InformacjeRecenzja - PC

Wiedźmin: Edycja Rozszerzona - recenzja

116 Finnegan Powrót białowłosego

Powrót białowłosego

Wiedźmin: Edycja Rozszerzona miał u nas swą premierę kilka dni temu. Zapowiadano liczne zmiany, usprawnienia i ulepszenia, nowe scenariusze, a także dużą ilość dodatkowych materiałów – między innymi edytor przygód i więcej muzyki. Trzeba przyznać, że tych obietnic dotrzymano. Wieści dochodzące z kolejnych krajów mówią o bardzo dobrym przyjęciu, z jakim spotkała się gra. Australijski PC Powerplay daje jej 10/10, Włosi 9/10. W Niemczech i Anglii oceniają ją odpowiednio na 84% i 88%. Czas przyjrzeć się więc bliżej Wiedźminowi: Edycji Rozszerzonej. Ponieważ omówieniu edytora poświęcony został osobny artykuł, kolej teraz na samo smakowite mięsko, czyli poprawioną grę oraz dodatkowe scenariusze.

Est ce vrais that Seňor Hexen is very schnell, now?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zmiany nie są duże - nowe pudełko nie różni się znacząco od starego. Głowa wilka jest nieco bardziej błyszcząca, brakuje za to tej będącej logiem na grzbietach płyt. Dodano zapinaną na rzep okładkę i ilustrację przedstawiającą zawartość Edycji Rozszerzonej. Generalnie, jeśli chodzi o wizualną oprawę produktu, można odnotować niewielki plus. A co z zawartością...? Przejdźmy do meritum. Pierwszą rzeczą, która faktycznie rzuca się w oczy tym, którzy mieli już z Wiedźminem do czynienia, to fakt, że w porównaniu z edycją podstawową gra naprawdę śmiga. Prędkość wczytywania obszarów została znacznie przyśpieszona – trudno powiedzieć, czy o zapowiadane 80% - ale poprawa jest wyraźna. Również kolejne zmiany docenią najbardziej ci, którzy mieli okazję wcielić się w postać zawodowego zabójcy potworów.

Zgodnie z zapowiedzią dodano więcej animacji postaci w czasie dialogów, usunięto u niektórych bohaterów te gesty, które do nich nie pasowały. Wywiązano się także z zapowiedzi dotyczących zamieszczenia dodatkowych wersji językowych. Udźwiękowienie i napisy dostępne są teraz po angielsku, niemiecku, francusku, czesku, hiszpańsku, włosku, rosyjsku i węgiersku. Chińczycy będą musieli zadowolić się jedynie napisami, natomiast Anglicy i Niemcy z pewnością ucieszą się z bardziej rozbudowanych kwestii dialogowych w swoich rodzimych językach, które w pierwotnej wersji były dość mocno okrojone. Naprawdę warto jest ustawić choć na chwilę obcojęzyczną wersję dźwiękową, zostawiając polskie napisy, pograć w nią przez jakiś czas i przekonać się, jak brzmią głosy znanych nam bohaterów. Udźwiękowienie każdej wersji stoi na naprawdę wysokim poziomie, choć oczywiście czasem można mieć zastrzeżenia względem doboru wykonawców dubbingu konkretnych postaci.

Niemniej nie można przepuścić nadarzającej się okazji, by usłyszeć Wiedźmina przedstawiającego się jako "Geralt de Rivia, brujo" lub "Geralt von Rivia, Hexen". Tu akurat szczególnie dobrze prezentuje się język naszych zachodnich sąsiadów, ale także całkiem interesująco wypadają czeski i włoski. Jeśli chodzi o wprowadzone zmiany w głównej części gry, to zdecydowanie wychodzą one na plus. Faktycznie, poprawiono dużą część irytujących błędów – między innymi przeciwnicy w kościanym pokerze wreszcie zaczynają myśleć w czasie rozgrywki i nie marnują okazji do wygranej przez jeden głupi rzut, a w czasie walki z Echinopsami Geralt nie ma już problemów z doskakiwaniem do nich, by zadać cios. Znacznie zróżnicowano wygląd modeli potworów i bohaterów niezależnych. Stwory takie jak ghule, utopce i topielce, które wcześniej wyglądały identycznie, teraz różnią się faktycznie między sobą barwą skóry. Także mieszkańcy Wyzimy i okolic mają teraz inne kolory ubrań. Równie ważną zmianą była większa personalizacja ról drugo- i trzecioplanowych. Carmen nie wygląda już jak szeregowa dziwka z wyzimskiej ulicy a Siemko, choć nadal nie różni się wyposażeniem od innych żołnierzy króla Foltesta, zapuścił niechlujny zarost, który zdecydowanie dodaje mu charakteru. Poprawiono panel alchemii i ekwipunku bohatera, wprowadzono drobną modyfikację, dzięki której mijane postacie od czasu do czasu odprowadzają Geralta wzrokiem. To z pozoru drobiazgi, ale gra się dzięki nim o wiele przyjemniej.

Witaj, (nie)wesoła przygodo

W skład Edycji Rozszerzonej wchodzą także dwie krótkie, niezależne od głównego wątku gry przygody. Pierwsza z nich, zatytułowana Cena Neutralności, była możliwa do pobrania już wcześniej, z oficjalnej strony gry. Jednak w Edycji Rozszerzonej została ona w pełni udźwiękowiona i można wreszcie posłuchać brzmienia głosu nowych bohaterów niezależnych – nie tylko po polsku, ale i w pozostałych wersjach językowych. Między innymi to bohaterowie, obok fabuły, są jednym z mocniejszych punktów tego krótkiego scenariusza. Jego akcja skupia się właśnie na relacjach pomiędzy Geraltem a napotykanymi postaciami, uwikłanymi w sieć wzajemnych zależności i konfliktów.

Akcja rozgrywa się dłuższy czas przed wydarzeniami znanymi z głównej gry. Oto do Kaer Morhen przybywa szukająca schronienia Deirdre – dziedziczka tronu Caingorn, ale przede wszystkim dziecko–niespodzianka Eskela, druha Geralta. Ściga ją jej własny brat, mający wyraźną ochotę na pozbycie się konkurentki do władania księstwem, oraz służąca władcy Kaedwen - czarodziejka Sabrina Glevissig. Twierdzi ona, że Deirdre jest urodzonym podczas zaćmienia mutantem, obciążonym klątwą Czarnego Słońca. Wedle jej słów jest niebezpieczna i odpowiada za śmierć wielu osób. Młoda księżniczka twierdzi natomiast, że wina leży po stronie jej brata i manipulującej nim czarodziejki. Dość szybko okazuje się, że sytuacja faktycznie jest skomplikowana, a obydwie strony nie są skłonne do porozumienia. Udzielenie pomocy Deirdre narazi Kaer Morhen na gniew królestwa Kaedwen – sojusznika Caingorn, natomiast wydanie jej oznacza bardzo bolesne konsekwencje dla ściganej dziewczyny. Wiedźmini, w tym Geralt, stają więc przed trudnym wyborem.

Powrót Dzierzby?

W tym scenariuszu bardzo wyraźny jest klimat twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Jedną z takich rzeczy jest właśnie ciężki nastrój tej opowieści. Trudno jest jednoznacznie wydać moralny osąd którejś ze stron. Innym elementem, bardzo inspirowanym prozą autora, są bohaterowie. Uważni czytelnicy pamiętają na pewno Sabrinę Glevissig i szybko zorientują się, że przedstawiony tu konflikt etyczno-moralny oparty jest na jednym z opowiadań ze zbioru "Ostatnie Życzenie" pt. "Mniejsze Zło". Postać Deirdre ma swój bezpośredni odpowiednik w osobie Renfri, zwanej Dzierzbą. Ta zabawa konwencją i literackim pierwowzorem dobrze pasuje do charakteru świata wiedźmina – w końcu sam jego twórca używał motywu zabawy konwencją nagminnie, i to z jak najlepszym efektem. Jednak drobnym mankamentem, w szczególności dla zagorzałych zwolenników twórczości Andrzeja Sapkowskiego, może być fakt, że bardzo duża część kwestii wypowiadanych przez Deirdre to żywcem przeniesione z książki słowa Renfri. Z jednej strony można to uznać za celowy zabieg, jednak przesadzono nieco z wykorzystywaniem pierwowzoru. Chyba lepiej wypadłaby delikatniejsza stylizacja, a w ten sposób trudno oprzeć się wrażeniu, że wszystkie dziewczęta w świecie wiedźmina, urodzone podczas zaćmienia, potrafią formułować swoje myśli w jeden tylko sposób, w dodatku używając identycznych słów. Niemniej to drobny mankament, który nie będzie przeszkadzał na pewno tym, którzy nie są tak dobrze zaznajomieni z literackim pierwowzorem.

Tak jak i w książkach Sapkowskiego, również tutaj głowni bohaterowie tego dramatu są dobrze zarysowani. Każdy z nich ma swoje racje, uprzedzenia i animozje. Również tak drugoplanowe postacie, jak towarzyszący czarodziejce dowódca jej najemników, krasnolud Merton Briggs, czy elfi tropiciel są indywidualnymi, ciekawymi osobami, a nie płaskimi postaciami tła. Akcja tego epizodu dzieje się w okolicach Kaer Morhen – lokacji bardzo malowniczej, natomiast w niewielkim stopniu wykorzystanej w głównej grze. Tym razem jednak będzie okazja do dokładnego zwiedzenia doliny, od najwyższych górskich szczytów po ciemne głębiny jaskiń. Inną nowością są również dodane nowe modele głównych bohaterów niezależnych oraz dwie nowe karty "intymnych zbliżeń".

"Przekręt", "Porachunki" oraz "Jak ugryźć dwa tysiące orenów"

Druga przygoda, zatytułowana Efekt Uboczny, wprowadza zupełnie inny klimat. Jej akcja rozgrywa się w Wyzimie, jeszcze przed odczarowaniem księżniczki Addy. Geralt po raz kolejny musi ratować swego przyjaciela Jaskra, który swoim zwyczajem wpadł w kłopoty przez kobietę i w dodatku zadłużył się u miejscowego szefa półświatka. Musi zebrać w tym celu odpowiednią sumę pieniędzy, zanim jego przyjaciel zakończy w bardzo nieprzyjemny sposób swą dobrze zapowiadającą się karierę artysty. Scenariusz jest tutaj o wiele prostszy, ale jest dobrym przykładem na przygodę składającą się z wielu równoległych, pobocznych questów. Mimo że teren akcji ogranicza się tylko do Wyzimy Klasztornej i może wydawać się dobrze znany, autorzy zadbali o kilka urozmaiceń i dodatkowych smaczków. Poza poznaniem kilku nowych bohaterów będzie można miedzy innymi dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstał dół na tyłach szpitala, w którym palono ciała podczas zarazy, a także jak brzmi prawdziwe imię Baraniny. Klimat przygody Efekt Uboczny jest o wiele lżejszy niż Ceny Neutralności, miejscami nawiązuje do czarnego humoru brytyjskiego kina gangsterskiego. Dialogi w paru momentach mają zdecydowanie żartobliwy charakter, nie brak cytatów ze znanych pozycji filmowych i literackich.

Obie mini-przygody, zgodnie z zapowiedzią, stanowią doskonały przykład "małej formy" wiedźmińskiego scenariusza, który można zrealizować za pomocą dodanego do Edycji Rozszerzonej edytora D’jinni. Są odrębną, zamkniętą całością, z własną fabułą, bohaterami, questami oraz momentem kulminacyjnym i finałem. To świetny wzór dla tych, którzy chcieliby spróbować swych sił w tworzeniu autorskich scenariuszy.

Wisienka na czubku oraz podsumowanie

Oprócz poprawionej gry, dodatkowych scenariuszy i edytora D’jinni w skład Wiedźmina – Edycji Rozszerzonej wchodzi jeszcze płyta z filmowymi materiałami dodatkowymi. Oprócz tego, co zawarte było w wersji podstawowej - wywiadów z członkami zespołu deweloperskiego, twórcą intra Tomaszem Bagińskim oraz dokumentów przedstawiających tworzenie muzyki i wykorzystanie użytej w grze technologii motion capture - dorzucono jeszcze materiały dołączone do wydania angielskiego oraz film o wersjach językowych Wiedźmina. Dodano także dodatkową płytę z piętnastoma nowymi utworami muzycznymi, inspirowanymi grą. Wśród wykonawców znajdują się, między innymi, takie zespoły jak Vader, Rootwater, Habakuk, Me, Myself and I czy Duan. Utwory te to bardzo szerokie spektrum gatunków muzycznych – od metalu i rocka, poprzez folk, na raegge skończywszy. Listę dodatków zamyka dwustronna mapa świata Wiedźmina oraz okolic stolicy Temerii - Wyzimy.

Właściwie jedyną rzeczą, którą można policzyć na minus Edycji Rozszerzonej, jest fakt, że chyba większość drobnych usprawnień mogła się znaleźć w edycji podstawowej. Niemniej dodanie tych wszystkich elementów jest naprawdę dużym krokiem naprzód. Dzięki nim świat Wiedźmina jest o wiele bardziej barwny i różnorodny, a gra bardzo wiele na tym zyskuje. Edytor, mimo że wymaga cierpliwości i czasu do opanowania, jest narzędziem o olbrzymim potencjale i stanowi także bardzo mocny punkt tego produktu. Dodając do tego liczne materiały dodatkowe, śmiało można uznać, że ta edycja warta jest swojej ceny. Pełen komplet kosztuje 79,90 zł, jednak nie zapomniano o tych, którzy nabyli pierwszą wersję gry. Jej posiadacze mogą pobrać za darmo wszystkie dodatkowe materiały z oficjalnej strony. Natomiast, jeżeli ktoś jest zainteresowany pudełkowym wydaniem i chce posiadać wszystkie dodatki Edycji Rozszerzonej w fizycznej postaci, może nabyć specjalny pakiet Wiedźmin: Update, w cenie 19,99 zł. Podsumowując – bardzo pochlebne noty, jakimi cieszy się Edycja Rozszerzona, są w zupełności zasłużone. Teraz pozostaje nam czekać na kolejną, pełnowymiarową odsłonę przygód białowłosego zabójcy potworów. Miejmy nadzieję, że nie za długo.

116 komentarzyDodaj swój

Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
G Valium

Jak dla mnie, kiepsko. Ladowania niewiele krotsze, tylko nowe kolorki zamiast nowych modeli, jedynie nowe animacje podczas dialogow daja rade..

Odpowiedz
G Sheloi

Niestety link do recenzji przekierowuje na główną stronę...

lordfett niestety, dalej nie działa...

Odpowiedz
G lordfett

> Niestety link do recenzji przekierowuje na główną stronę...
CTRL + F5 ;) U mnie wszystko działa :)

Odpowiedz
waggler

recenzja patcha do gry...ciekawe.

Odpowiedz
G Marcinos07

> > Niestety link do recenzji przekierowuje na główną stronę...
>
> CTRL + F5 ;) U mnie wszystko działa :)
U mnie jakoś nie ;P

Odpowiedz
G Camelowaty

Przeszukałem kilka sklepów, jak na razie to wszędzie można kupić Wiedźmin: ver. rozszerzona, ale Update'a samego nie... Krew mnie zalewa

Odpowiedz
G Tofik1000

........... Jak można recenzować dużego patcha do gry?

Odpowiedz
G OrOwOr

Czy aż tak trudno jest wstawić dobry odnośnik do przycisku na stronie? No panowie ale bez jaj...

Odpowiedz
G Marcinos07

> > > Niestety link do recenzji przekierowuje na główną stronę...
> >
> > CTRL + F5 ;) U mnie wszystko działa :)
EDIT: Oki, już w porządku. :)Kurczę, zamiast edit zrobiło mi odpowiedź.

Odpowiedz
G lordfett

> > > Niestety link do recenzji przekierowuje na główną stronę...
> >
> > CTRL + F5 ;) U mnie wszystko działa :)
> U mnie jakoś nie ;P
Przywilej "zielonego" - widziałem, choć był ukryty ;P Już powinno być okej ;)

Odpowiedz
maciekwitek

U mnie również link prowadzi do strony głównej gram.pl

Natomiast recenzja sama w sobie mnie nie dziwi. Wiele zagranicznych serwisów recenzowało Wiedźmina:ER, więc dlaczego w Polsce miałoby być inaczej?

Odpowiedz
Marcinas1983

Dobra to ja mam pytanie do twórców tego patcha.... myślałem, że to się zmieni po wprowadzeniu tego rozszerzenia, ale nadal mam ten sam objaw. A dokładnie chodzi o scenki z dialogami... dlaczego są one pixelowate?? Dopiero jak zmienię Jakość oświetlenia z wysokiego na niskie to filmiki są wtedy ładne. I o co tu chodzi??

Odpowiedz
G Arczir2d2

Po pierwsze to link nie działa, CTRL+F5 nic nie daje.
A po drugie.... ten patch to żadna rewelacja...
zamiast całkiem nowych modli postaci dostajemy jedynie te same postacie w ubraniach w innych kolorach... nikt się nawet nie pokusił o całkiem nowe stroje... przypadkowe osoby na ulicy mają teraz różne kolory ubrań i nic poza tym... tak to są takie same.
Co z tego że zmieniono kolory szat skoro np. wszyscy grubi kupcy dalej wyglądają jak Luivarden ( nie wiem czy dobrze napisałem )... taka sama twarz, postura, tylko szaty w innym kolorze żeby tak chociaż inne były to ja rozumiem...
Nowe animacje? OK ale to wciąż za mało...

Wcześniejsze zapowiedzi narobiły mi smaku na ten update bo sporo obiecywano, update okazał się rozczarowaniem jak dla mnie...

Podsumowując : gdyby twórcy pokusili się o dodanie kilku CAŁKIEM NOWYCH MODELI POSTACI byłoby lepiej, animacja tego jak Geralt chodzi i biega dalej jest jakaś taka dziwna, można się było także pokusić o dodanie kilku dodatkowych zadań pobocznych... ale po co?

Gdybym miał oceniać ten update w skali do 10 to moja ocena będzie.... 4!

edit:
link już działa
Camelowaty a sprawdzałeś w ultima.pl ? widzę że tam mają....

Odpowiedz
G gamzerone

Byłem dzisiaj w Auchanie i kupiłem Wiedźmin Update. :> (tak, był!)
I mam identyczne zdanie co Finnegan. Warto. ;] Ja z grą nie mam żadnych problemów.

Odpowiedz
G Zyzio Ziom

A Triss dalej ma cycki na brzuchu :)

Odpowiedz
G Zak

REDzi wywiązali się ze swojej obietnicy, mieli poprawić grę i poprawili, zawsze trafi się ktoś komu coś nie będzie pasowało, Wiedźmin nie jest grą sieciową, jakimś MMO by go poprawiać w nieskończoność,... jeżeli dla kogoś poprawki są nie wystarczające, niech po prostu nie gra w tą grę, nikt tu nikogo nie zmusza,albo sam spróbuje coś z nią zrobić,... jeżeli ktoś czuje się oszukany, żałuje swoich wydanych pieniędzy, niech idzie do sądu i tam się wyżala i żąda zwrotu...

Proponuję REDom by w końcu wzięli się za nowy projekt, jeżeli chcą wykorzystać sukces Wiedźmina i pójść za ciosem. Niech zrobią drugą część, pełnoprawny dodatek, lub coś z innej bajki (na PC i konsole :D). NP. na polskiej licencji, będzie taniej, może coś osadzone w świecie Dzikich Pól (tylko niech w tym przypadku targetem będą osoby po wyżej 18+),..

Odpowiedz
G Zak

Inaczej szybko świat o CDProjekt RED zapomni...

Odpowiedz
K0j0t

Zapraszam na oficjalne forum wiedźmina, gdzie ludzie zgłaszają problemy z wolnym działaniem gry i z licznymi błędami.

1) Dlaczego autor nie wspomniał o mega wkurzającym błędzie, który pojawia się po dialogach lub cutscenach? W wersji 1.3 tego nie było ...Mianowicie obraz staje sie zamazany i niewyraźny, nieda się grać, albo można wczytac jeszcze raz save, albo rozwiązaniem problemu jest ustawienie w "jakość oswietlenia" jeżeli mnie pamiec nie myli na MINIMUM , wtedy gra się praktycznie bez swiatła ale błędu niema, jak można takie coś pominąć ?

2)Dlaczego autor nie wspomniał o tym, (mnie to nie tyczy) jak fatalnie gra działa w trybie SLI? Chwila na oficjalnym forum i już można znaleźć pare wątków, nadal błądy wynikajace z trybu SLI nie zostały poprawione, mimo to że gra ma Logo nvidi przy starcie, BA , nawet nie udaje ze współpracuje z tym trybem - przenikania swiatła przez obiekty czy tez artefakty...

3)Po zainstalowaniu patcha 1.4 dużo ludzi zwraca uwage na bardzo duży spadek wydajności, w Patchu 1.3 gra im śmigała "w miare dobrze", a po zainstalowaniu tego super wiedźmina rozszerzonego , gra im chodzi skokowo - tragicznie (nadal zapraszam na oficjalne forum)

4)Problem z EAX , którego nieda się włączyć!! Po włączeniu gra wychodzi do pulpitu ,oczywiscie odrazu po zainstalowaniu 1.4, jest już na to rozwiązanie na oficjalnym forum, lecz autor także o tym nie wspomniał

5)Pomijam , że gra potrafi tak od siebie wyjść do pulpitu , mi już się to pare razy zdarzyło...

To chyba największe problemy jakie występują w wersji rozszerzonej, lub po jej zainstalowaniu...

Szkoda że autor o nich nie wspomniał...

Odpowiedz
LIZZU

> Szkoda że autor o nich nie wspomniał...
bo autor jest nierzetelnym recenzentem, któremu dwa nowe machnięcia ręką na godzinę wystarczą aby napisać że CDPR spełniło obietnicę co do 'ozywienia' dialogów.jest CAŁA MASA NIEpoprawionych błędów i dość sporo nowych - w tym BARDZO uciążliwych - a to NIE MIAŁO PRAWA mieć miejsca, więc wszelkie brednie o tym jak to redzi wywiązali się ze swojego zadania można włozyć między bajki. póki co tylko jeden serwis - nie napiszę jaki bo jeszcze dostane bana za kryptoreklame :) - odważył się zrównać ER z ziemią. Oceniali nie grę - tylko update. Konkretnie rzetelnie io na temat, bezlitośnie obnażając nowe błędy i stare które nie zostały naprawione mimo obietnic.Sorry, ale ta 'recenzja' powyżej to jakiś pean na cześć wiedzmina a nie profesjonalny tekst.Może ludzie którzy wcześniej z W. nie mieli do czynienia się na to nabiorą - jednak Ci co znają go na wylot tylko się zaśmieją z politowaniem widząc jak mało zmian zostało wprowadzone i jak niezauważalne one są w trakcie rozgrywki. a juz na pewno nie jest to odmieniony wiedzmin i NIC nie zachęca do przejścia go ponownie. bo to że się wczytuje szybciej jest rujnowane przez wysypywanie sie gry w najmniej oczekiwanych momentach.reszta błędów byłą wymieniana już setki razy w innych tematach a nawet mimo to autor tekstu zaślepiony nie raczył nawet o nich wspomnieć. ot - 'rzetelność' dziennikarska.

Odpowiedz
G Indrid Cold

Plus za torbe i za udzwiekowienie dodatkowych misji. Minus za ctd przy wlaczeniu EAX-a, minus za losowe bledy aplikacji przy wychodzeniu z gry , minus za wciaz strasznie tnaca scenke walki wiedzminow z bandziorami i przeraza, minus za bzdurne zabawy z kolorami na strojach(mial wyjsc efekt rodem z medieval 2 tw).... Reasumujac ŚREDNIO...

Odpowiedz
G Earendil

Wszystkich "Szczęśliwców" posiadających Wiedźmina Update pozostaje poczekać na patcha 1.5... ;)

Pozdrawiam

P.S.

Jednak sam Wiedźmin (Gra Komputerowa <lol>) jest świetny :P

Odpowiedz
G Valium

Hahahah wciaz mi sie ta gra sypie, brawo! 9 miesiecy pracy i nowe kolorki (a i tak zanadto widac ze np. wlasciciel gospód w akt 1 ginie nam w prologu itd...), ale chociaz liczylem na to ze przestanie mi sie ta gra sypac i ze nie bede musial save'owac gry przed kazdym wejsciem do domku czy czegokolwiek z loadingiem! Mialem 8gb save'ow z podstawki...

Odpowiedz
G MateoKiszlo

Za bardzo sprawę ER rozdmuchano i balonik musiał w końcu ulec. Pufff.

Odpowiedz
G hagen321

no fajnie w poniedziałem musze sobie zamówić wiedzmin uptade i zobaczyć czy rzeczywiście te przygody są takie fajne.

Odpowiedz
G Hacket

Sam gram od tygodnia w ER i jakoś żadnego z tych błędów nie mam tylko się cieszyć bo chodzi szybciej nawet :) a fakt kompa mam leciwego to i tak gra się przednie. Choć fakt z tą losowością postaci (kolorki etc.) to się nie postarali ja nadal widzę klony choć nie są aż tak teraz irytujące.

Odpowiedz
G Gall historyk

Chryste co wchodzę od roku na gra.pl to widzę Wiedźmin tamto, Wiedźmin owamto. Teraz dali recenzję zresztą chyba 5 z kolei jak chodzi o całego Wiedźmina we wszystkich wersjach. A i ciekawie nazwano masę podkreślam masę kłopotów używając słowa perypetia. No przeprosili. To ładnie nie przeczę ale wolałbym obyć się bez problemów i nie musieć przyjmować przeprosin. Słowem wiedźmińskie fatum ciągle nad gramowiczami.

Odpowiedz
G MateoKiszlo

> Szkoda że autor o nich nie wspomniał...
The caller you are trying to call is currently unavailable. Please don't try again never again ^^

Odpowiedz
waggler

funny,coz its true.

ale mimo wszystko grzebią coś przy tym, czego inne ekipy powinie od nich się uczyć.

Odpowiedz
Valkanis

> Szkoda że autor o nich nie wspomniał...
A to dobre... A już miałem kupić sklepową wersję patcha i przejść "Wiedźmina" jeszcze raz. Dzięki za uświadomienie. Chyba trzeba zostać przy starych, dobrych znanych z podstawki błędach.

Odpowiedz
watrachos

Otrzymałem pakiet aktualizacji dla posiadaczy edycji podstawowej gry Wiedźmin i jestem naprawdę pod wrażeniem ,że CDPROJEKT tak zadbał o tych co kupili wersję podstawową i obdarował ich wszystkimi dodatkami wersji rozszerzonej włącznie z pudełkami. Wielki PLUS dla CDPROJEKT.

Odpowiedz
G misioo

Miał być hit, wyszedł kit. Cieszyć się mogą jedynie osoby grające w wersje językowe którym napisano i nagrano od nowa dialogi, reszta... no cóż... reszta może potraktować ten update jako najzwyklejszy w świecie patch. Szkoda tylko że narobiono wokół niego tyle szumu, bo zupełnie nie było ku temu podstaw.

Odpowiedz
G haryjesion

Recenzja recenzją jednak ani słowa o "mechaniźmie". Nie wiem czy to wina mojej Viśty ale gra jest u mnie niestabilna z tym Updatem ( ściągniętym ze strony W, nie tym pudełkowym ). I to nie tylko wywalanki wymienione pzez innych. Czasem wiesza się podczas wczytywania autosave'a! Podstawka za to chodziła dobrze. Pytanie do CDP.Red powinno brzmieć : Kiedy patch tego patcha? Może Edycja Rozszerzona 1.1 za pół roku. W bonusie latarka z Wiedźminem + okolicznościowy kubek oraz płyta z wywiadami pracujących nad tymże za TYLKO 19,99 pln :P ?

Odpowiedz
maciekwitek

Po pierwsze - Wiedźmin:ER ma zdecydowanie mniej błędów niż "zwykły" Wiedźmin w wersji 1.3. Dość powiedzieć, że z 90% błędów opisywanych na oficjalnym forum wiedźmina u mnie nie ma. Zwyczajnie - NIE MA.

Po drugie - "Proponuję REDom by w końcu wzięli się za nowy projekt, jeżeli chcą wykorzystać sukces Wiedźmina i pójść za ciosem. Niech zrobią drugą część, pełnoprawny dodatek, lub coś z innej bajki (na PC i konsole :D). NP. na polskiej licencji, będzie taniej, może coś osadzone w świecie Dzikich Pól (tylko niech w tym przypadku targetem będą osoby po wyżej 18+),.."

Cytat ze strony thewitcher.com (18 lutego 2008):

" Obecnie zespół CD Projekt RED, złożony z 70 osób, pracuje nad grą „Wiedźmin: Edycja Rozszerzona” oraz nad kolejnym, jeszcze nie ogłoszonym projektem."

Odpowiedz
G Dandzialf

Niestety nie dodali możliwości zmiany odświeżania obrazu...które na Viście sprawia problemy (ustawione na sztywno 60 HZ).

Odpowiedz
Melchah

Kubek + latarka za 19,90? Nie widziałem sklepiku wiedźmińskiego po ile w nim gadżety były? Za tyle to co najwyżej kubeczek potrzymasz :).Dobrze, że forumowicze dzielą się doświadczeniem z owym "rozszerzeniem". Utwierdza mnie to tylko w przekonaniu, że nie kupowanie update'u to był złoty interes. Inna sprawa, że ten ściągnięty mi się nie instaluje w ogóle (a ściągnięty poprawnie, sumy MD5 się zgadzają), więc wychodzę na zero. Nie jest to aż tak bardzo śmieszne jak by się chciało :).

Odpowiedz
G Ambr0ktn

K0j0t autor o nich nie wspomniał bo może po prostu u niego nie występują. Ja osobiście nie uświadczyłem żadnego z wymienionych przez Ciebie błędów.

Odpowiedz
G Mertionh

Szkoda tylko, że ten update bardziej te grę rozwala niż naprawia. xD

Odpowiedz
G White Eagle

Grałem już trochę w ER i muszę powiedzieć że poprawki są kosmetyczne, ale zauważalne i przydatne. Dodatkowe przygody są nawet ciekawe (szczególnie "Efekt uboczny"). Ogólnie rzecz ujmując to było warto wydać 20 zł na Update. Szczerze polecam.

Odpowiedz
Finnegan

Odpowiadajac na zarzuty:
Każda recenzja, również niniejsza jest z założenia subiektywna - przedstawia odczucia piszącego. Zawsze znajdą się osoby które maja odmienne zdanie. Najlepszym tego przykładem był artykuł opisujący D'jinniego gdzie zarzucono "doszukiwanie się błędów na siłę" i odrzucono zarzut że d'jinni potrafi wywalić na pulpit kilka razy pod rząd. Autora wyrzucało, krytykującego najwyraźniej nie. C'est la vie.

Autor nie wspomniał o wielu wkurzających błędach bo najwidoczniej:
a) w jego wersji nie występowały w takim nasileniu
b) nie irytowały go tak bardzo
c) zbija taką fortunę na recenzjach artykułów że musi być nieobiektywny aby dalej móc je pisać ;>

Pisząc te recenzję autor starał kierować się własnymi doświadczeniami a nie opisywać wnioski ludzi na forum - za co najwyraźniej wypada mu przeprosić. Niniejszym to czyni.

Autor nie ponosi winy za "szum" który jakoby robiło CDPR i rozbudzone nim a niespełnione oczekiwania części graczy.

To tyle :)
Za konstruktywną krytykę dziękuję i pozdrawiam wszystkich :)

Odpowiedz
G Kafar

Gdyby autor źle napisał o wiedźminie to pewnie już by nie pisał tego artykułu :)

Odpowiedz
G gpodoba

Ja napiszę tak 20zł nie idzie ulicą,a update nie jest rewelacyjny są błędy niz usprawnienia w grze. Miał wyjść duzy update co gwarantowaliście, a wyszedł mini update co ludzie az klną. Taka prawda i taka moja ocena.

Odpowiedz
G heaton 1992 bdg

Nie kupiłem Wiedźmina w Edycji Podstawowej , więc moje pytanie jest takie , czy warto teraz kupić Edycję Rozszerzoną czy też może Podstawkę ? Z tego co słyszałem to słabo coś z tą Edycją Rozszerzoną ...

Odpowiedz
G szypek26

> Nie kupiłem Wiedźmina w Edycji Podstawowej , więc moje pytanie jest takie , czy warto
> teraz kupić Edycję Rozszerzoną czy też może Podstawkę ? Z tego co słyszałem to słabo
> coś z tą Edycją Rozszerzoną ...
Bez jaj :P Za tą samą kasę masz grę w 1.1 (najczęsciej) + papiery + filmy + płyta z muzyką albo też grę w 1.4 + dwie przygody + dwie płyty z muzyką + zremasterowany film + papiery. Co się bardziej opłaca?Jak dla mnie - dywersyfikacja postaci jest skopana, postaci lubią teraz wyjść poza ekran w czasie dialogów, a biust Triss dalej jest zrobiony z galarety. Ale inne poprawki są w porządku - nowe gesty, szybsze loadingi i ulepszony ekwipunek naprawdę widać (a zwłaszcza ten ostatni ^^). Jak dla mnie to ER jest fajną sprawą, chociaż CDP faktycznie robi za duże halo wokół niej.Panowie, każda gra ma wady, nie ma co robić szumu.

Odpowiedz
G Isoft

A pochwy na miecze jak nie ma tak nie ma... ;)

Odpowiedz
G Daviochlebak

Jakiś czas temu chciałem kupić pierwsze wydanie, ale gdy dowiedziałem się, że ukaże się Edycja Rozszerzona wstrzymałem się i teraz dopiero kupię. Jednak się opłacało czekać :)

Odpowiedz
G SSj2-

Jakby nie było, to ja ŻADNYCH błędów związanych z paczem nie uświadczyłem. Oświetlenie działa (gram na średnim), właściwie, to wszystko mi działa :). Nie tnie się, Wiedźmin jest szybszy o jakieś 50% i mniej "sprzętożerny". Mówię o nim w superlatywach bo tak jest.

Odpowiedz
LIZZU

> Odpowiadajac na zarzuty:
> Każda recenzja, również niniejsza jest z założenia subiektywna - przedstawia odczucia
> piszącego.
tak, ale czystym dziennikarskim obowiązkiem jest poinformowanie o występujących błędach. a jeśli TWOIM zdaniem POMIMO tychże błędów gra zasługuje na owacje - spoko - rozumiem to bo to SUBIEKTYWNA jak już wspomniałeś ocena - aaaleeee - czytelnik ma przynajmniej klarowny obraz całości.> Autor nie wspomniał o wielu wkurzających błędach bo najwidoczniej:
> b) nie irytowały go tak bardzo
uuuu... ten podpunkt nie powinien się tu w ogóle pojawić. bo widzisz - to że kogoś np. nie irytuje ze go wywala do windowsa co 15 minut to znaczy ze ma o tym nie wspominac? EKHEM ... spoko. błędy mogły Cie nie irytować ale napisać o nich powinieneś bo niestety - nie ma ich tak mało jakby mogło się wydawać.i przypominam - ten update miał być IDEALNĄ wersją wiedzmina, pozbawioną wszelkich błędów. i na podstawie tego powinna się opierać 'recenzja'.> Autor nie ponosi winy za "szum" który jakoby robiło CDPR i rozbudzone nim a niespełnione
> oczekiwania części graczy.
tym bardziej IMHO powinieneś ich skarcić w tekście za to, skoro dostałeś taką okazję :]> Za konstruktywną krytykę dziękuję i pozdrawiam wszystkich :)
Cheers !> Dość powiedzieć, że z 90% błędów opisywanych na oficjalnym forum wiedźmina u mnie nie ma.
pmietaj, że to że u Ciebie czegoś nei ma nie oznacza że to nie istnieje :] po prostu jesteś jednym z tych szczęśliwców u których wszystko jest ok.ale nie chodzi tylko o błędy techniczne. wciąż walcząc z 5 pachołkami salamandry na moście każdy ma tę samą twarz - serio - tak ciężko było zrobić te kilka dodatkowych facjat? wciąż KAŻDA starowinka w wiosce ma tę samą twarz. czemu? zadowolili sie zmianą koloru kubraczka? no sorry.. miało nie być klonów.z resztą .. juz było to wałkowane :]dla kogoś kto wcześniej w Wiedzmina nie grał - warte polecenia. Bo jedyne co moze taką osobe wkurzyć to wywalanie sie do systemu i pommniejsze błędy techniczne.dla osoby która Wiedźmina już ma i przeszła nie ma to sensu, bo różowy kaftanik zamiast szarego, szybszy ciut loading i dodatkowa sakwa to troche za mało żeby zachecic do kolejnego przejscia gry.i jeszcze raz - pamiętajcie ze to miała być wersja IDEALNA :] redzi potkneli sie na własnych obietnicach.

Odpowiedz
G Vojtas

[kat]Czy mi się wydaje, czy swoją działalność na forum zawężasz do wpisywania w wyszukiwarkę "Wiedźmin" (tudzież "Witcher"), a następnie jadowitym komentowaniu wyplutych tematów? Ja rozumiem raz, rozumiem dwa, ale w każdym wątku o tej grze? CD Projekt naprawdę nie jest Imperium Zła, a stwarzasz wrażenie, że to co najmniej drugie EA.

Odpowiedz
LIZZU

wydaje Ci sie :]
ale tematów o Wiedzminie jest tyle, że zalewają swoim potokiem wszystkie inne i dlatego przegapiasz resztę wpisów, również tych pochlebnych ;)

Odpowiedz
Przeczytaj wszystkie komentarze na forum
Najnowsze
Lubisz nas?