InformacjeRecenzja - konsole

Sprawdź, czy wezmą cię do Opola - recenzja Now Sing

... Adam Berlik

Now Sing to nowe karaoke, które niewątpliwie rozkręci każdą imprezę, ale niestety brakuje mu wielu przydatnych funkcji.

Wydaje się, że przepis na stworzenie udanej gry karaoke jest bardzo prosty. I sporo w tym prawdy, bo przy Now Sing, które nie wymyśla koła od nowa, bawiłem się naprawdę dobrze, ale wielokrotnie odnosiłem wrażenie, że mogła to być znacznie lepsza produkcja, gdyby autorzy zdecydowali się ją bardziej rozbudować. Zacznijmy jednak od tego, czego możemy spodziewać się po uruchomieniu tytułu.

Kluczowe znacznie ma oczywiście dobór utworów. Now Sing oferuje playlistę składająca się z 30 piosenek, wśród których prym wiodą hity z ostatnich lat. Próżno tu szukać klasyków (choć możemy zdobyć osiągnięcie za wykonanie piosenek sprzed 2008 roku) chyba, że za takowy uznamy wzruszający kawałek You're Beautiful Jamesa Blunta. Zadowoleni powinni być głównie fani muzyki współczesnej, bo w Now Sing zaśpiewamy między innymi niezwykle klimatyczne A Sky Full Of Stars od Coldplay, skoczne Moves Like Jagger od Maroon 5, anemiczne Stay With Me Sama Smitha, pobudzające Wake Me Up Aviciiego, wymagające nielichego głosu Chandelier (Sia) czy też wreszcie bardzo zróżnicowane, zmuszające do wykazania się różnymi barwami głosu i jego wysokościami Party Rock Anthem duetu LMFAO.

W trakcie wykonywania danej piosenki system na bieżąco informuje nas o wynikach - u dołu ekranu widzimy zdobytą liczbę punktów, a końcowy rezultat zostaje przedstawiony już po zakończeniu występu. Oczywiście wszystko w myśl zasady "im więcej, tym lepiej". Now Sing pozwala na sukcesywne odblokowywanie nowych trybów zabawy na dwa sposoby, ale w przypadku każdego z nich musimy wykazać się umiejętnościami wokalnymi. Kolejne opcje rozgrywki zostają oddane do naszej dyspozycji, gdy zdobędziemy odpowiednią liczbę punktów śpiewając dany utwór lub wydają punkty VIP, które również pozyskujemy osiągając coraz lepsze wyniki.

Jeśli chodzi o warianty rozgrywki, to Now Sing oferuje raczej standardowe podejście do tematu. W trybie klasycznym zaśpiewamy solo lub będziemy rywalizować ze znajomymi o jak najlepszy wynik (konkurencja z innymi graczami jest możliwa także w opcji Elimination, gdzie wygrywa ten, kto jako pierwszy zdobędzie 20 tysięcy punktów). By Heart to z kolei nieco wyższa szkoła jazdy, bo tu napisy znikają podczas występu, a my musimy udowodnić, że zapamiętaliśmy choć część utworu i jesteśmy w stanie zaśpiewać go z pamięci. Istnieje również możliwość popisywania się swoimi zdolnościami wokalnymi w duecie lub poprzez dzielenie się mikrofonem z przyjacielem we wskazanych momentach. To jednak nic w porównaniu do poziomu trudności Expert, gdzie możemy poczuć się, jak prawdziwy wokalista - napisy są tu niedostępne, nie ma też graficznych wskazówek, co oznacza, że musimy polegać na własnej pamięci i słuchu.

Interfejs użytkownika w Now Sing określiłbym jako minimalistyczny, ale w tym przypadku to ogromna zaleta. Zwłaszcza mam tu na myśli właściwą rozgrywkę, gdzie możemy całkowicie skupić się na śpiewaniu danego utworu. Ekran nie jest zawalony niepotrzebnymi efektami graficznymi, więc znajdziemy na nim jedynie okno teledysku, ramkę ze słowami obok której pojawia się liczba punktów, jaką zdobyliśmy. Zanim jednak rozpoczniemy zabawę, będziemy musieli wybrać utwór oraz tryb rozgrywki - w tym przypadku także mamy do czynienia z niezwykle przejrzystym układem, dzięki czemu do zabawy można przystąpić w mgnieniu oka. Cieszy również obecność szafy grającej, która pozwala na uruchomienie Now Sing nie tylko po to, by samemu zaśpiewać ulubione kawałki, ale także posłuchać ich w oryginalnych wykonaniach.

Do tego momentu Now Sing wypada naprawdę przyzwoicie, ale po kilku godzinach rozgrywki odczuwamy dwa istotne braki. Po pierwsze - nie wierzę, że to piszę - grze brakuje mikrotransakcji. W jakiejkolwiek innej produkcji jestem przeciwny zakupom w aplikacji, ale tutaj ewidentnie przydałaby się możliwość zakupu dodatkowych piosenek, co nie tylko wydłużyłoby żywotność tytułu, ale także po prostu pozwoliło na rozbudowanie skromnej playlisty, bo 30 utworów może znudzić się dość szybko, zwłaszcza jeśli niektórych z nich nie będziemy chcieli (lub umieli) zaśpiewać na zadowalającym poziomie. Po drugie Now Sing nie zawiera jakichkolwiek funkcji społecznościowych, a szkoda, bo miło byłoby móc podzielić się swoimi wynikami w sieci np. za pośrednictwem tabeli rankingowej lub zobaczyć, jakie rezultaty osiągają gracze z drugiego końca świata.

Now Sing nie idzie śladem chociażby nowego Singstara czy innych mniejszych gier karaoke, które oferują możliwość zainstalowania bezpłatnej aplikacji na smartfonie pełniącego wówczas funkcję mikrofonu. Gra reprezentuje starą szkołę, a zatem do zabawy konieczne jest posiadanie mikrofonu (w sklepach można nabyć wersje z jednym lub dwoma takimi urządzeniami), którego jakość wykonania stoi na przyzwoitym poziomie. Nie jest to oczywiście sprzęt z najwyższej półki, bo gdyby dołączono naprawdę profesjonalny mikrofon, cena produkcji podskoczyłaby o kilkaset procent. Mimo to odnoszę wrażenie, że będę mógł się nim cieszyć przez długi czas.

Podsumowując, Now Sing to raczej stara szkoła, jeśli chodzi o gry karaoke, ze wszystkimi tego wadami i zaletami. To, co najważniejsze, czyli dobór piosenek oraz system oceniający nasze występy, stoją tu na bardzo wysokim poziomie. Jeśli jednak szukacie gry kładącej nacisk na funkcje społecznościowe i pozwalającej kupować nowe utwory za pomocą wbudowanego sklepiku, poczujecie ogromne rozczarowanie.

PlayStation 4Now Sing 2017

  • dobór piosenek
  • system oceniający występy graczy
  • mnogość trybów zabawy
  • dołączony mikrofon przyzwoitej jakości
  • minimalistyczny interfejs
  • tylko 30 utworów bez możliwości zakupienia kolejnych piosenek
  • konieczność używania mikrofonu (nie można zainstalować dedykowanej aplikacji na smartfonie)
  • brak sieciowych rankingów

Mimo wad, o których mowa w recenzji, Now Sing z pewnością rozkręci drętwą imprezę

Najnowsze
Lubisz nas?