Symulator Farmy 2015: Poradnik Farmera cz. 1

Michał Wierzbicki
2014/12/12 20:35
3
0

Od samego początku gry w Symulator Farmy 2015 będziemy musieli korzystać z pomocy pracowników i zajmować się zarządzeniem całym gospodarstwem. W poniższym poradniku dowiecie się jak zostać prawdziwym rolniczym biznesmenem.

Symulator Farmy 2015: Poradnik Farmera cz. 1

Symulator Farmy 2015 to w dużej mierze gra strategiczna. Rolnik nie musi całymi dniami siedzieć na ciągniku i zajmować się obróbką pola. Zamiast tego musi zarządzać farmą, planować wydatki i dbać o finanse. Wielu rzeczy nie da się zrobić samemu, a to ze względu na ograniczone środki i maszyny, które dostajemy na początku. Można bowiem zaorać pole, spulchnić je i zasiać zboże lub inny rodzaj uprawy. Trzeba nawieźć je, aby wydało lepsze plony. Kombajnu jednak nie posiadamy. Dlatego też musimy polecić zebranie owoców naszej pracy komu innemu.

Levelujmy!

Pod literą "m" kryje się nasze centrum dowodzenia, z którego możemy skorzystać tylko kiedy znajdujemy się na naszej farmie. W pierwszej zakładce, a więc "Informacje" znajdują się poziomy naszych umiejętności. Rosną wtedy, gdy często ich używamy. O ile umiejętność zarządzania pracownikami rośnie w dość szybkim tempie (pierwszy poziom zdobywamy przy wydaniu pierwszego polecenia pracownikowi), o tyle umiejętności np. prowadzenia pojazdów wymagają dość długiej jazdy. A to ona wpływa w dużej mierze na nasze wydatki. Paliwo trzeba uzupełniać czy to w przydomowej stacji paliw, którą możemy sobie wybudować, by nie gnać na drugi koniec mapy, czy to w jednej z lokalnych stacji paliw. Inna umiejętność, która wpływa w sposób bezpośredni na nasze wydatki na początku to handlowiec. Im więcej kupujemy - czy to maszyn czy nasion - tym szybciej przyrasta. Tym jednak nie trzeba zbytnio się martwić. Umiejętności handlowca rozwijamy dość szybko kupując np. karmę dla zwierząt.

Inne umiejętności zdobywamy podczas upraw. Dzięki umiejętnościom żniwiarz, plantator, kopacz czy sadownik zwiększamy nasze uprawy. Dlatego też na samym początku gry powinniśmy sami uprawiać rolę i sady przynajmniej na tyle, na ile pozwalają nam maszyny. Te jednak są przystosowane głównie do uprawy roli, więc dopóki się nie dorobimy nici z samodzielnego uprawiania sadu.

Pokaż mi swoje pole, a powiem ci co na nim rośnie

Zakładki pola, pojazdy i pracownicy to tak naprawdę nasze centrum zarządzania pracą na farmie. Możemy tu obejrzeć szczegółowo każde nasze pole, a także stan pracy na nim. Możemy zobaczyć czy zostało zaorane, spulchnione, czy i co zostało tam posiane, jaki jest stan nawożenia itd. Ta reguła odnosi się jednak tylko to naszych ziem. Jeżeli chcemy podejrzeć pola w okolicy, dowiemy się jaki jest tam areał i jaki typ gleby. Oczywiście najlepszy jest typ "A", jednak takich pól jest niezwykle mało, a ich cena dość wysoka.

W zakładce pojazdy możemy dowiedzieć się, gdzie znajdują się nasze maszyny, a także wsiąść do dowolnej z nich. Jest to o tyle ważne, że jeżeli wybierzemy się na zakupy - powiedzmy w sklepie ze sprzętem rolniczym - możemy błyskawicznie wsiąść do traktora, który znajduje się na jednym z naszych pól. Pozwala to więc na szybkie podróżowanie po mapie. Innym rozwiązaniem jest samochód, ale jest niestety horrendalnie drogi. I nie myślcie o podróży ciągnikiem. Poza tym, że ciężko się go prowadzi i jest mało zwrotny, paliwo do niego kosztuje, a jeżeli go uszkodzimy, to słono zapłacimy za naprawę.

Zakładka pracownicy jest najważniejszą rzeczą, bez której nie obeszłoby się zarówno w początkowym etapie gry, jak i na końcu. Osobom, które wolą skupiać się na samej strategii wydawać się może wybawieniem, bowiem zrobienie orki czy spulchniania ziemi kosztuje ok. 200 EUR. Porównując to z dochodami chociażby z hodowli zwierząt nie jest to duży wydatek. Poza tym części rzeczy samemu nie zrobimy, ponieważ zwyczajnie nie mamy pieniędzy na niektóre sprzęty, jak np. kombajn. Oczywiście możemy wziąć kredyt w banku, ale trzeba go spłacać, a tak naprawdę dochody z roli są największe. Najlepiej więc po orce, spulchnianiu i nawożeniu polecić samemu pracownikowi zebranie plonów.

Pamiętajcie jednak o jednej ważnej rzeczy! Przy polu musi być postawiony ciągnik z przyczepą. Inaczej pracownik nie będzie miał do czego zrzucić plonów i zostawi je w kombajnie. Ta sama zasada tyczy się sadu czy uprawy ziemniaków i buraków. Jeżeli przeoczyliśmy ten istotny szczegół będziemy musieli zatrudnić pracownika jeszcze raz - plonów nie zbierze, ale wrzuci zbiór tam, gdzie jego miejsce.

GramTV przedstawia:

Pamiętajmy również o tym, że pracownik może obrobić maksymalnie jedno pole. Drugą pracę możemy mu zlecić dopiero po zakończeniu pierwszej.

Czas to pieniądz więc

Więc dostaliśmy do dyspozycji zakładkę mechanika. To tutaj zarządzamy czasem. Jeżeli mamy tylko małe poletko, które kazaliśmy obrobić pracownikowi, najlepiej po prostu przyspieszyć nieco zegar, by zrobił co trzeba. Niecierpliwi mogą skorzystać z kalendarza, by od razu przejść do następnego dnia. Uważajmy na zbyt długie ustawianie dat. Jeżeli przeskoczymy o np. tydzień, może się okazać, że nasze zwierzęta umierają z głodu. Zakładka służy też, jako pomoc drogowa w przypadku, gdy zablokujemy pojazd, zapomnimy go zatankować czy po prostu się zepsuł.

Wesoły zwierzyniec

W zakładce zwierzęta możemy sprzedać stare sztuki bydła lub drobiu oraz przejrzeć stan naszego małego ZOO. Trzeba uważać głownie na siano, gdyż duża hodowla krów pochłania bardzo duże ilości tego surowca. W następnej zakładce, czyli budynki możemy rozbudować te, które już posiadamy oraz wznieść nowe. W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o zagrodach dla nowych zwierząt, gdyż to one przynoszą nam codzienne dochody.

Lepszy byle jaki handelek niż dobry szpadelek

To żydowskie powiedzonko dobrze pasuje do sytuacji z rolniczym sklepem. Jeżeli nie zainwestujemy w nawóz, który tam możemy kupić oraz w karmę dla zwierząt, sporo się natrudzimy zanim doprowadzimy farmę do pierwotnego stanu. W sklepie kupujemy też kaczki, kury i krowy. Te ostatnie są strasznie drogie, a zysk z nich tak naprawdę niewielki. Dobrze się więc zastanówmy zanim kupimy sobie całe stadko, gdyż siano znika w astronomicznym tempie. Można też tu dostać materiał siewny i sadzonki. Pamiętajmy jednak, że jeżeli zlecamy pracownikowi obsianie pola, kupujemy już w zestawie zarówno robociznę, jak i pojazd, paliwo oraz materiał siewny.

Maszyny to podstawa

Maszyny rolnicze, jak i cały sprzęt, w tym samochody kupujemy w specjalnym salonie. Ceny oczywiście są dużo niższe niż w realnym sklepie, ale i tak wysokie biorąc pod uwagę nasze fundusze. Kiedy już uzbieramy na naszą wymarzoną furę, trzeba się dobrze zastanowić. Na początku zaopatrzmy się w kombajn. W przypadku, gdy chcemy zająć się np. uprawą ziemniaków wtedy należy zakupić nasadzarkę, która pozwoli nam na ich sadzenie, a dopiero później maszynę pozwalającą na ich zbieranie. Niestety ręczne wykopki nie wchodzą w grę.

Zabawa w rolnika wcale prosta nie jest. W drugiej części poradnika, która ukaże się jutro, pojawią się kulisy rolnictwa, czyli jak zbierać, sadzić, siać i hodować, aby przynosiło nam to zyski. A w poniedziałek... to będzie dopiero niespodzianka!

Komentarze
3
Usunięty
Usunięty
13/12/2014 12:11

[m]

Usunięty
Usunięty
13/12/2014 09:51

> Na głównej tytuł "Symulator Farmy 2015...", a miniaturka z Farming Simulator 15, gratulacje.Może myślą że to jedna i ta sama gra... lol

Usunięty
Usunięty
12/12/2014 23:13

Na głównej tytuł "Symulator Farmy 2015...", a miniaturka z Farming Simulator 15, gratulacje.




Trwa Wczytywanie