Battlefield: Bad Company 2 – Uzbrojenie, czyli poradnik rusznikarza

Jak każda szanująca się strzelanka, Battlefield: Bad Company 2 oferuje nam całkiem pokaźny arsenał kilkudziesięciu różnorodnych giwer. Broń podzielona została na pięć podstawowych grup: cztery z nich uzależnione są od naszej aktualnej specjalizacji, ostatnia to broń dostępna dla wszystkich klas postaci. Podział jest oczywiście dość jasny oraz klarowny i przedstawia się następująco:

Jak każda szanująca się strzelanka, Battlefield: Bad Company 2 oferuje nam całkiem pokaźny arsenał kilkudziesięciu różnorodnych giwer. Broń podzielona została na pięć podstawowych grup: cztery z nich uzależnione są od naszej aktualnej specjalizacji, ostatnia to broń dostępna dla wszystkich klas postaci. Podział jest oczywiście dość jasny oraz klarowny i przedstawia się następująco:

  • Kategoria ogólna – Pistolety i strzelby
  • Szturmowiec – Broń szturmowa
  • Mechanik - Karabinki i pistolety maszynowe
  • Medyk – Karabiny maszynowe
  • Zwiadowca – Karabiny wyborowe

Oczywiście opisanie wszystkich dostępnych w grze broni zajęłoby nam zapewne kilka artykułów, tak więc zdecydowaliśmy się na wybór kilku przykładów. O tym, jakie inne bronie znajdziecie w Battlefield: Bad Company 2, musicie się już przekonać samodzielnie.

Pełny poradnik do gry Battlefield: Bad Company 2 - ściągnij

Pistolety i strzelby

M9 Pistolety i strzelby, Battlefield: Bad Company 2 – Uzbrojenie, czyli poradnik rusznikarza

Amerykańska wersja słynnego pistoletu Beretta 92F, wprowadzona na wyposażenie US Army w połowie lat osiemdziesiątych. Broń ta miała zastąpić użytkowany dotychczas powszechnie pistolet M1911A1, zaś jedną z przyczyn była chęć przejścia armii na standardowy kaliber 9 mm NATO. M9, to tak naprawdę „broń ostatniej szansy”, po którą sięgać będziemy zazwyczaj w sytuacjach kryzysowych, takich jak brak amunicji do pozostałej broni.

Pistolet na strzałki naprowadzające

Ciekawa i w wielu sytuacjach niezwykle przydatna konstrukcja. Broń wystrzeliwuje niewielkie, przylegające do pancerzy pojazdów magnetyczne strzałki, które emitują sygnał rozpoznawany przez pociski z RPG, naprowadzając je w ten sposób na cel. W rękach dobrze współpracującego „teamu przeciwpancernego” jest to potencjalnie niezwykle groźna broń, pozwalająca na skuteczne niszczenie pojazdów pancernych wroga.

Sajga 20K

Samopowtarzalna, gładkolufowa strzelba przystosowana do strzelania nabojami kalibru 20 (15,7 mm), skonstruowana na bazie popularnego AK-74. Wersja 20K posiada również nieco skróconą lufę i składaną kolbę, co pozytywnie wpływa na poręczność broni. Choć ustępuje tradycyjnym strzelbom pod względem obrażeń, charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością, co sprawia, że niewiele broni w grze może jej dorównać podczas starć na małe odległości. Niezwykle przydatna i skuteczna podczas bardzo dosłownego „wymiatania” wszelakich pomieszczeń i zamkniętych obszarów.

Neostead 2000

Zaprojektowana w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w RPA strzelba bojowa pump-action o niezwykle oryginalnej konstrukcji. Jest to ciekawa odmiana koncepcji bullpup, w której naboje umieszczone są komorze nad lufą. Kolejny nowatorski sposób, to odwrócenie tradycyjnego układu pump-action – odryglowanie zamka następuje przy suwie do przodu, a następnie cały mechanizm wraz z lufą jest „nasuwany” na kolejny nabój. Pozwoliło to na znaczne zmniejszenie rozmiarów broni przy zachowaniu typowej charakterystyki strzelby bojowej. Z powodu niskiej celności i szybkostrzelności sprawdza się w walce na małe odległości, podczas której potrafi być zabójcza ze względu na olbrzymie obrażenia.

Broń szturmowa

AEK-971 Broń szturmowa, Battlefield: Bad Company 2 – Uzbrojenie, czyli poradnik rusznikarza

Wielki przegrany ogłoszonego pod koniec lat osiemdziesiątych konkursu Projekt Abakan. Założeniem było skonstruowanie broni o podobnej sile rażenia i niezawodnej konstrukcji, co AK-74, jednak kilkukrotnie mniejszym rozrzucie przy strzelaniu ogniem ciągłym. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu przeciwmasy, poruszającej się w kierunku przeciwnym niż zamek. Dzięki temu broń charakteryzuje się sporą celnością nawet przy strzelaniu krótkimi seriami.

XM8

Prototypowa broń opracowana na specjalne zamówienie US Army. Powstała w oparciu o konstrukcję sprawdzonego karabinu szturmowego H&K G36, a przy jej budowie wykorzystano w rzadko dotychczas spotykanym stopniu nowoczesne polimery. Modułowa konstrukcja czyni z XM8 broń niezwykle wszechstronną i łatwą w użytkowaniu. Na uwagę zasługują relatywnie wysoka celność i szybkostrzelność.

FN F2000

Nowoczesna konstrukcja znanej belgijskiej firmy Fabrique Nationale. Jest to kolejny już przykład broni modułowej, podatnej na modyfikacje, skonstruowanej w układzie bullpup. Ciekawostką jest system usuwania łusek, które wprowadzane są do specjalnego kanału biegnącego po prawej stronie lufy i dopiero po wystrzeleniu kilku pocisków usuwane na zewnątrz. Broń nie zachwyca być może celnością, jednak w walce na mniejsze odległości nadrabia to z nawiązką olbrzymią szybkostrzelnością.

Steyr AUG-77

Zbudowany w układzie bullpup uniwersalny karabin wojskowy austriackiej firmy Steyr-Daimler-Puch. Choć projekt broni pochodzi z końca lat siedemdziesiątych, jest ona wciąż uznawana za nowoczesną, co zawdzięcza między innymi powszechnej już dziś modularnej budowie. Niezwykle lekka i poręczna, doskonale sprawdza się szczególnie podczas walka na terenach zabudowanych i w pomieszczeniach. Przeciętną celność rekompensuje przyzwoita szybkostrzelność i spore obrażenia.

AN-94

Zwycięzca wspominanego już konkursu Projekt Abakan. Awtamat Nikonowa, to dość prosta i konwencjonalna konstrukcja, w której zastosowano zmniejszające rozrzut rozwiązanie analogiczne do AEK-971. Choć AN-94 nie jest bronią wyróżniającą się szczególnie wysoką szybkostrzelnością, to nadrabia to przyzwoitą celnością – nawet przy krótkich seriach – i sporymi obrażeniami. W rękach doświadczonego żołnierza, to wciąż bardzo niebezpieczna broń.

Karabinki i pistolety maszynowe

9A91 Karabinki i pistolety maszynowe, Battlefield: Bad Company 2 – Uzbrojenie, czyli poradnik rusznikarza

Karabinek automatyczny skonstruowany na początku lat dziewięćdziesiątych w rosyjskich zakładach KBP Tuła. Zaprojektowany, jako potencjalny następca AKS-74U, nie zyskał jednak uznania wśród decydentów rosyjskiej armii, trafiając natomiast do jednostek podporządkowanych MSW i sił policyjnych. Skuteczny jedynie na małych dystansach, sprawdza się wyłącznie w przypadku samoobrony.

FN SCAR-L

Ten karabin automatyczny został skonstruowane przez belgijską firmę Fabrique Nationale na specjalne zamówienie Dowództwa Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (SOCOM). Dostępna w grze wersja to lżejszy wariant „L”, przystosowany do strzelania amunicją 5,56 mm NATO ze standardowych magazynków M16. Choć teoretycznie broń ta ma parametry niemalże identyczne, jak 9A91, to w praktyce sprawdza się o wiele lepiej, szczególnie podczas walki na średnich dystansach, dysponując wyraźnie odczuwalną, lepszą celnością.

AKS-74U

Klasyczna już konstrukcja, będąca skróconą wersją radzieckiego (a później rosyjskiego) „konia pociągowego”, czyli słynnego AK-74. Stworzona specjalnie z myślą o załogach czołgów, śmigłowców oraz żołnierzach oddziałów specjalnych. Mimo swojego wieku, to wciąż bardzo skuteczna broń, charakteryzująca się dużą szybkostrzelnością i skutecznością, oraz dobrą celnością w trakcie walki na krótki i średni dystans.

Uzi

Jedna z największych legend w historii broni. Ta mająca swe korzenie jeszcze w latach pięćdziesiątych izraelska konstrukcja stworzona jako broń do samoobrony, stała się szybko jednym z najbardziej znanych modeli na świecie. Ze względu na niewielkie rozmiary i kompaktową konstrukcję, powszechnie stosowana przez siły policyjne, służby bezpieczeństwa i oddziały specjalne. Niewielkie obrażenia i mała celność w pełni rekompensuje bardzo wysoka szybkostrzelność, co w walce na krótki dystans czyni z Uzi wyjątkowo skuteczną broń.

GramTV przedstawia:

H&K UMP

Następca słynnego MP5, skonstruowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Prostsza, tańsza w produkcji, a zarazem nowocześniejsza konstrukcja broni sprawiła, że szybko zdobyła ona dużą popularność na całym świecie. Duża część elementów broni wykonana została z polimerów, co dodatkowo zmniejszyło wagę całości. Niezbyt zachwycające obrażenia rekompensowane są tutaj przez dużą szybkostrzelność i celność, nawet podczas walki na średnim dystansie.

Karabiny maszynowe

PKM Karabiny maszynowe, Battlefield: Bad Company 2 – Uzbrojenie, czyli poradnik rusznikarza

Uniwersalny karabin maszynowy, który powstał w latach sześćdziesiątych w słynnym biurze konstrukcyjnym Kałasznikowa. Mimo swojego wieku, wciąż ceniony przez żołnierzy, ze względu na swoją niezawodność i skuteczność. Dostępna w grze wersja wyposażona jest w mieszczący 100 pocisków kalibru 7,62 mm podwieszany zasobnik. Choć nie jest to broń zbyt nowoczesna i precyzyjna, wciąż może być bardzo niebezpieczna w rękach doświadczonego żołnierza.

M249 SAW

Amerykańska wersja belgijskiego karabinu maszynowego FN Minimi. Znacznie lżejsza i równie skuteczna na dystansach do 800 metrów, została entuzjastycznie przyjęta zwłaszcza przez żołnierzy oddziałów specjalnych. Dość zwarta konstrukcja i poręczność w połączeniu z dużą siłą ognia sprawiły, że broń ta była idealnym łącznikiem między bronią szturmową, a karabinami maszynowymi. Średnie obrażenia i taką samą celność skutecznie rekompensuje wysoka szybkostrzelność.

Typ 88

Wprowadzony do uzbrojenia chińskiej armii pod koniec lat dziewięćdziesiątych, uniwersalny karabin maszynowy. Jego najbardziej interesującą cechą jest wykorzystywanie nowej chińskiej amunicji 5,8 mm, która charakteryzuje się właściwościami charakterystycznymi dla amunicji karabinowej i pośredniej. Choć broni tej nie wyróżnia żadna z trzech charakterystyk (obrażenia, celność, szybkostrzelność), to pozostając powyżej średniej, składają się one na bardzo wyważony charakter tego karabinu.

M60

Podstawowy karabin maszynowy armii amerykańskiej, którego początki sięgają lat czterdziestych ubiegłego wieku. Początkowo miał być kopią niemieckiego MG42, jednak w wyniku błędów dokumentacji i kilku nieudanych prób, postanowiono znacznie zmodyfikować tę konstrukcję. Chrzest bojowy w Wietnamie ukazał wszystkie słabości broni, co doprowadziło do szeregu kolejnych zmian. Obecnie praktycznie wycofany ze służby liniowej, zastąpiony przez dużo bardziej udany M240. W grze charakteryzuje go wszakże bardzo duża celność i siła ognia, co sprawia, że jest jedną z najciekawszych propozycji wśród broni maszynowej.

MG3

Rozwojowa, współczesna wersja karabinu MG42 – jednej z najlepszych i najbardziej niezawodnych konstrukcji w tej klasie broni. Mimo, iż konstrukcja broni pochodzi z lat trzydziestych XX wieku, jest to wciąż jeden z najlepszych karabinów maszynowych na świecie. Niesamowita szybkostrzelność, sięgająca 1000 pocisków na minutę sprawia, że relatywnie niskie obrażenia i celność przestają być jakimkolwiek problemem. Doskonały do prowadzenia ognia zaporowego.

Karabiny wyborowe

M24 Karabiny wyborowe, Battlefield: Bad Company 2 – Uzbrojenie, czyli poradnik rusznikarza

Zmodyfikowana na potrzeby armii amerykańskiej w latach osiemdziesiątych wersja karabinu Remington 700. Jest to obecnie podstawowy karabin wyborowy US Army, standardowo wyposażony w celownik optyczny Leopold Mk.4 LR/T M3 10x40mm. Broń standardowo przystosowana jest do amunicji 7,62x51 mm NATO, choć komora zamkowa pozwala na strzelanie potężniejszą amunicją, na przykład Winchester .300 magnum 7,62x67 mm. Niemalże wzorowa celność i bardzo wysokie obrażenia czynią z M24 doskonałą broń snajperską, choć bardzo niska szybkostrzelność czyni karabin bezużytecznym w bliskich starciach.

Typ 88

Chiński samopowtarzalny karabin wyborowy zbudowany w układzie bullpup. Broń przystosowana została do strzelania nową amunicją kalibru 5,8 mm i ma zastąpić w chińskiej armii wysłużone karabiny Typ 85, budowane na licencji rosyjskiego SWD. Bardzo dobra celność i przyzwoite obrażenia idą tu w parze z wysoką szybkostrzelnością – jak na karabin wyborowy – i pojemnym magazynkiem, mieszczącym 10 nabojów.

SW98

Rosyjski karabin wyborowy skonstruowany w oparciu o... broń sportową. Za bazę posłużył karabin sportowy Rekord, produkowany przez te same zakłady zbrojeniowe IŻMASZ. Stosowany głównie przez snajperów należących do jednostek specjalnych oraz podporządkowanych rosyjskiemu MSW. Wyposażony w dziesięcionabojowy magazynek, posiada również montowany standardowo celownik optyczny PKS-07 o powiększeniu 7x. Broń charakteryzuje się bardzo dużą celnością i wysokimi obrażeniami, ustępując jednak nieznacznie amerykańskiemu M24.

WSS Wintoriez

Karabin wyborowy zaprojektowany i skonstruowany w końcu lat osiemdziesiątych z myślą o oddziałach specjalnych. Strzela specjalnie dla niego przeznaczoną, nietypową amunicją 9x39 mm, charakteryzującą się dużą zdolnością przebijania. To prawdziwy rodzynek wśród dostępnej w grze broni wyborowej, łączący w sobie celność karabinu wyborowego z szybkostrzelnością broni szturmowej. Co prawda balistyka pocisku sprawia, że jest najbardziej skuteczny na średnich dystansach, jednak poniżej 200 metrów nie ma sobie równych, jeśli chodzi o precyzję.

Barrett M95

Powtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy w systemie bullpup, strzelający amunicją 12,7 mm NATO. Ten niezwykle ciężki (do 14 kg) karabin snajperski może służyć nie tylko do eliminowania celów żywych, ale równie skuteczny okazuje się w walce z lekko opancerzonymi pojazdami. Jest to broń zdecydowanie przeznaczona dla najbardziej doświadczonych strzelców, wymaga bowiem niezwykłej precyzji. Z jednej strony zadaje olbrzymie obrażenia i jest w stanie z dużej odległości zabić jednym strzałem ubranego w kamizelkę kuloodporną przeciwnika. Z drugiej jednak, nie daje praktycznie żadnych szans na poprawienie błędu – między pojedynczymi strzałami potrzebujemy kilku sekund na przeładowanie.

Komentarze
25
Usunięty
Usunięty
09/03/2010 16:30

To bardziej powinien być poradnik żołdaka, czy coś takiego, bo rusznikarz to osoba wyrabiająca broń :PTo tak na marginesie ;]

Usunięty
Usunięty
09/03/2010 16:29

Ja tam wole SWU celne, ciche (ma tlumik) i samopowtażalne

Usunięty
Usunięty
09/03/2010 16:25

No nie SWU nie ma a jest chinski TYP 88 co to ma byc??




Trwa Wczytywanie