Najlepsze darmowe gry na Androida - subiektywny przegląd

Piotr
2011/04/15 13:58

Znaleźć fajną darmową grę na smartfona z systemem Android nie jest łatwo. Android Market pełen jest bezpłatnego oprogramowania, niestety duża część tych aplikacji to nieprzydatne śmieci. Dlatego postanowiliśmy pokazać wam kilka ciekawych tytułów.

Znaleźć fajną darmową grę na smartfona z systemem Android nie jest łatwo. Android Market pełen jest bezpłatnego oprogramowania, niestety duża część tych aplikacji to nieprzydatne śmieci. Dlatego postanowiliśmy pokazać wam kilka ciekawych tytułów.

Poniżej znajdziecie opis darmowych gier, które według mnie warte są zainteresowania i ściągnięcia. Nie jest to w żadnych razie lista typu Top10, nie jest to też kompletny spis - ciekawych aplikacji jest z pewnością więcej. Jest to po prostu lista gier, które ściągnąłem, uznałem za fajne i którymi lubię się bawić. Przy opisie każdej z nich znajduje się obrazek z kodem, który po zeskanowaniu zainstalowanym w telefonie skanerem kodów kreskowych (polecam aplikację Barcode Scanner) pozwala na automatyczną instalację aplikacji.

Najlepsze darmowe gry na Androida - subiektywny przegląd

Angry Birds - chyba najbardziej znana gra na smartfony. Wojna wściekłych ptaszorów ze złymi prosiakami zawitała już na iPhone’a, Androida, oraz na konsole PSP i PS3 (minis). W planach jest także wersja na 3DS-a i Wii. Olbrzymią popularność gra zawdzięcza niesamowitej grywalności, która z kolei wynika z prostoty pomysłu. Tak naprawdę to nie do końca coś nowego, podobny koncept prezentowały m.in. klasyk Scorched Earth i znane wszystkim Wormsy. W skrócie można by okreslić Angry Birds jako grę balistyczną - wybieramy siłę i kierunek strzału i staramy się trafić w wyznaczony cel (w tym przypadku zielone świnie). Amunicją są tytułowe ptaszki wystrzeliwane przez gracza za pomocą procy. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że prosiaki są schowane za konstrukcjami z drewna, szkła i betonu. Ta gra to “musiszmieć” dla właścicieli smartfonów z Androidem. Dostępne są również dwie edycje specjalne: Angry Birds Seasons i Angry Birds RIO.

Slice-It - świetna gra logiczna. Polega na dzieleniu figur geometrycznych na kawałki o możliwie jednakowej wielkości za pomocą określonej liczby cięć. Dużym plusem tej gry jest jej oprawa graficzna. Tłem gry jest kartka papieru, a figury są narysowane kolorowymi kredkami. Na początku jest łatwo, ale późniejsze poziomy to prawdziwa wyżymaczka dla mózgu - całe szczęście, że Slice-It oferuje dobry system podpowiedzi.

Jewels - to klon najpopularniejszej gry świata, czyli Bejeweled 2. Oferuje praktycznie to samo i wygląda bardzo podobnie. Gra polega na dopasowywaniu do siebie kolorowych klejnotów - po ustawieniu co najmniej trzech w jednej linii znikają (a gracz dostaje punkty). W odróżnieniu od innych klonów Bejeweled w tym dostępne są specjalne gemy, które pojawiają się na planszy po skasowaniu większej ilości klejnotów. Po usunięciu czterech gracz dostaje wybuchowy gem, który może zniszczyć wszystkie sąsiadujące z nim kamyki, a po ustawieniu w linii pięciu tworzy się hiperklejnot, niszczący wszystkie kryształy wybranego koloru. Jewels oferuje dwa tryby: Arcade i Classic. Wciągająca gra, świetnie nadaje się do zabicia czasu np. w podróży.


Gurk, the 8-bit RPG - totalna niespodzianka. Trafiłem na te grę przypadkiem i z miejsca zdobyła moją sympatię. To gra RPG ważąca nieco poniżej 100 Kb. Mimo niewielkiego rozmiaru ma wszystkie cechy prawdziwej gry fabularnej. Grupka śmiałków przemierza świat walcząc z potworami. Fabuła nie jest rozbudowana, ale to zupełnie nie przeszkadza. Ekipa jest klasyczna: wojownik, łucznik i mag. Jest turowa walka, zdobywanie expa, przedmioty, czary, przemierzanie lochów. Są szkielety, trolle, gobliny i inne paskudztwa oczekujące na pranie tyłków. Grafika jest minimalistyczna, ale w tym tkwi urok tej malutkiej aplikacji. Problemem jest tylko interfejs - niektóre przyciski pojawiają się nie w tym miescu, w którym gracz ich się spodziewa, co bywa mylące. Ale mimo tego gorąco polecam.


Andor’s Trail - rozbudowana gra RPG z ciekawą historią i obszernym światem. Na gracza czeka dużo zadań, niebezpiecznych lochów, walk z potworami, rozmów z eNPeCami itd. Grafika wygląda ładnie, ale nie uświadczymy tu żadnej animacji postaci, ani dźwięków. Na szczęście ani trochę nie przeszkadza to w rozgrywce. Interfejs, choć nie pasuje za bardzo do klimatu gry, jest czytelny i przejrzysty. Andor’s Trail jest wciąż w trakcie tworzenia, więc nie wszystkie zadania i lochy są ukończone, ale nawet na tym etapie daje masę zabawy.


Pocket Legends (3D MMO) - najkrócej rzecz ujmując, jest to po prostu World of Warcraft na komórki. Gra bazuje na typowym dla tego typu gier mikropłatnościach, co oznacza, że fajniejsze przedmioty, czy dostęp do niektórych obszarów trzeba kupić za prawdziwe pieniądze. Ale bezpłatnej zawartości jest tu wystarczająco dużo, żeby się dobrze bawić. Na graczy czeka masa zadań do wykonania, przedmiotów do zdobycia i potworów do pokonania. Jest też czat do rozmów z innymi graczami (których można dodawać do listy znajomych) i tryby zabawy w kilka osób (np. capure the flag). Pocket Legends wymaga stałego połączenia z internetem, więc lepiej grać w zasięgu sieci WiFi.

GramTV przedstawia:

GUN BROS - typowa smartfonowa strzelanka, w której jedną wirtualną gałką steruje się postacią, a drugą wybiera kierunek strzelania. Od przeciętnej gry tego typu różni się tym, że za pokonanych przeciwników otrzymujemy punkty doświadczenia i kasę. Świetna oprawa graficzna i ogólnie wysoka jakość ma swoją cenę - mikropłatności. Na najlepsze rodzaje uzbrojenia trzeba wydać prawdziwą gotówkę. Po instalacji gra ściąga dodatkowe 100 MB danych, więc przyda się WiFi (albo dobry plan taryfowy).

Phit Droid - prosta, przynajmniej jeśli chodzi o zasady, gra logiczna. Każda plansz to kilka “tetrisowych” figur, które trzeba wpasować w prostokąt. Figury można tylko przesuwać, przy czym nie potrafią się one przenikać i nie da się przenieść jednej nad drugą, dlatego czasem trzeba się solidnie nakombinować, żeby znaleźć prawidłowe ustawienie. Warto przy tym pamiętać, że każda plansza ma tylko jedno prawidłowe ustawienie klocków. Wciągająca gra, a do tego po polsku (co się nieczęsto zdarza).


Abduction! - przypomina kultowe Icy Tower znane z pecetów. Gracz steruje krową, która skacząc po platformach musi dostać się jak najwyżej, aby dotrzeć do latającego talerza. Łaciata skacze samoczynnie, gracz musi tylko kierować nią na prawo i lewo poprzez wychylanie telefonu. Im wyżej krówka dotrze tym więcej punktów dostaje gracz. Wynik można jeszcze poprawić zbierając różnego rodzaju bonusy pojawiające się podczas wspinaczki. Darmowa wersja gry nie ma pełnej funkcjonalności, ale to co oferuje w zupełności wystarcza do zabawy.


Farm Tower - ładna, kolorowa i radosna produkcja. Na wieży złożonej z klocków stoi sobie zwierzaczek, a my stukając w poszczególne klocki usuwamy je tak, aby pod zwierzaczkiem został tylko jeden. Warunek - zwierzę nie może dotknąć ziemi. Początek jest łatwy, ale w Farm Tower zawarto dość szczegółową fizykę i późniejsze poziomy, w których zwierzaki trzeba odbijać od różnych powierzchni, robią się wymagające.

Solitaire - nieśmiertelny klasyk, czyli pasjans - uwielbiany przez mamy, ale nadaje się dla każdego. Ta konkretna gra zawiera cztery chyba najpopularniejsze rodzaje pasjansa: Klondike, Spider, Freecell i Forty Thieves. Grafika prosta, ale czytelna, a grywalność jak to w pasjansie - potrafi wciągnąć na godziny. Solitaire zajmuje mało miejsca, więc warto zainstalować.

Mam nadzieję, że ten krótki przegląd ułatwi wam rozpoczęcie zabawy z androidowym smartfonem. To oczywiście tylko mikroskopijny wycinek tego, co można znaleźć na Android Markecie. Poszukajcie sami, może ustrzelicie jeszcze fajniejsze aplikacje. Pomyślnych łowów!

Komentarze
24
Usunięty
Usunięty
30/05/2014 12:58

Moje typy najciekawszych przygodówek na Andka - mobilnie gram od niedawna, ale kiedyś na PC się łupało w przygody :)Eyes - the horror game - niesamowity, mroczny klimat, polska produkcja.Magnetoid - przeniesiona z PC, retro grafika, fajne efekty dźwiękowe, typowy endless runner.Star Sky - ciężko to nazwać grą, bo nie ma tam żadnych zagadek czy wyzwań. Autor opisuje to jako "doświadczenie" :) Takie dziwactwo, które warto poznać w ramach ciekawostki. Nasz bohater spaceruje sobie w nocy, obserwuje gwiazdy świat...Broken Sword II Smoking Mirror - mobilna wersja kultowej gry na PC. Jedna z moich ulubionych gier.Naszym zadaniem jest rozwiązywanie zagadek logicznych. Fabuła jest spójna i wciągająca. Świetna grafika.Jak szukacie gier mobilnych to zaglądajcie sobie na stronę z recenzjami http://yourapps.info/gry-na-telefon - ja tam wchodzę regularnie i zawsze coś wyhaczę. Poza tym jest też mnóstwo zapowiedzi i informacji o aplikacjach. Naprawdę mnóstwo wiedzy.

Olamagato
Gramowicz
21/04/2011 12:00
Dnia 20.04.2011 o 23:20, gemGreg napisał:

dlaczego?

Ponieważ jakikolwiek związek z tym jądrem determinuje nieodpartą chęć wrzucania do takiego systemu archaicznej konsoli unixa wraz z całym jej przestarzałym o trzy dekady interfejsem użytkownika i przestarzałym środowiskiem programowym takim jak edytor vi, wyszukiwarka grep itd. Niestety praktyka pokazuje, że nawet firmy komercyjne mają ciągoty do używania prymitywnych narzędzi bo: 1. Są zrobione, 2. Są za darmo.Ale tego jak wiele godzin i dni marnuje się przez używanie tak wrednego i nieprzyjaznego człowiekowi środowiska, to nikomu nie chce się policzyć. A jak nawet ktoś wie, to są to np. programiści, a nie jest to manager, który decyduje o tym na co idą pieniądze i czas. Pół biedy jeżeli użyte zostanie samo jądro, ale z praktyki wiem, że na tym się nie kończy.A co do konsoli unixowej/linuxowej, to mam jak najgorsze o niej zdanie. Przede wszystkim dlatego, że się od 30 lat nie rozwija, podczas gdy cała reszta świata poszła do przodu. Nawet jeżeli ktoś wymyśli świetne narzędzie zastępujące przestarzałe (mniejsze, ergonomiczne, szybsze i mniej wymagające od systemu), to nie jest ono wrzucane do kolejnych edycji nowszych systemów bo "nie jest standardzie". I tu kółko się zamyka.

Usunięty
Usunięty
20/04/2011 23:20
Dnia 18.04.2011 o 20:59, Olamagato napisał:

> dokładniej jest na jądrze linuxa :) A to akurat moim zdaniem jest wada... :)

dlaczego?




Trwa Wczytywanie