Battlefield: Bad Company 2 – Poradnik mechanika, czyli pojazdy

Wczorajsze spotkanie z Battlefield: Bad Company 2 poświęciliśmy w całości dostępnej w grze broni strzeleckiej. Ze względu na olbrzymią liczbę wszelakich giwer, zmuszeni jednak byliśmy dokonać wyboru i przedstawić wam jedynie część tych śmiercionośnych zabawek. Dziś natomiast proponujemy wam pełny przegląd dostępnych w Battlefield: Bad Company 2 pojazdów, zarówno lądowych, jak i wodnych oraz powietrznych.

Wczorajsze spotkanie z Battlefield: Bad Company 2 poświęciliśmy w całości dostępnej w grze broni strzeleckiej. Ze względu na olbrzymią liczbę wszelakich giwer, zmuszeni jednak byliśmy dokonać wyboru i przedstawić wam jedynie część tych śmiercionośnych zabawek. Dziś natomiast proponujemy wam pełny przegląd dostępnych w Battlefield: Bad Company 2 pojazdów, zarówno lądowych, jak i wodnych oraz powietrznych.

Pełny poradnik do gry Battlefield: Bad Company 2 - ściągnij

Przedstawiamy je w kilku kategoriach, zgodnych z wewnętrznym podziałem w grze. Znajdziecie tutaj zarówno lekkie i szybkie pojazdy transportowe, jak i ciężkie czołgi, czy śmigłowce szturmowe. Dodatkowo, na końcu tekstu dodaliśmy listę dotyczących pojazdów specjalizacji, czyli szeregu ulepszeń odblokowywanych wraz z postępami w grze i znacznie poprawiających ich wybrane walory. Nieco przekornie zaczniemy od najbardziej skromnej i mało efektownej kategorii, czyli sprzętu potrafiącego pływać. Zapewniamy jednak, że to tylko rozgrzewka...

Transport wodny

 Transport wodny , Battlefield: Bad Company 2 – Poradnik mechanika, czyli pojazdy

Skuter wodny Nie opancerzony i nieuzbrojony, ale piekielnie szybki dwuosobowy środek transportu. Wodny odpowiednik quada, potrafiący w niezwykle krótkim czasie dostarczyć dwóch żołnierzy w dowolne miejsce na wybrzeżu. I w zasadzie do tego ogranicza się w grze jego rola.

Łódź patrolowa Lekka i szybka, czteroosobowa łódź patrolowa, mogąca służyć zarówno jako środek transportu, jak i mobilne stanowisko wsparcia ogniowego. Wyposażona została w dwa automatyczne granatniki kalibru 20 mm o sporym zasięgu, co czyni ją doskonałą bronią przeciwko dużym zgrupowaniom wrogiej piechoty. Wręcz niezbędna przy szturmowaniu znajdujących się w zasięgu nieprzyjacielskich umocnień. Największą jej wadą jest minimalna odporność na wrogi ostrzał.

Lekkie pojazdy

 Lekkie pojazdy , Battlefield: Bad Company 2 – Poradnik mechanika, czyli pojazdy

Otokar Cobra Lekki samochód pancerny zaprojektowany i wyprodukowany przez turecką firmę Otokar z wykorzystaniem podzespołów HMMWV. Dzięki pancerzowi zapewnia ochronę czterem znajdującym się wewnątrz żołnierzom, skutecznie zatrzymując ostrzał z broni ręcznej i odłamki w przypadku pobliskich eksplozji. Wysokie zawieszenie i napęd na cztery koła pozwalają mu na sprawne poruszanie się w każdym niemalże terenie. Dostępna w grze wersja uzbrojona jest w zamontowany w na wpół otwartej wieżyczce ciężki karabin maszynowy kalibru .50. Bywa przydatny w przypadku konieczności szybkiego przerzucenia drużyny pod lekkim ogniem.

HMMWV Jedna z ikon amerykańskiej armii. „Wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności” – zwany przez żołnierzy pieszczotliwie Humvee – powstał na zamówienie wojska i został wprowadzony do służby w połowie lat osiemdziesiątych. Doskonałe właściwości jezdne, zdolność pokonywania przeszkód terenowych i duża prędkość czynią z niego doskonały środek transportu na polu walki. Choć sam mało odporny na ostrzał, jest w stanie skutecznie odpowiadać przeciwnikom dzięki zamontowanemu na otwartej wieżyczce karabinowi maszynowemu kaliber .50.

GAZ-3937 Wodnik Radziecki samochód opancerzony, skonstruowany na bazie cywilnego modelu GAZ-2330. Ten wielozadaniowy, uniwersalny pojazd jest jedną z najciekawszych konstrukcji tego typu na świecie, a to dzięki zdolności pływania. Jego pancerz dość skutecznie chroni czteroosobową załogę przed ostrzałem z lekkiej broni, a dieslowski silnik o mocy 175 KM potrafi go rozpędzić do prędkości 112 km/h. Wersja dostępna w grze została dodatkowo uzbrojona w nietypowy dla niej, ciężki karabin maszynowy kalibru 12,7 mm (standardowo montowany jest km PKT 7,62 mmm).

Quad Niewielki, szybki i bardzo zwrotny pojazd taktyczny, przeznaczony do przemieszczania się po polu walki. To dwuosobowe połączenie motocykla i lekkiego pojazdu terenowego doskonale sprawdza się jako jeden z najszybszych środków transportu na każdej z map. Doskonały zarówno dla chcących szybko zająć dobrą pozycję snajperów, jak i w roli szybkiego „stawiacza min”. Nieoceniony środek transportu dla wszelkich dwuosobowych zespołów taktycznych.

Ciężkie pojazdy

 Ciężkie pojazdy , Battlefield: Bad Company 2 – Poradnik mechanika, czyli pojazdy

M3A3 Bradley Gąsienicowy wóz bojowy piechoty produkowany od początku lat osiemdziesiątych przez zakłady FMC Corporation. W chwili obecnej jest podstawowym wozem bojowym oddziałów piechoty i rozpoznania, występując w wielu wersjach i wariantach. Jest doskonałym połączeniem dużej mobilności, relatywnie wytrzymałego pancerza i sporej siły ognia. Uzbrojony w automatyczną armatę M242 Bushmaster kalibru 25 mm i karabin maszynowy M240, dysponuje siłą ognia wystarczającą do odparcia niemalże każdego ataku piechoty, czy lekkich pojazdów pancernych. Otwory strzeleckie w burtach zapewniają mu dodatkowo doskonałą ochronę przed atakami w terenie zabudowanym.

BMD-3 Bachcza „Bajewaja Maszina Desanta” zaprojektowana w biurze konstrukcyjnym Wołgogradzkiej Fabryki Traktorów w połowie lat osiemdziesiątych. Pojazd ten, przeznaczony jako wóz wsparcia i transporter opancerzony dla oddziałów desantowych, zaprojektowano wykorzystując doświadczenia z wojny w Afganistanie. Zgodnie z radziecką doktryną wojskową był to pojazd pływający, uzbrojony w 30 mm automatyczną armatę 2A42 o bardzo dużym kącie wychylenia. W grze charakterystyka pojazdu zbliżona jest do Bradleya, przez co Bachcza dysponuje tym samym zestawem wad i zalet, co wyżej opisany amerykański bwp.

M1A2 Abrams Czołg podstawowy armii amerykańskiej, zaprojektowany pod koniec lat siedemdziesiątych i wdrożony do służby w 1980 roku. Wyposażony w nowoczesny, kompozytowy pancerz i uzbrojony w gładkolufową armatę M256 kalibru 120 mm jest obecnie jednym z najnowocześniejszych czołgów świata. Uzbrojenie w grze uzupełnia umieszczony na wieży i sterowany z wnętrza karabin maszynowy kalibru .50 stanowiący jedyną obronę czołgu przed piechotą. Choć jest w stanie zniszczyć wrogie czołgi z olbrzymiej odległości samemu będąc bardzo odpornym na najcięższy ostrzał, należy zachować ostrożność podczas walk na terenach zabudowanych i industrialnych – czołg może wtedy łatwo paść łupem uzbrojonych w RPG mechaników, czy dysponujących C4 zwiadowców.

T-90 Rosyjski czołg podstawowy produkowany od 1993 roku. Powstał w oparciu o elementy konstrukcyjne T-72BM, jest jednak bardzo nowoczesną konstrukcją. Niska sylwetka i potężny pancerz oraz duża mobilność czynią go trudnym do zniszczenia, zaś potężna 125 milimetrowa gładkolufowa armata 2A46M-4 jest w stanie poważnie uszkodzić lub wyeliminować każdy wrogi pojazd. Podobnie jak Abrams, poza głównym działem czołg wyposażony został w sterowany z wewnątrz, ciężki karabin maszynowy. Zalety i wady analogiczne, jak w powyższym przypadku.

GramTV przedstawia:

BMD-3 przeciwlotniczy Hybryda stworzona prawdopodobnie na potrzeby gry. Na podwoziu BMD-3 zamontowano podwójnie sprzężoną armatę przeciwlotniczą (prawdopodobnie ZU-23). Zestaw dodatkowo uzbrojony w automatyczny granatnik obsługiwany przez kierowcę. Jest to jedyne tego typu, mobilne stanowisko przeciwlotnicze, doskonale sprawdzające się w walce ze śmigłowcami i lżej opancerzonymi pojazdami wroga.

Śmigłowce

 Śmigłowce , Battlefield: Bad Company 2 – Poradnik mechanika, czyli pojazdy

Hughes AH-64 Apache W chwili obecnej podstawowy śmigłowiec szturmowy amerykańskiej armii. Szybki i zwrotny, dysponuje dodatkowo dość mocnym opancerzeniem odpornym nawet na ostrzał z ciężkiej broni maszynowej, co czyni go trudnym do namierzenia i zestrzelenia celem. Sam uzbrojony jest w automatyczne działko M230 kalibru 30 mm i dwa zestawy rakiet 70 mm. Obsługiwany przez dwuosobową załogę, jest niezwykle skuteczny zarówno w walce z piechotą, jak i wrogimi pojazdami pancernymi.

Mi-28 Havoc Rosyjska odpowiedź na AH-64. Dwumiejscowy, silnie opancerzony śmigłowiec szturmowy, stworzony jako niszczyciel czołgów i wsparcie pola walki. Uzbrojony w montowane na dziobowej gondoli automatyczne działko 2A42 oraz podwieszane z boku rakiety 80 mm. Jego charakterystyki w grze są bardzo zbliżone do Apache’a, jest więc doskonały w zwalczaniu zarówno siły żywej, jak i pojazdów opancerzonych wroga.

Sikorsky UH-60 Black Hawk Wielozadaniowy śmigłowiec amerykański, skonstruowany i oblatany w 1974 roku. Dziś to „koń roboczy”, służący zarówno jako środek transportu, czy śmigłowiec ratunkowy, jak i bezpośrednie wsparcie piechoty. Na pokład może zabrać do pięciu osób, z czego dwie mogą obsługiwać zamontowane na burtach karabiny w systemie Gatlinga M134. Przydatny zarówno jako szybki środek transportu, jak i ruchome stanowisko ogniowe. Choć dość wytrzymały nawet w przypadku bezpośredniego trafienia, powinien wciąż pozostawać w ruchu.

Mi-24 Hind Niekwestionowana legenda wśród śmigłowców bojowych. Wprowadzony do służby na początku lat siedemdziesiątych, szybko zdobył sobie ogólnoświatową sławę i dorobił mnóstwa przydomków. Zwany często „latającym czołgiem”, wśród afgańskich mudżahedinów dorobił się między innymi miana „diabelskiego rydwanu”. Potężnie opancerzony, dodatkowo uzbrojony został w czterolufowy karabin maszynowy JakB-12.7 kalibru 12,7 mm. Oprócz pilota i operatora broni może zabrać na pokład dwóch żołnierzy, mających możliwość prowadzenia ognia przez otwory w burtach maszyny.

Helikopter bezzałogowy Niewielkich rozmiarów, zdalnie sterowany helikopter, doskonale nadający się do celów rozpoznawczych i kierowania ogniem artyleryjskim. Dzięki niemu możemy z dużej wysokości namierzać nawet znacznie oddalone cele, a następnie nakierowywać na nie pociski rakietowe. Istnieje także możliwość wyposażenia go w ciężki karabin maszynowy lub wytwornicę dymu.

Ulepszenia pojazdów

 Ulepszenia pojazdów , Battlefield: Bad Company 2 – Poradnik mechanika, czyli pojazdy

Urządzenia śledzące – Zestaw specjalnych czujników pozwalających po namierzeniu śledzić na minimapie zlokalizowane wcześniej wrogie jednostki. Bardzo przydatne w przypadku, gdy zmuszeni jesteśmy samodzielnie walczyć w czołgu z nieprzyjacielską piechotą.

Pancerz aktywny – System pokrycia pancerza specjalną warstwą reaktywną detonującą wrogie pociski przed ich uderzeniem w pancerz właściwy. Znacznie zwiększa szanse przetrwania nawet zmasowanego ostrzału z RPG lub wrogich czołgów. Przydatny na mapach z dużą liczbą stanowisk przeciwpancernych.

Ulepszone głowice bojowe – Wyposażenie czołgu w nowe, znacznie potężniejsze pociski do głównej armaty znacznie podnosi jego skuteczność na polu walki. Nieocenione w przypadkach, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą wrogich jednostek pancernych lub bojowych wozów piechoty.

Zestaw szybkiego przeładowania – Skuteczność czołgu mierzy się nie tylko kalibrem armaty, czy grubością pancerza. Niekiedy dużo większa rolę odgrywa zdolność do szybkiego oddawania kolejnych strzałów. System ten przydatny jest w praktycznie każdej sytuacji, szczególnie na mapach z dużą liczbą budynków.

Wyrzutnie granatów dymnych – Niekiedy o zwycięstwie lub porażce zdecydować może nawet jeden czołg. Pod warunkiem wszakże, że przetrwa on wrogi ostrzał. Podczas taktycznego przegrupowania, czy podejmowania próby naprawy pojazdu nieoceniona może okazać się skrywająca maszynę zasłona dymna.

Ulepszone systemy optyczne – Jedno z najlepszych usprawnień pojazdów w grze. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów optycznych, operatorzy broni zyskują możliwość znacznego przybliżania obrazu, co pozwala wykrywać i eliminować zagrożenia z ogromnej odległości.

Ulepszone systemy celownicze – Zasięg i precyzja w jednym. Dzięki specjalnie wykalibrowanym, nowoczesnym systemom celowniczym możliwe staje się prowadzenie skutecznego i co najważniejsze celnego ognia na znacznie większe niż dotychczas odległości.

Komentarze
16

Gdyby były współczesne samoloty, nikt nie chciałby biegać po ziemi. No może samobójcy jacyś, czy inni masochiści... :P

Usunięty
Usunięty
05/03/2010 23:14

Szkoda, że nie ma samolotów... chyba, że o czymś nie wiem.

Usunięty
Usunięty
05/03/2010 09:40

ja porzyczyłem od kolegi i pykam.:) ale i tak kupie żeby sobie w multi popykać.;)




Trwa Wczytywanie