikami rozgrywki, ale także z napotkanymi przeciwnikami).

Figurki z bohaterami krainy Azeroth

Bohaterów świata Warcrafta możemy nie tylko poznawać, ale i podziwiać, kupując figurki przedstawiające kluczowe postacie ze świata Azeroth. Figurki dostępne są w rozmaitych wariantach (zarówno duże, czasem nawet olbrzymie, jak i zupełnie małe). Arthas, Illidan, Gul'dan, Medivh, Lothar, Thrall, Durotan, bezimienni wojownicy Hordy i Przymierza z najróżniejszych klas postaci to tylko przykłady niektórych bohaterów, jakich możemy postawić sobie na półce. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ceny figurek są bardzo wysokie, ale kolekcjonerzy powinni być do tego przyzwyczajeni.

Pisząc o atrakcjach, jakie czekają na fanów Warcrafta, nie można zapomnieć także o trudno dostępnej, papierowej grze RPG, drugiej planszówce, a także pozostałych książkach czy komiksach, których nie wymieniliśmy w naszym zestawieniu. To, o czym mogliście jednak przeczytać powyżej, wystarczy w sam raz na początek, by odejść od komputera i zobaczyć, co słychać w Azeroth bez prądu. Jeśli jednak nie chcecie wyciągnąć wtyczki z kontaktu, zachęcamy do zapoznania się z całkiem udaną ekranizacją Warcrafta.

Najnowsze
Lubisz nas?